يكشنبه 19 آذر 1402 | Sunday 10 December 2023

 هواشناسی ۱۴۰۲/۰۷/۱۲؛ هشدار بارش‌های سیل‌آسا در ۷ استان

به گزارش دیارجنوب به نقل از آفتاب‌‌نیوز :صادق ضیاییان در گفتگو با ایسنا افزود: با فعالیت سامانه بارشی روی کشور، چهارشنبه (۱۲مهرماه) در استان‌های آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، استان‌های ساحلی خزر، برخی نقاط استان‌های کردستان، کرمانشاه، زنجان، همدان، مرکزی، قزوین، البرز، تهران، قم، شمال استان‌های ایلام و لرستان و از اواخر وقت در خراسان شمالی، پنجشنبه (۱۳مهرماه) در اردبیل، استان‌های ساحلی خزر، خراسان شمالی، برخی نقاط استان‌های آذربایجان غربی و شرقی، خراسان رضوی، زنجان، ارتفاعات استان‌های قزوین، البرز، تهران و سمنان بارندگی، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، در نقاط مستعد بارش تگرگ و در برخی نقاط گردوخاک پیش‌بینی می‌شود. شدت بارش‌ها چهارشنبه در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان و پنجشنبه در گیلان، مازندران گلستان و خراسان شمالی خواهد بود.

به گفته ضیاییان جمعه (۱۴ مهرماه) در شمال شرق کشور و شنبه (۱۵ مهرماه) در برخی نقاط شمال غرب و استان‌های واقع در دامنه‌های زاگرس مرکزی و ارتفاعات البرز مرکزی بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا اضافه کرد: چهارشنبه در بخش‌هایی از مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز، پنجشنبه در شمال، شرق، شرق مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز و جمعه در نیمه شرقی کشور وزش باد شدید و در مناطق مستعد گردوخاک پیش بینی می‌شود.
فرش‌ات رو الان عوض کن و نگران پولش نباش! 1403 پرداختش کن با اقساط
تبلیغ
فرش‌ات رو الان عوض کن و نگران پولش نباش! 1403 پرداختش کن با اقساط
ثبت در شهرفرش
yn-ad

وی ادامه داد: چهارشنبه تا جمعه دمای هوا در نیمه شمالی کشور ۴ تا ۸ درجه سانتیگراد کاهش می‌یابد.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا اضافه کرد: چهارشنبه و پنجشنبه دریای خزر و جمعه خلیج فارس مواج خواهد بود.

ضیاییان درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده نیز اظهار کرد: آسمان تهران فردا (۱۳مهر) کمی ابری، همراه با وزش باد، گاهی وزش باد شدید و گرد و خاک با حداقل دمای ۱۸ و حداکثر دمای ۲۶ درجه سانتیگراد و روز جمعه (۱۴مهر) صاف و گاهی وزش باد با حداقل دمای ۱۴ و حداکثر دمای ۲۴ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

همچنین سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح نارنجی تشدید فعالیت سامانه بارشی از بارش‌های سیل‌آسا و طغیان رودخانه‌ها طی فردا پنجشنبه در ۷ استان خبر داد.

به نوشته تسنیم، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، کردستان، کرمانشاه، زنجان، همدان، مرکزی، قزوین، البرز، تهران، قم، شمال ایلام و لرستان و از اواخر وقت در خراسان شمالی بارندگی، رعدوبرق وزش باد شدید موقتی روی می‌دهد.

فردا پنجشنبه این شرایط برای استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، زنجان، ارتفاعات قزوین، البرز، تهران و سمنان پیش‌بینی شده، ضمن این‌که در مناطق مستعد احتمال بارش تگرگ و وقوع پدیده گردوخاک وجود دارد.

شدت بارش‌های امروز برای استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان و فردا برای گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی است.

روز جمعه در شمال شرق کشور و شنبه هفته آینده در برخی مناطق غرب و استان‌های واقع در دامنه‌های زاگرس مرکزی و ارتفاعات البرز مرکزی بارش‌های پراکنده پیش‌بینی شده است.

چهارشنبه در بخش‌هایی از مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز، پنجشنبه در شمال شرق، شرق، مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز و جمعه در نیمه شرقی کشور وزش باد شدید و در مناطق مستعد گردوخاک پیش‌بینی می‌شود. از امروز تا روز جمعه دما هوا در نیمه شمالی کشور ۴ تا ۸ درجه کاهش می‌یابد.

امروز و فردا دریای خزر و روز جمعه خلیج‌فارس مواج است.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: پنج‌شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۱۳

زمان پایان: پنج‌شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۱۳

نوع مخاطره: بارش باران، رعدوبرق، در برخی مناطق احتمال تگرگ، وزش باد شدید موقت (در مناطق مستعد همراه با گردوخاک)

منطقه اثر: مازندران، گلستان، شرق و شمال خراسان شمالی، اردبیل، گیلان

اثر مخاطره: سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها، وزش باد شدید موقت، صاعقه، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها، تابلو‌های تبلیغاتی، شکستن درختان کهنسال، اختلال در ناوگان حمل نقل هوایی، ریلی و جاده‌ای و آسیب به محصولات کشاورزی.

توصیه: پرهیز از توقف و اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفر‌های برون شهری، عدم فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌رو‌ها و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

.

استان بوشهر

Template Design:Dima Group