يكشنبه 30 ارديبهشت 1403 | Sunday 19 May 2024

تلویزیون در آغاز سال ۱۴۰۳، برای نخستین بار ترکیبی از یک محصول تلویزیونی و یک محصول نمایش خانگی را روی آنتن برد؛ مخلوطی از برنامه‌های عروسکی با محوریت ایرج طهماسب که به گواه نظرات ثبت‌شده در شبکه‌های اجتماعی، اثری محبوب از آب درآمد و دیده شد.

به گزارش دیارجنوب به نقل از ایسنا، مجموعه «مهمانی» به کارگردانی ایرج طهماسب که در نوروز ۱۴۰۳ روی آنتن شبکه نسیم رفت، به گواه جمعی از منتقدان و مخاطبان یکی از عناوین موفق تلویزیون در نخستین روزهای سال جدید به شمار می‌آید؛ هرچند در آماری که صداوسیما اخیرا بر اساس تماس‌های تلفنی با ۱۶۲ منتشر کرده، نشانی از این برنامه در بین پرمخاطب‌ها به چشم نمی‌خورد.

این برنامه با نام «مهمونی» که برای دو فصل ۳۰ قسمتی، در سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ در شبکه نمایش خانگی منتشر شد و مورد استقبال نیز قرار گرفت، در فصل سوم پس از نقل مکان به تلویزیون، با حضور برخی عروسک‌های قدیمی مجموعه «کلاه‌قرمزی» و اندکی تغییر نام، روی آنتن رفت.

نخستین بار در شهریورماه ۱۴۰۲ بود که در پی انتشار یک نامه، خبر احتمال پخش فصل سوم «مهمونی» از تلویزیون به گوش رسید. در این نامه که صحت آن تکذیب نشد، از شرکت‌های تبلیغاتی درخواست شده بود که پیشنهادهای خود را برای حمایت مالی و تبلیغاتی از این برنامه، به اداره‌ کل بازرگانی صداوسیما تحویل دهند. با این حال تأیید قطعی پخش تلویزیونی این برنامه، تا نیمه اسفند ماه و نشست خبری اعلام ویژه‌برنامه‌های نوروز و رمضان رسانه ملی به طول انجامید.

klh ghrmzi

آقای مجری برگشت

در نهایت ایرج طهماسب مجری، بازیگر، نویسنده و کارگردان مجموعه‌های موفق عروسکی که حدود سه دهه است با برند «کلاه‌قرمزی» شناخته می‌شود، پس از پنج سال دوری از صداوسیما، به قاب جعبه جادویی بازگشت. در این مسیر اما خبری از حمید جبلی یار و همراه همیشگی او نیست و به همین دلیل، شخصیت‌های محبوب «کلاه‌قرمزی» و «پسرخاله» با صداپیشگی جبلی، در برنامه «مهمانی» دیده نمی‌شوند.

طهماسب این روزها جز سپیدی بیشتر مو که با گذشت پنج سال از آخرین حضورش در قاب سیما، به چشم مخاطبان تلویزیون می‌آید، در برنامه‌سازی عروسکی، همان «آقای مجری» خاطره‌انگیز نسل‌های مختلف را به یاد بینندگان تلویزیون می‌آورد و حضورش برای بسیاری از تماشاگران خوشایند است.

 

«مهمانی» متفاوت از «مهمونی»

«مهمانی» در قسمت‌های پخش‌شده، بیش از آن که شبیه «کلاه‌قرمزی» باشد، گویی همان «مهمونی» است که البته با تفاوت‌هایی نسبت به نسخه نمایش خانگی خود به آنتن رسیده.

در این سری، از بازیگرانی که در کنار ایرج طهماسب، نقش کارمندان تالار عروسی را ایفا می‌کردند، خبری نیست و تنها عروسک‌ها «آقای مجری» را همراهی می‌کنند. این برنامه همچنین در روندی متفاوت از سری‌های گذشته، هنوز از بازیگران و خوانندگان، میزبانی نکرده است. به نظر می‌رسد پشت دوربین «مهمانی» نیز به‌خلاف نسخه اینترنتی آن، تماشاچیان مردمی حضور ندارند. بخش موسیقی ملل این برنامه هم در نسخه تلویزیونی به طور کامل حذف شده است.

