شنبه 10 خرداد 1399 | Saturday 30 May 2020

رئیس خانه مطبوعات کشور و بوشهر گفت: رسانه‌های محلی استان بوشهر در راستای آگاهی‌بخشی مردم در زمینه پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و رعایت توصیه‌ها و طرح‌های اعلام شده برای مبارزه با این بیماری نقش موثری داشته‌اند.

به گزارش دیارجنوب، مازیار هوشمند در گفت وگو با ایسنا عنوان کرد: اعتماد و اطمینان شهروندان به رسانه‌های محلی رسمی در زمینه اطلاع‌رسانی ویروس کرونا می‌تواند حجم شایعات و اخبار کذب و جعلی را کاهش دهد.
وی با اشاره به انتشار مطالب و اخبار کذب و جعلی به نام رسانه‌های رسمی محلی در روزهای اخیر در شبکه‌های اجتماعی، گفت: اخیرا اخبار جعلی با نام و عنوان رسانه‌های رسمی محلی در شبکه‌های اجتماعی رواج پیدا کرده است، و برخی افراد و جریان‌ها که در صدد ایجاد جو روانی و فضای رعب و نگرانی در بین مردم هستند، یک سری اخبار را تولید، و با کپی کردن آدرس و عنوان رسانه‌های مجوزدار و رسمی استان پای این دست مطالب، مبادرت به نشر آن می‌کنند، که این موضوع ضمن اجر و التهاب، حاشیه‌هایی نیز برای این رسانه‌ها ایجاد کرده و به اعتبار رسانه‌های استان خدشه وارد می‌کند.
رئیس خانه مطبوعات بوشهر اظهار کرد: متاسفانه دست ما برای شناسایی مرجع و منبع و عوامل این بی‌اخلاقی‌ها و رفتارهای متخلفانه کوتاه است، که ضرورت دارد این مهم از سوی مراکز و نهادهای مسئول پیگیری، شناسایی و با عوامل آن برخورد شود.
هوشمند خاطرنشان کرد: موضوع دیگر، انتشار اخبار، مطالب و کلیپ‌هایی است که از طریق یک سری سایت‌ها و کانال‌های خبری غیر رسمی و بدون مجوز در فضای مجازی انجام می‌شود، که این کانال‌ها و پایگاه‌های خبری، رسمی نبوده و بدون داشتن مجوز فعالیت، در شبکه‌های اجتماعی فعال و به انتشار اخبار، تحلیل‌ها، گزارشات، مطالب و بعضا کلیپ‌هایی می‌پردازند که ضمن ایجاد حاشیه، زمینه پخش شایعات را فراهم می کند.
این مسئول تاکید کرد: مردم باید حساب فعالیت این رسانه‌ها با رسانه‌های مجوزدار را منفک کنند، و وظیفه ماست که در حوزه معرفی رسانه‌های رسمی استان به مردم بهتر و بیشتر ورود کنیم.
وی تصریح کرد: هر چند این رسانه‌های غیر رسمی فعالیت‌شان بدون مجوزهای قانونی صادره از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، اما معتقدیم اینگونه نیست که همه آن‌ها با هدف و انگیزه خاصی عملکرد منفی داشته و رعایت قواعد و قوانین را نداشته باشند، و یا به شایعه و دروغ‌پراکنی بپردازند؛ بلکه برخی از این رسانه‌ها با منظور خاص فضایی را دنبال می‌کنند که به دور از رسالت مطبوعات و رسانه‌ها در زمینه روشن ساختن افکار عمومی است.
رئیس خانه مطبوعات کشور و بوشهر با اشاره به برخی فعالیت ها از سوی رسانه‌های بدون مجوز، افزود: متأسفانه مطالب و کلیپ‌هایی با هدف اختلاف و تفرقه بین مسئولین منتشر می‌شود که این مسائل می تواند موجب ضربه به اقتصاد ملی و اختلال در چرخه تولید گاز و نفت و سایر محصولات مراکز صنعتی مستقر در استان شود، که مردم باید بین فعالیت چنین رسانه‌هایی در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های رسمی مجوزدار استان تفکیک قائل شوند.
مازیار هوشمند بیان کرد: با توجه به اینکه در بحث اطلاع‌رسانی در باب مبارزه با ویروس کرونا و راه‌های مبارزه با آن ضرورت دارد که به انتشار اخبار و تحلیل‌ها و روایت‌های درست بپردازیم، عملکرد نادرست برخی از این رسانه‌های بدون مجوز می‌تواند هم به حیثیت و اعتبار رسانه‌های محلی لطمه وارد کند، و هم به استرس و نگرانی مردم دامن زده و زمینه تشویش اذهان عمومی را فراهم نماید.
وی با بیان اینکه چنین اقداماتی قابل پیگیری است، افزود: برخی از این اتفاقات به دلیل عدم اطلاع گردانندگان و مدیران این کانال‌ها از شرایط، شیوه و قواعد کار رسانه‌ای است، و این نقص، فضای هرج و مرج خبری را ایجاد نموده، و در نهایت به بدبینی و نا امیدی مردم و اختلاف و فاصله انداختن بین مسئولان و مردم منجر می‌شود.
این مسئول یادآور شد: در روزهایی که چشم امید مردم به چرخیدن چرخه تولید گاز و نفت و فعالیت های اقتصادی و صنعتی است و در این مقطع زمانی که فرزندان ایران اسلامی سخت‌ترین شرایط کاری را با کمترین تعداد نیروی انسانی و حجم بالای کار سپری می‌کنند تا چرخه اقتصاد ملی و تولید متوقف نشود، انتشار چنین اخباری با هر هدفی می‌تواند مایه یأس و دلسردی تلاشگران مراکز تولیدی و صنعتی استان شود، امیدواریم مردم و مسئولین این اتفاقات را به پای رسانه‌های رسمی محلی ننویسند.

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group