يكشنبه 6 اسفند 1402 | Sunday 25 February 2024

فرماندار ویژه شهرستان طبس درباره آخرین جزئیات حادثه خروج قطار مسافربری مشهد– یزد از ریل گفت: این حادثه بر اثر برخورد قطار با بیل مکانیکی رخ داده که تاکنون تعداد فوتی‌ها حدود 17 نفر گزارش شده است.

به گزارش دیارجنوب به نقل از خبرگزاری تسنیم از طبس، ساعت 5:30 دقیقه بامداد امروز چهارشنبه هجدهم خرداد ماه قطار مسافربری در کیلومتر 85 طبس به یزد (ایستگاه مزینو) از ریل خارج شد.
دستور رئیس سازمان بازرسی
رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پی حادثه خروج قطار مسافربری طبس – یزد و فوت و مصدومیت تعدادی از هموطنان، طی دستوری به بازرس کل استان خراسان جنوبی، ماموریت داد تمام ابعاد این موضوع بررسی شود.
به دنبال وقوع این حادثه و فوت و مصدومیت تعدادی از هموطنان، دکتر خدائیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور ضمن تسلیت به خانواده جانباختگان و آرزوی سلامتی برای مصدومین، طی دستوری به بازرس کل استان خراسان جنوبی ماموریت داد با حضور در صحنه، ابعاد مختلف حادثه را بررسی و‌ نسبت به معرفی متخلفین احتمالی به مراجع قضایی و اداری اقدامات لازم را انجام دهد.

ghatare mashhad reil 1
وزیر راه و شهرسازی عازم محل خروج قطار از ریل شد
رستم قاسمی صبح امروز به همراه میعاد صالحی مدیرعامل راه آهن کشور و فرشید جعفری مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی عازم محل حادثه خروج از ریل قطار مشهد-یزد شدند.
17 کشته، 30 مصدوم و 5 مصدوم بدحال
فرماندار ویژه شهرستان طبس درباره آخرین جزئیات حادثه خروج قطار از ریل اظهار داشت: ‌طبق بررسی‌های اولیه، حادثه خروج قطار مسافری مشهد- یزد بر اثر برخورد قطار با بیل مکانیکی، رخ داده است.
وی افزود: تاکنون تعداد فوتی‌ها حدود 17 نفر گزارش شده، اما به علت اینکه نیروهای امداد و نجات در حال بررسی قسمتهای دیگر واگن هستند، ممکن است این تعداد افزایش یابد.
کمک‌رسانی به مصدومین حادثه قطار مشهد - یزد
سید محمدرضا حسینی رئیس مرکز اورژانس پیش بیمارستانی و مدیرحوادث دانشگاه علوم پزشکی بیرجند صبح امروز در جمع خبرنگاران با اعلام اینکه 12 مصدوم بد حال و در مجموع 30 مجروح باید به بیمارستان منتقل شوند افزود: ده آمبولانس به محل حادثه اعزام شده است، که در حال حاضر 4 آمبولانس در حال انتقال مجروحین به بیمارستان طبس است.
وی با اظهار اینکه در صحنه نیاز به آمبولانس بیشتر نداشتیم، بنابراین اعزام دو اتوبوس آمبولانس که در حال حرکت به سمت صحنه بودند را لغو کردیم خاطرنشان کرد: سه بالگرد نیز از بیرجند، یزد و گناباد به سمت صحنه اعزام شدند که بالگرد یزد در صحنه حضور دارد و بالگرد گناباد و بیرجند در فرودگاه طبس برای انتقال بین بیمارستانی مجروحین آماده باش هستند.
رئیس مرکز اورژانس پیش بیمارستانی و مدیرحوادث دانشگاه از انجام هماهنگی های لازم با نیروی انتظامی، بانک خون، پزشکی قانونی و بهشت متقین خبر داد و گفت: شناسایی مجروحین و استخراج لیست اسامی در حال انجام است که برای اطلاع رسانی اعلام خواهد شد.
اطلاعیه راه آهن درباره برخورد قطار مسافری
در این اطلاعیه آمده است: سه واگن از قطار مسافری مشهد- یزد در بلاک عباس آباد- ریزو در محدوده اداره کل راه آهن شرق از خط خارج شد.در این سانحه، چند نفر مصدوم شدند و اعضای کمیسیون سوانح راه آهن با حضور در محل سانحه خروج قطار مسافری، در حال بررسی علت دقیق سانحه هستند.
گفتنی است قطار مسافری مشهد- یزد به دلیل برخورد با یک دستگاه بیل مکانیکی، در بلاک عباس آباد- ریزو در محدوده اداره کل راه آهن شرق از خط خارج شد.خبرهایی درباره تعداد مصدومان یا فوتی منتشر شده است که روابط عمومی راه آهن، پس از بررسی‌های لازم و دریافت اطلاعات دقیق، آمار درست را در خبرهای بعدی اعلام خواهد کرد.همچنین دقایقی پیش راه آهن در اطلاعیه شماره3 از حضور قطار مسافری فوق العاده در محل سانحه برای انتقال مسافران به طبس خبر داد.

