يكشنبه 19 آذر 1402 | Sunday 10 December 2023

شناور چندمنظوره دریاپاک یک به عنوان شناور تخصصی مقابله با آلودگی دریایی پس از اتمام تعمیرات اساسی ۱۴ ماهه، در مسیر بوشهر - خارگ مورد بهره‌برداری آزمایشی قرار گرفت.

به گزارش دیارجنوب به نقل از خبرگزاری صدا و سیما مرکز بوشهر؛ مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گفت: شناور دریاپاک یک نخستین و بزرگترین شناور چندمنظوره مقابله با آلودگی‌های نفتی کشور و یکی از افتخارات مهم سازمان به واسطه بهره‌گیری از توان و تخصص متخصصان داخلی است.

محمد شکیبی نسب افزود: این شناور که با ۲۱ میلیون یورو سرمایه‌گذاری سازمان بنادر و دریانوردی ساخته شده در زمان فعالیت خود نقش قابل توجهی در پاک‌سازی آلودگی‌های نفتی ایفا کرده است.

وی ادامه داد: انتظار می‌رود شناور دریاپاک ۱ به عنوان شناوری پیشرفته و با استاندارد‌های روز دنیا پس از تعمیر اساسی به طور مجدد برای پاک‌سازی آلودگی‌های نفتی در آب‌های جنوب کشور بهره‌گیری شود.

daryapak bu

شکیبی نسب افزود: طول این شناور حدود ۵۵،۵، عرض آن ۱۳ و ارتفاع آن ۶ متر و دارای آبخور ۴ متری است و حداکثر تا ۱۶ گره دریایی امکان حرکت دارد.
وی گفت: این شناور با مخزن جمع‌آوری آلودگی نفتی به مقدار ۵۵۰ مترمکعب ظرفیت حمل ۲۲ خدمه دریایی دارد که ۱۰ نفر خدمه و ۱۲ نفر نیز پرسنل مقابله با آلودگی‌های نفتی هستند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گفت: این استان با ۹۶۷ کیلومتر مرز آبی با خلیج فارس همواره در معرض آلودگی‌های نفتی قرار دارد که شناور دریاپاک ۱ کمک شایانی به مهار این آلودگی‌ها داشته است.
شکیبی نسب افزود: تعدد سکو‌ها و میدان‌های نفتی منجر شده تا حفاظت از محیط زیست دریایی همواره در اولویت‌های راهبردی این اداره کل باشد.

/

استان بوشهر

Template Design:Dima Group