پنجشنبه 9 آذر 1402 | Thursday 30 November 2023

رئیس اداره بهزیستی دشتستان گفت: بیش از دو سوم کودکان کار در این شهرستان اتباع خارجی هستند.

ندا قاسمیان پور-به گزارش دیارجنوب، جعفر کمالی روز چهارشنبه ۲۴ خرداد ماه در جشن "بزرگ مردان کوچک" بمناسبت روز جهانی منع کار کودک در برازجان اظهار داشت: بهزیستی یکی از دستگاههای متولی ساماندهی کودکان کار و خیابان است و این آیین نیز بمنظور سالروز منع کار کودک برگزار شده است.
رئیس اداره بهزیستی شهرستان دشتستان عنوان کرد: کار کردن کودکان یکی از معضلاتی است که گریبانگیر جامعه شده و این حرکت می تواند ناشی از عوامل متعدد بیرونی و درونی باشد.
وی جنگ و ناامنی در کشورهای همسایه ایران را یکی از عوامل بیرونی تاثیرگذار در کار کردن کودکان دانست و گفت: بیش از دو سوم کودکان کار در شهرستان دشتستان از اتباع خارجه و عمدتا افغان هستند.
کمالی برخی از عوامل درونی برای ایجاد انگیزه کار در کودکان را برشمرد و عنوان کرد: فقدان آموزش، آگاهی عمومی، شرایط نابسامان زندگی و خانواده، خشونت، اعتیاد، آسیب های اجتماعی از جمله عواملی است که می تواند منجر به ایجاد انگیزه در کودکان برای کار کردن شود.

kodak kar bor 1
وی به ماده ۸۰ قانون کار و ممنوعیت کار کردن برای کودکان زیر ۱۵ سال اشاره کرد و گفت: کودکان بین 15 و 18 سال نیز برای کار کردن باید طبق نظر سازمان تامین اجتماعی اقدام کنند و طبق مصوبات 15 دستگاه اجرایی باید در خصوص کودکان کار و خیابان با بهزیستی همکاری لازم را داشته باشند.
کمالی نقش فعالین اجتماعی در حوزه کودکان کار و خیابان را بی بدیل دانست و افزود: نقش کم رنگ فعالین اجتماعی در این خصوص باعث میشود به کودکان آسیب های بیشتری وارد شود.
وی با بیان اینکه برخی از کودکان به صورت شبکه ای و از روی اجبار مشغول به کار هستند، افزود: کار کردن کودکان برای امرار معاش خانواده در سن کم و در اوج لذت کودکی یکی از نامطلوب ترین شرایط است و همه احاد جامعه در این خصوص نقش اجتماعی برعهده دارند که باید به آن بپردازند.
کمالی به ارتباط مستقیم و ارائه خدمات اداره بهزیستی به کودکان کار اشاره کرد و گفت: بهزیستی خدماتی بارز و آشکار دارد که در زمینه مالی و معنوی ارائه می شود و باتوجه به ظرفیت محدود این نهاد باید دیگر دستگاهها پای کار باشند.
رئیس اداره بهزیستی شهرستان دشتستان به مهاجرت و پذیرش مهاجر در کشور ها و شهرهای مختلف اشاره کرد و گفت: وجود یک کودک افغان در شهرستان های مختلف مستلزم یک قانونگذاری است و با همراهی همه مسئولین باید همانند سایر کشورها برنامه ای را مدون تا افراد مهاجر تحت نظارت و کنترل باشند.
وی به مناطق کم برخوردار و حاشیه ای شهرستان اشاره کرد و گفت: در این مناطق با توجه به آسیبهای متعدد، نیاز به کمک بیشتر فعالین اجتماعی و همراهی ادارات دارد و باید به این محلات خدماتی بیشتری ارائه شود.
کمالی خاطر نشان کرد: اگر مسئولین و فعالین اجتماعی همکاری لازم را نداشته باشند امکان تشکیل باندهایی از سوی مهاجرین و کودکان وجود دارد و میتواند آسیبهای موجود در حاشیه شهر را به شهر منتقل و گریبانگیر خانواده ها شود.
رئیس اداره بهزیستی شهرستان دشتستان با بیان اینکه برای رفع معضل کودک کار باید همگی باهم عزم جدی و ملی داشته باشیم، افزود: امیدواریم روزی برسد که کودک کاری در جامعه نباشد و خانواده ها توانمند شده باشند.

خبرمرتبط:

جشن «بزرگ مردان کوچک» ویژه کودکان کار در برازجان برگزار شد+ تصاویر اختصاصی

/

استان بوشهر

Template Design:Dima Group