ghatare mashhad reil 1
اعزام ‌قطار فوق‌العاده به طبس
سید حسن موسوی معاون ناوگان مسافری راه آهن درباره جزییات سانحه قطار مشهد- یزد اظهار داشت: براساس اطلاعات اولیه ای که از محل دریافت کردیم، حدود ساعت 5 و 30 دقیقه صبح امروز قطار مسافری مشهد به مقصد یزد در پلاک عباس‌آباد- ریزو به دلیل برخورد با بیل خورد دچار این سانحه شد. البته برخورد از رو به رو نبوده و احتمالا بیل مکانیکی از بغل برخورد کرده‌ است.
وی ادامه داد: در پی این برخورد 5 واگن از خط خارج شده و طبق اعلام اورژانس متاسفانه 10 نفر فوت شدند و 12 نفر هم مصدوم شده‌اند.
معاون ناوگان مسافری راه آهن گفت: این قطار حدود 348 مسافر داشته که راه‌آهن اقدامات سریع برای جابه جایی این مسافران انجام داده است و تا دقایقی دیگر قطار دیگری به محل سانحه برای جابه جایی مسافران می‌رسد. در حال حاضر از ایستگاه طبس یک قطار فوق‌العاده به محل اعزام شده است تا مسافران را به ایستگاه طبس منتقل کند و از ایستگاه طبس اتوبوسی برای انتقال مسافران به یزد در نظر گرفته شده‌ است.
موسوی در پاسخ به این سوال که ساعت 5 صبح بیل مکانیکی در حال چه کاری در محل سانحه بوده‌ است، گفت: در این محل احتمالا کارگاهی وجود داشته اما هنوز اطلاعات دقیقی به دست نیامده است و کمیسیون عالی سوانح دقایقی پس از وقوع سانحه به محل اعزام شده که علت دقیق حادثه را مورد بررسی قرار می‌دهد و اطلاعات دقیق پس از بررسی کمیسیون اعلام و اطلاع رسانی خواهد شد.
حضور اعضای کمیسیون عالی سوانح راه آهن درمحل سانحه
روابط عمومی راه آهن جمهوری اسلامی ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: اعضای کمیسیون عالی سوانح راه آهن با حضور در محل سانحه خروج قطار مسافری، در حال بررسی علت دقیق سانحه هستند.
استاندار خراسان جنوبی به محل حادثه رفت
مدیرکل مدیریت بحران استانداری با بیان اینکه قناعت استاندار خراسان جنوبی در مسیر رسیدن به محل حادثه است، گفت: خدمات دهی به مسافران و مصدومان حادثه راه آهن بدون وقفه ادامه دارد.
میرجلیلی افزود: خدمات‌دهی از بدو بروز حادثه شروع شده و همچنان ادامه دارد. اولین آمبولانس های اعزامی برای انتقال مصدومان به بیمارستان طبس رسیده اند و مراحل درمان مجروحان آغاز شده است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری با اشاره به این که سه فروند بالگرد به محل اعزام شده اند، گفت: دو دستگاه اتوبوس آمبولانس از شهرستان های بیرجند و فردوس نیز به محل حادثه اعزام شده اند.برای انتقال مسافران به شهر یزد، برنامه ریزی شده است. آمار آمبولانس های اعزامی به محل حادثه به 17 مورد رسیده است.
5 نفر مفقود شدند

