پنجشنبه 14 مهر 1401 | Thursday 6 October 2022

مدیرکل انتقال خون استان بوشهر گفت: در حالی که اسفندماه گذشته میزان ذخیره خون این استان برای سه روز کافی بود، با تلاش همه جانبه این مجموعه، امروز به ۱۰ روز رسیده است.

به گزارش دیارجنوب، علیرضا باستین روز شنبه در جمع خبرنگاران اعلام کرد: اهدای خون در استان بوشهر نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش یافته است و در زمان حاضر این توان را داریم که اگر تا ۱۰ روز نیز خون نرسد، نیاز بیمارستانی این استان را تامین کنیم.
وی افزود: این افزایش ذخیره خونی استان بوشهر سبب شد تا بتوانیم بخشی از نیاز استان‌های خوزستان، سیستا ن و بلوچستان، فارس و تهران به خون را تامین کنیم چرا که در سیستان و بلوچستان نزدیک به چهار هزار بیمار تالاسمی وجود دارد که به صورت هفتگی نیازمند اهدای خون هستند.
مدیرکل انتقال خون استان بوشهر ادامه داد: مرکز انتقال خون استان بوشهر در شرایط عادی و بحرانی پای کار بوده است تا جایی که مدیرعامل سازمان انتقال خون از این استان قدردانی کرد.

khoongiri
بودجه پایگاه انتقال خون استان بوشهر بسیار پایین بسته شده است
باستین اذعان کرد: با این حال زیرساخت‌های انتقال خون این استان به شدت ضعیف است تا جایی که بودجه اختصاص داده شده کفاف هزینه‌های مصرفی و پزشکی این مرکز را هم نمی‌دهد.
وی اضافه کرد: افزایش بودجه انتقال خون استان بوشهر برای امسال کمتر از ۱۰ درصد بوده است در حالی که همه اقلام پزشکی و مصرفی بیش از ۶ تا هفت درصد گران شده است.
باستین گفت: پایگاه انتقال خون استان بوشهر ۲ ساختمان در بوشهر و برازجان دارد که از سال ۹۵ رها شده و اگر ۲ سال دیگر برای تکمیل آن اقدام نشود فرسایشی می‌شود.
مدیرکل انتقال خون استان بوشهر افزود: این مرکز یک اتوبوس داشت که سال‌های گذشته از رده خارج شده است در حالی که می‌تواند به عنوان یک پایگاه سیار به روستاهایی که تمایل بیشتری به اهدا دارند و اهدای بانوان آنها بیشتر است خدمت‌رسانی کند.
وی بیان کرد: برای باز راه‌اندازی این اتوبوس با بخش صنعت رایزنی‌هایی صورت گرفته است که نیازمند نگاه ویژه استاندار و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی است.
باستین عنوان کرد: کمبود بودجه سبب شده است تا تجهیزات مرکز هر روز نیاز به تعمیر داشته باشد و برای تعمیر سردخانه‌ای که از ۱۰ هزار لیتر پلاسمای ارزشمندتر از نفت را نگهداری می‌کند، به صورت شخصی پیگیری کردیم.
وابستگی اداره کل انتقال خون استان بوشهر به فارس یک ماه آینده رفع می‌شود
مدیر کل انتقال خون استان بوشهر ادامه داد: سه سال پیش دستگاه‌های غربالگری کیسههای خون متعلق به این استان از رده خارج شده است و ین امتیاز به استان فارس واگذار شده که وابستگی بوشهر به این استان را به دنبال داشته است.
وی افزود: این وابستگی خود را در مواقع بحرانی بیشتر نشان داد، چنانکه در شرایط آب و هوایی اخیر که تردد اتوبوس کم شد، نتیجه آزمایش‌ها بعد از ۴۸ ساعت اماده می‌شد و در این فاصله نمی‌توانستیم کیسه‌های خون را به بیماران نیازمند تزریق کنیم.
باستین اعلام کرد: همه تلاش خود را برای بازگرداندن این امتیاز به استان بوشهر به کار بسته‌ایم و پیش‌بینی می‌شود آن را سه تا چهار هفته آینده به بوشهر بازگردانیم که سبب رفع وابستگی به استان فارس در این زمینه می‌شود.
مدیرکل انتقال خون استان بوشهر یادآور شد: این استان شماری بیماران تالاسمی، هموفیلی، نیازمند دیالیز و سرطانی دارد که به صورت مداوم نیازمند دریافت خون و فراوردههای خونی هستند و در کنار نیازهای بیمارستانی دیگر مانند عمل‌های جراحی، سبب شده است تا نیاز به اهدای خون همیشگی باشد و پایگاه انتقال خون به طور مداوم برای تامین این نیاز تلاش کرده و موفق بوده است./ ایرنا

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group