شنبه 29 ارديبهشت 1403 | Saturday 18 May 2024

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور گفت: به دنبال فعالیت سامانه بارشی قوی ۵ استان کشور در معرض وقوع سیلاب قرار دارد بنابراین مردم باید تمامی هشدار‌های صادره از مراجع رسمی و مربوطه را جدی بگیرند.

به گزارش دیارجنوب، طبق اعلام جمعیت هلال احمر، صادق محمودی در کمیته ویژه پیشگیری، آمادگی و پاسخ به بحران در سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور که با حضور نمایندگان وزارت نیرو، سازمان مدیریت بحران، پلیس راهور، هواشناسی، اورژانس و بنیاد مسکن در محل مرکز EOC سازمان امداد و نجات برگزار شد، اظهار داشت: سه شنبه ۲۹ اسفندماه، ۵ استان خوزستان، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری و کهکیلویه و بویراحمد تحت تاثیر سامانه بارشی قوی قرار می‌گیرد.
وی افزود: بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی، آبگرفتگی معابر به صورت گسترده، سرریز شدن سدها، انسداد راه‌ها و احتمال تخریب پل، اختلال جدی در سفر‌های بین شهری و داخل شهر، تعطیلی فعالیت‌های عمرانی، خسارت به برخی زیرساخت‌ها مانند خط انتقال برق، تخریب تاسیسات و سازه‌های واقع شده در حریم و بستر رودخانه ها، تخریب سازه‌های موقت و سبک در اثر وزش باد شدید دور از انتظار نیست.

seylab
محمودی اضافه کرد: عدم توقف و تردد در بستر و حاشیه رودخانه‌ها و مسیل ها، بازگشایی کانال‌ها و آبرو‌های درون و برون شهری، آمادگی کامل دستگاه‌های اجرایی و امدادرسان، بازگشایی دهانه پل ها، اجتناب از سفر‌های برون شهری، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی، خروج شهروندان از تفرجگاه‌ها و سکونتگاه‌های واقع در حریم و بستر رودخانه، مدیریت زمین‌های کشاورزی، عدم تردد دامداران و عشایر در ارتفاعات و حاشیه رودخانه‌ها توصیه می‌شود.
وی بیان داشت: در هنگام بارندگی و سیلاب هر گونه تردد یا ورود به محدوده تأسیسات آبی از جمله سدها، بندها، کانال آبیاری و دیگر سازه‌های ذخیره سازی و انتقال آب ممنوع است و عبور از سازه‌های تقاطعی و پل‌های رودخانه‌های سیلابی نیز خطرات فراوانی به همراه دارد.
محمودی گفت: به هموطنان توصیه می‌شود سفر‌های نوروزی خود را با تعیین زمان، مسیر و مقصد سفر متناسب با فعالیت سامانه بارشی انتخاب کنند و در زمان‌های اعلام شده از تردد و توقف در مسیر‌ها و جاده‌های حاشیه و بستر رودخانه‌ها خودداری کنند.
وی تصریح کرد: از عشایر نیز درخواست می‌شود تا با مدیریت زمان کوچ و گذر از مسیر‌های ایمن و همچنین پرهیز از توقف در حریم و بستر رودخانه‌ها، مسیل‌ها و آبراه‌ها، از بروز حوادث جلوگیری کنند.
محمودی افزود: امیدواریم تا هموطنان با رعایت اصول ایمنی، سالی توأم با سلامتی را پیش رو داشته باشند.
وی ادامه داد: تمامی نیرو‌های امدادی در ۵ استان مذکور به منظور پاسخگویی امدادی در شرایط بحرانی و هر حادثه احتمالی در حالت آماده باش کامل قرار دارند./ میزان

 .

استان بوشهر

Template Design:Dima Group