محمدرضا رضایی، مدیر عامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی با اشاره به وقوع حادثه خروج قطار از ریل در محور طبس_یزد گفت: بامداد امروز قطار مسافربری طبس به یزد از ریل خارج شد، شش تیم امدادی از هلال احمر برای امدادرسانی به محل حادثه اعزام شده اند.
وی ادامه داد: تاکنون 10 نفر جان باخته و 50 نفر مصدوم شده‌اند که حال 16 مصدوم وخیم اعلام شده است، همچنین 5 نفر هم مفقود هستند.
13 فوتی تاکنون در حادثه قطار مشهد - یزد
‏اورژانس خراسان جنوبی اعلام کرد: ساعاتی قبل، قطار مسافری مشهد - یزد به دلیل برخورد با یک دستگاه بیل مکانیکی از خط خارج شد که این حادثه تاکنون 13 فوتی داشته و حال 16 مصدوم نیز وخیم است و همچنین 5 نفر هم مفقود هستند.
برخورد قطار با بیل مکانیکی
علی‌اکبر رحیمی فرماندار ویژه طبس درباره جزئیات بیشتر خروج قطار از ریل اظهار داشت: در این حادثه چهار واگن واژگون شده و با توجه به اینکه واگن‌ها هنوز واژگون و باید به وسیله جرثقیل روی ریل قرار بگیرد و چند دستگاه چرثقیل از سمت طبس و یزد به محل حادثه اعزام شده و امکان افزایش آمار فوتی و مصدومان با توجه به شدت حادثه وجود دارد.

فرماندار ویژه طبس با تأکید بر اینکه نیروهای امدادی در حال بررسی واگن‌ها و شناسایی مجروحان یا فوتی‌های احتمالی هستند، اعلام کرد: سه فروند بالگرد استان‌های خراسان‌جنوبی، خراسان‌رضوی و یزد هم به محل حادثه اعزام شده است.
رحیمی در خصوص علت این حادثه، مطرح کرد: طبق گزارش‌های اولیه علت خروج قطار مشهد به یزد از ریل، برخورد قطار با بیل میکانیکی بوده است.
امدادرسانی 16 دستگاه ‌آمبولانس به حادثه‌دیدگان
ابوالحسن میرجلیلی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان‌جنوبی در این ارتباط اظهار داشت: در حال حاضر 4 دستگاه آمبولانس در محل حادثه مستقرند و 12 دستگاه دیگر نیز به این منطقه اعزام شده‌اند.
وی از انتقال مصدومان به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی خبر داد و گفت: تجهیزات پزشکی، کادر درمان و متخصصین جراحی و ارتوپدی به وسیله بالگرد در حال اعزام به محل هستند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه سه فروند بالگرد استان ‌ای خراسان‌جنوبی، خراسان‌رضوی و یزد هم به محل حادثه اعزام شده‌اند، تصریح کرد: اتوبوس آمبولانس شهرستان فردوس نیز برای استقرار در محل حادثه اعزام شده است.
میرجلیلی با تأکید بر اینکه با دستور استاندار کلیه امکانات لازم برای خدمات‌دهی به مصدومان و مسافران این قطار فراهم شده، مطرح کرد: برای انتقال مسافران به شهر یزد، قطار جایگزین لحاظ شده است.
وی متذکر شد: با دستور استاندار مسئولان و مدیران مرتبط با حوزه بحران استان در محل حادثه حضور پیدا می‌کنند تا در جلسه بحران شرکت نمایند، با این وجود بنا به تأکید استاندار خراسان‌جنوبی، همه خدمات‌دهی‌ها قبل از تشکیل جلسه بحران آغاز شده تا شرایط به درستی مدیریت شود.
فوت 10 نفر در حادثه خروج قطار مسافربری از ریل

