يكشنبه 19 آذر 1402 | Sunday 10 December 2023

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر گفت: شنا در دریاچه سدها، کانال‌های آبیاری و تأسیسات آبی این استان ممنوع است. 

به گزارش دیارجنوب، علی محمدی روز دوشنبه ۲۹ خرداد ماه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: همه ساله در ماه‌های گرم سال شاهد حضور شهروندان در حاشیه کانال‌های آبیاری و زهکشی، دریاچه سدها، بندهای انحرافی و دیگر تاسیسات آبی هستیم که با شنا کردن در این تاسیسات، ریسک بالای غرق شدگی را به وجود آورده و در پاره‌ای از موارد متاسفانه جان خود را از دست می‌دهند.
وی خاطرنشان کرد: همه تاسیسات و سازه‌های آبی دارای حریم ممنوعه می‌باشند و بدیهی است که امکان پایش شبانه روزی بیش از ۱۰۰۰کیلومتر شبکه آبیاری و زهکشی، بیش از ۱۰ سد، بند، سامانه انتقال و دیگر ابنیه و تاسیسات آبی وجود ندارد و لذا از مردم تقاضا می‌شود که به منظور جلوگیری از بروز حوادث، از ورود به حریم سازه‌های مذکور خودداری کنند.

shena b
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر تصریح کرد: آب دریاچه سدها بر خلاف ظاهر آرام، دارای جریان‌های زیرسطحی و مکش است و تغییرات شدید دمایی لایه‌های مختلف آب، منجر به گرفتگی عضلات و در نهایت غرق شدگی شناگران می‌شود.
وی افزود: شرایط رسوبی دریاچه سدها، وجود ریشه و شاخه درختان و نبود دید کافی و امکان برخورد با اجسام سفت و نوک‌تیز دریاچه سدها را به محل نامناسبی برای شنا تبدیل می‌سازد.
محمدی عنوان کرد: کانال‌های آبیاری نیز با توجه به حجم زیاد آب با دبی‌های متفاوت که منجر به ایجاد جریان‌های قوی می‌گردد و همچنین شیب تند و لیز بودن دیواره‌های کانال‌های آبیاری، این سازه‌ها را به نقاطی کاملا خطرساز و ممنوعه جهت شنا و آبتنی تبدیل ساخته است و در صورت بروز حادثه، امکان امداد رسانی برای امدادگران بسیار دشوار خواهد بود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر گفت: اطلاع رسانی نسبت به خطرات و ممنوعیت شنا در تاسیسات آبی از طریق نصب تابلوهای هشدار دهنده و آگاهی بخشی در رسانه‌ها و فضای مجازی انجام می‌شود از شهروندان و ساکنین مجاور این تاسیسات خواهشمندیم جهت جلوگیری از بروز حوادث جانی جبران ناپذیر، از هرگونه شنا در تأسیسات آبی، کانال‌ها و دریاچه سدها پرهیز کنند و این امر را به کودکان و فرزندان خود نیز آموزش دهند./ ایسنا

استان بوشهر

Template Design:Dima Group