يكشنبه 19 آذر 1402 | Sunday 10 December 2023

نرخ سود بین‌بانکی در هفته پایانی شهریورماه با افزایش نسبت به هفته قبل از آن به ۲۳.۶۹درصد رسید.

به گزارش دیارجنوب به نقل از تسنیم، تازه‌ترین آمار منتشرشده از سوی بانک مرکزی در خصوص نرخ سود بین‌بانکی نشان می‌دهد که این نرخ در هفته منتهی به چهارشنبه 29 شهریورماه نسبت به هفته قبل از آن با افزایش همراه شده و به 23.69 درصد رسیده است.

نرخ سود بین‌بانکی در هفته منتهی به 22 شهریورماه رکورد 23.62درصدی را به ثبت رسانده بود؛ نرخ سود 23.69درصدی بالاترین نرخ سود بین‌بانکی در 16 هفته گذشته است؛ نرخ سود بین‌بانکی از اواسط اردیبهشت تا خردادماه سال جاری در بالاترین سطح بوده و رکوردهایی بین 23.60 تا 23.76 درصد به ثبت رسانده بود.

نرخ سود بین‌بانکی در هفته پایانی تیرماه، پس از 6 هفته درجا زدن در کانال 23.4درصدی، وارد کانال جدید 23.5درصدی شد و از 2 هفته قبل نیز با عبور از این کانال وارد رکورد جدیدی در دامنه 23.6درصدی شده است.

از عدم مداخله بانک مرکزی در بازار بین‌بانکی می‌توان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین دلایل حرکت رو به بالای نرخ بهره بین‌بانکی یاد کرد.

نرخ سود بانکی|سود بانکی , بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ,

به گزارش تسنیم، روند صعودی نرخ بهره بین‌بانکی از بهمن ماه سال گذشته آغاز شده بود؛ از هفته منتهی به 30 آذرماه، نرخ سود بین‌بانکی وارد کانال 21درصدی شده و تا هفته منتهی به 19 بهمن ماه در همین کانال در نوسان بود ولی از 26 بهمن ماه این نرخ رکورد جدیدی در کانال 22درصدی به ثبت رساند و حالا این نرخ در کانال 23درصدی در نوسان است.

ممکن است بانک‌ها در دوره‌های مالی کوتاه‌مدت روزانه یا هفتگی با کسری یا مازاد نقدینگی روبه‌رو شوند. اگر بانکی دچار کسری نقدینگی شود، باید از طریق وام گرفتن آن را جبران کند تا به حالت تعادل برسد، برای اینکه بانک‌ها برای حل این مشکل به بانک مرکزی نیاز نداشته باشند، بازاری را به‌نام بازار بین‌‌بانکی تشکیل داده‌اند که در آن به یکدیگر وام دهند. اکثر وام‌های بین‌بانکی سررسید کوتاه‌مدت یک‌هفته‌ای یا کمتر دارند. وام‌دهی بانک‌ها به یکدیگر بر مبنای یک نرخ سودی است که به آن نرخ سود بین‌بانکی گفته می‌شود.

.

استان بوشهر

Template Design:Dima Group