يكشنبه 30 ارديبهشت 1403 | Sunday 19 May 2024

دبیر علمی سی‌ونهمین کنگره روانپزشکان ایران گفت: طی ۲۶ سال گذشته آمار این بیماری در کشور ما حدود دو برابر شده است.

به گزارش دیارجنوب به نقل از تسنیم، دبیر علمی سی‌ونهمین کنگره روانپزشکان ایران با اشاره به شیوع بیشتر افسردگی در زنان نسبت به مردان گفت: در مقایسه استانی به عمل آمده درباره آمار افسردگی تهران با بیشترین تعداد ابتلا در صدر استان‌های کشور قرار می‌گیرد.

علی ناظری از بیماری افسردگی به عنوان یکی از رایج‌ترین اختلالات روانپزشکی نام برد و اظهار کرد: افسردگی نوعی از اختلال خلق است که در آن فرد به واسطه غم و اندوه مداوم علاقه خود را نسبت به موارد و داشته‌هایی که زمانی برای او لذت‌بخش بوده است از دست می‌دهد.

وی ادامه داد: زمانی می‌توان گفت فرد دچار افسردگی است که فرد بیمار این حالت‌ها و احساسات را به مدتی بیش از دو هفته و یا در همراهی سایر علائم بالینی داشته باشد و دچار اختلال عملکرد در فعالیت‌های روزانه خود شود.

ناظری با اشاره به این مهم که در حال حاضر بیماری افسردگی به یکی از مهم‌ترین معضلات جوامع پیشرفته و در حال توسعه تبدیل شده است، گفت: طبق آخرین آمار جهانی ابتلا به بیماری افسردگی در هر ۱۰۰ هزار نفر از جمعیت مردان بیش از ۳۵۰۰ مورد و در جمعیت زنان نزدیک به ۵ هزار مورد است.

وی گفت: متاسفانه این آمار در کشور ما ارقام بیشتری را نشان می‌دهد به طوری که به طوری که در جمعیت مردان ایرانی به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۳۹۴۷ نفر و در زنان به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر، ۵۰۳۷ نفر بوده است.

afsordegi

این متخصص روانپزشکی افزود: طی ۲۶سال گذشته آمار این بیماری در کشور ما حدود دو برابر شده است که در مقایسه استانی به عمل آمده تهران با بیشترین تعداد ابتلا در صدر استان‌های کشور قرار می‌گیرد و در مقابل استان‌های گیلان و یزد نسبت به سایر استان‌ها از وضعیت مطلوب‌تری برخوردارند.

این روانپزشک بیان کرد: نقص در حافظه و تمرکز، اضطراب، تحریک پذیری و کاهش آستانه خشم، پرخاشگری، خستگی مداوم، بی‌میلی به فعالیت‌های لذت‌بخش، عذاب وجدان، دردهای جسمانی بدون منشاء، افکار منفی و حتی خودکشی از علائم بیماری افسردگی به حساب می‌آیند که در زندگی فردی و اجتماعی بیمار تبعات جبران‌ناپذیری خواهد داشت که درصورت شیوع بالا در جامعه می‌تواند آسیب‌های به مراتب سنگین‌تر به بدنه جامعه وارد کند.

دبیر علمی سی و نهمین کنگره روانپزشکان ایران با اشاره به برگزاری این رویداد در روزهای ۱۸ الی ۲۱ مهرماه در سالن شهید غرضی بیمارستان میلاد تهران، خاطرنشان کرد: در این کنگره سخنرانی کلیدی ۴ نفر از صاحب‌نظران حوزه روانپزشکی را خواهیم داشت، همچنین ۲۲ سمپوزیوم علمی در قالب ۱۱۲ سخنرانی ، ۶۰ کارگاه علمی، ۱۵ مقاله به صورت سخنرانی و ۲۳ مقاله به صورت پوستر و جایزه استاد داویدیان از دیگر موضوعات سی‌ونهمین کنگره روانپزشکان ایران خواهد بود.

.

استان بوشهر

Template Design:Dima Group