مهمتر از این تفاوت‌ها، می‌توان غیبت چند عروسک «مهمونی» را در فصل سوم دانست که سرآمد آن‌ها کاراکتر «روحی» است؛ کاراکتری که البته در تیتراژ دیده می‌شود، ولی تاکنون در سری تلویزیونی این برنامه حضور نداشته. «بوته»، «هتی» و «برادر هتی» نیز در این فصل جلوی دوربین نیستند.

جای خالی «کلاه‌قرمزی» و اقوامش

در مقابل، عروسک‌های مجموعه «کلاه‌قرمزی» اما از ابتدای سری سوم به «مهمانی» دعوت نشدند، بلکه در هر قسمت، یکی از شخصیت‌ها به برنامه جدید طهماسب آمد. در عین حال غیبت شخصیت «پسرعمه زا» که به نوعی خویشاوند «کلاه‌قرمزی» و «پسرخاله» محسوب می‌شود، واکنش‌هایی را در میان مخاطبان «مهمانی» برانگیخت که خواهان حضور این شخصیت با صدای محمدرضا هدایتی بودند.

نکته جالب، تلاقی جذاب دو سری عروسک برنامه‌های ایرج طهماسب در کنار یکدیگر است که صحنه‌های بامزه و پر از شوخی‌های تازه‌ای را رقم زد.

کراس اور (Cross Over) که به تلاقی شخصیت‌هایی از دو دنیای متفاوت سینمایی در برابر یکدیگر اطلاق می‌شود، در ایران سابقه چندانی ندارد، اما با حضور عروسک‌های «کلاه‌قرمزی» و «مهمونی» در کنار یکدیگر رخ داد. بسیاری از صحنه‌های این برنامه در تعطیلات نوروز ۱۴۰۳، با همین همراهی شخصیت‌ها طراحی شده بود.

حاشیه‌ای از جنس ممیزی

پیش از پخش «مهمانی» در تلویزیون، کاربران شبکه‌های اجتماعی گمانه‌هایی درباره احتمال تغییرات جدی در شخصیت‌های عروسکی این برنامه مطرح می‌کردند، از جمله حذف بد و بیراه‌های «بچه»، تکه‌کلام «بده بزنیم» از «پشه» و آوازها و رقص‌های «شاباش» و «دی‌جی». با این حال همه این موارد مجوز پخش گرفتند و البته حاشیه خاصی هم ایجاد نشد. جالب آن که در اغلب دفعاتی که «پشه» از تکه‌کلام «بده بزنیم» استفاده می‌کند، عروسک‌های مجموعه «کلاه قرمزی» در صحنه حاضرند و آقای مجری برای آن‌ها توضیح می‌دهد که «پشه» باادب است و برای نیش زدن اجازه می‌گیرد.

با این همه قسمت یازدهم «مهمانی» که جمعه ۱۷ فروردین ماه روی آنتن رفت، در اثر ممیزی، اندکی کوتاه شد و بدون خداحافظی معمول ایرج طهماسب با تکان دادن دست، پیش از آن که صحنه به سرانجام برسد، به پایان رسید و تیتراژ بالا رفت. پس از این اتفاق، مجید توکلی مشاور کارگردان مجموعه «مهمانی» در صفحه اینستاگرام خود از ممیزی این بخش انتقاد کرد، اما توضیحی نداد که سناریوی بخش حذف‌شده چه بوده است.

مجموعه «مهمانی» که به گفته محمدرضا خوشرو مدیر شبکه نسیم ۳۰ قسمت دارد، قرار است تا آغاز ماه محرم، روزهای پنجشنبه و جمعه ساعت ۲۱ روی آنتن این شبکه برود.

.

استان بوشهر

Template Design:Dima Group