علی‌اکبر رحیمی فرماندار ویژه طبس در این ارتباط با بیان اینکه ‌تاکنون فوت 10 نفر در حادثه خروج قطار مسافربری از ریل در محور طبس - یزد توسط نیروهای امدادی حاضر در صحنه گزارش شده است، اظهار داشت: بامداد امروز چهار واگن این قطار از ریل خارج شد و تمامی یگان‌های امدادی هلال احمر، اورژانس و راه آهن اکنون در محل حضور دارند.
وی با بیان اینکه ‌آماری که اورژانس به ما داده است 12 مصدوم نیاز به اعزام داشتند ولی امکان افزایش این آمار با توجه به شدت حادثه وجود دارد، افزود: نیروهای امدادی هنوز در حال بررسی واگن‌ها و شناسایی مجروحان یا فوتی‌های احتمالی هستند.
فرماندار طبس با اشاره به اعزام 12 آمبولانس به محل حادثه تصریح کرد: بالگرد نیز از یزد و قطار از طبس در حال اعزام است تا مجروحان به طبس منتقل کنند و سپس به یزد انتقال داده شوند.
وی درباره علت خروج قطار از ریل خاطرنشان کرد: قطار با دستگاه زیرکوبی که در ریل وجود داشته برخورد کرده است و باید برای علت دقیق این حادثه بررسی های بیشتری صورت گیرد.
اعزام 6 تیم امدادی از هلال احمر به محل حادثه
محمدرضا رضایی مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی نیز از اعزام 6 تیم امدادی از هلال احمر به محل حادثه خبر داد و گفت: ‌ یک تیم از پایگاه مسجد شکر، 2 تیم از پایگاه دیهوک، دو تیم پشتیبان از شعبه طبس و یک تیم از بشرویه در عملیات نجات آسیب دیدگان مشارکت داشته‌اند.
وی تصریح کرد: 4 تیم امدادی از هلال احمر (یک تیم از پایگاه مسجد شکر، یک تیم از پایگاه دیهوک و دو تیم پشتیبان از شعبه طبس) به محل حادثه اعزام شد.به گفته فرماندار طبس احتمال افزایش فوتی های این حادثه وجود دارد. آمبولانس و اتوبوس آمبولانس برای امداد به محل حادثه اعزام شده است.
اعزام 10 دستگاه آمبولانس به محل حادثه
مجتبی خالدی درباره جزئیات این حادثه اظهار داشت: در حال حاضر تیم هایی از اورژانس کشور و همچنین هلال احمر به منطقه اعزام شدند و همچنین سه بالگرد اورژانس به همراه 10 آمبولانس به محل حادثه اعزام شده است.
وی گفت: از 7 واگن 3 واگن از ریل خارج شد که متاسفانه در این حادثه 10 نفر فوت کردند و حال 15 نفر نیز وخیم است و حدود 50 نفر نیز زخمی شدند.
پنج واگن‌ از ریل خارج شده است
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر نیز گفت: در ساعت 5:30 صبح امروز قطار مسافربری طبس - یزد در حال حرکت در مسیر خود بود که در محدوده ایستگاه مزینو از ریل خارج شد.
وی با بیان اینکه این منطقه در شهرستان طبس استان خراسان جنوبی واقع شده، گفت: دو تیم از امدادگران هلال احمر به محل حادثه که در محدوده کیلومتر 50 محور طبس قرار دارد اعزام شده‌اند.
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با بیان اینکه برابر گزارش اولیه پنج واگن‌ از ریل خارج شده است، گفت: علاوه بر امدادگران اعزام شده، هماهنگ شد تا سه فروند بالگرد از بیرجند، مشهد و یزد به محل اعزام شوند.

استان بوشهر

Template Design:Dima Group