چهارشنبه 6 مهر 1401 | Wednesday 28 September 2022

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهرگفت: برداشت محصول گندم از سطح ۱۰۴هزارو ۵۰۰ هکتار از مزارع شهرستان‌های جنوبی این استان آغاز شد.

به گزارش دیارجنوب، کبری توکلی روز چهارشنبه در این ارتباط افزود: درسال زراعی ۱۴۰۰ - ۱۴۰۱ مطابق ابلاغیه معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی ۱۴هزار و ۵۰۰ هکتار گندم آبی و ۹۰ هزار هکتار گندم دیم در سطح استان کشت شد اما با وجود انجام تمام برنامه‌های حمایتی، پشتیبانی و آموزشی ترویجی شامل فراهم نمودن به موقع نهاده‌ها (بذر، کود، سم و مکانیزاسیون) و آموزش توصیه های فنی کارشناسان ومحققان اما به دلیل تاخیر ۴۰ روزه بارندگی ابتدای فصل زراعی، نداشتن بارش در ماه‌های پایانی سال(بهمن و اسفند) و تنش دمایی اسفند ماه عملکرد مزرعه‌های گندم تحت الشعاع قرار گرفت.
وی بیان کرد: بر این اساس مزرعه های گندم دیم استان بوشهر در سال زراعی جاری با خسارت ۹۰ درصدی و مزرعه های آبی نیز با افت ۱۵ تا ۲۰ درصدی عملکرد برداشت گندم روبرو هستند.
توکلی ادامه داد: کارگروه رصد وپایش مزارع گندم مرکب از کارشناسان مراکز،شهرستان‌ها و ستاد سازمان به صورت مرتب و هفتگی مزارع را از نظر آفت‌ها و بیماری‌ها پایش کرده و وتوصیه های لازم به بهره برداران ارایه می‌شود.

bardasht gandom
وی اضافه کرد: مطابق گزارش‌های گرفته شده از کارگروه رصد و پایش تاکنون هیچگونه گزارش بروز بیماری خسارت زا و یا آفت دریافت نشده و انتظار می‌رود که حدود ۲۵ تا ۳۰ هزارتن گندم از سطح مزارع استان برداشت و تحویل مراکز خرید شود.
سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر یادآور شد: با تدابیر سازمان و اداره کل غله و خدمات بازرگانی و همکاری مدیریت تعاونی روستایی۱۳ مرکز خرید شامل پنج مرکز خرید اصلی و هشت مرکز خرید مباشری در سطح شهرستان‌ها ایجاد و آمادگی خرید محموله های گندم کشاورزان را دارند.
وی اظهار کرد: امسال برای برداشت گندم در استان ۲۹۵ کمباین پیش بینی شده است.
در سال آبی ۱۳۹۹- ۱۴۰۰ کشاورزان بوشهری خود را برای تولید ۱۱۴ هزار تن محصول گندم آماده کرده بودند برهمین اساس ۹۲ هزار هکتار از مزرعه‌های استان بوشهر به زیر کشت گندم دیم و ۱۵هزار و۴۵۰ هکتار نیز به صورت آبی کشت شد اما به دلیل کاهش میزان بارش و پراکنش نامناسب بیش از ۴۰ درصد مزرعه‌های گندم این استان دچار خسارت شد و از ۱۱۴ هزار تن پیش بینی برداشت تنها ۶۰ هزار تن آن محقق شد./ ایرنا

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group