چهارشنبه 28 مهر 1400 | Wednesday 20 October 2021

مدیرکل بهریستی استان بوشهر از شناسایی و ساماندهی کودکان کار و خیابانی خبر داد و گفت: در این راستا از ظرفیت‌ سمن‌ها و سازمان‌های مردم نهاد استان بوشهر استفاده می‌شود.

به گزارش دیارجنوب به نقل از تسنیم، معضلات اجتماعی مانند حاشیه‌نشینی، کودکان کار و خیابانی و متکدیان از جمله مهم‌ترین مشکلات شهرها محسوب می‌شود.
در سال تحصیلی جدید یکی از موارد مهم که باید به آن پرداخته شود توجه ویژه به کودکان و دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل به سبب مشکلات مالی و معیشتی است که در این راستا نیاز به تدوین برنامه با مشارکت دستگاه‌های ذیربط است.
کودکان کار در استان بوشهر را دریابیم
پرداختن به امور فرهنگی و اجتماعی در هر جامعه، حرف نخست مدیریت شهری را می‌زند، چرا که تمام امور عمرانی و یا حتی اقتصادی به تفکرات و عملکرد مدیران و شهروندان وابسته است.
یکی از ضعف‌های اجتماعی و فرهنگی، بحث کودکان کار در خیابان‌ها و محلات است که البته طبق آمار بیشترین تعداد کودکان کار در استان بوشهر، غیر ایرانی بوده و تابعیت خارجی دارند.

koodakan kar
بیشترین کانون تجمع کودکان کار در اماکن پرجمعیت است که باتوجه به وضعیت کرونایی، جمع‌آوری و ساماندهی آنان برای خدمت‌رسانی و جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی و مالی بیشتر ضروری است.
حتی شیوع چشمگیر کرونا نیز نتوانسته از فعالیت آنان جلوگیری کند و در تداوم این امر ناهنجاری‌ها نیز افزایش چشمگیری می‌یابد.
سلامت جامعه در خطر است
زباله‌گردی کودکان درون سطل‌های زباله در خیابان‌ها و یا محلات، گل فروشی و پاک کردن شیشه خودروها، کودکان سر چهارراه‌ها و فعالیت‌های این چنین، سبب به خطر افتادن سلامت و بهداشت این افراد و سایر شهروندان شده است.
این کودکان افزون بر مشکلات بهداشت فردی، با توجه به نداشتن استراحت کافی و تغذیه مناسب از نظر سلامت بدنی و روانی نیز دچار مشکلاتی هستند و از طرفی نیز به سبب موقعیت و جایگاهشان در جامعه، دچار آسیب‌ها و خطرات جدی هستند.
مدیریت وضعیت کودکان کار با کیست؟
با توجه به اینکه آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی در این زمینه، گاهی فرابخشی است سازمان بهزیستی به‌عنوان یکی از متولیان رسیدگی به این امور نمی‌تواند به تنهایی در این بخش فعالیت کند و مدیریت این معضل نیازمند همکاری سایر سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی است.
مدیر کل بهزیستی استان بوشهر با بیان اینکه این سازمان به تنهایی نمی‌تواند تمام آسیب‌ها معضلات اجتماعی را برطرف کند اظهار داشت: طرح حمایت اجتماعی از کودک کار، می‌تواند سبب پیدایش یک الگو و نمودار مطلوبی از هم‌افزایی دستگاه‌ها و بخش‌های مربوطه و حتی غیر دولتی باشد.
علیرضا حاجیونی به طرح حمایت‌های اجتماعی از کودکان کار برای مدیریت اینگونه معضلات پرداخت و گفت: در این طرح از ظرفیت‌های سمن‌ها برای شناسایی و ساماندهی کودکان استفاده می‌شود و طبق برنامه‌ریزی انجام شده، داوطلبان و یا کارشناسان آموزش دیده در این حوزه، به جذب کودکان کار می‌پردازند.
وی اظهار داشت: از سال 94 تاکنون با همکاری سمن‌ها، 2 مرکز حمایت آموزشی برای حمایت از کودکان کار در استان بوشهر راه‌اندازی شده است.
حمایت از کودکان کار
مدیرکل بهزیستی استان بوشهر اضافه کرد: از جمله اقداماتی که برای مدیریت فعالیت کودکان کار صورت گرفته تقویت مراکز حمایتی آموزشی کودک و خانواده در شهرستان بوشهر و دشتستان است.
حاجیونی خاطرنشان کرد: معرفی کودکان اتباع خارجی بدون کارت شناسایی، تجهیز مراکز اورژانس اجتماعی برای خدمات‌رسانی، اقدامات آموزشی و توانمندسازی با جذب کودکان کار و اعمال حمایت‌های اقتصادی از کودکان و خانواده‌های آنها از دیگر اقدامات انجام شده است.
ساماندهی کودکان کار با همکاری شهرداری و بهزیستی
رئیس بهزیستی شهرستان دیر نیز ساماندهی فعالیت کودکان کار را فصل مشترک بین شهرداری‌ها و بهزیستی دانست.
محمد کرمی با اشاره به اینکه تمام کودکان در کنار خانواده خود باید زندگی آرام خود را تجربه کنند افزود: برای ساماندهی کودکان کار، اعضا کارگروه حمایت از کودکان کار، با رویکرد فرهنگی، آموزشی، حمایتی و توانمندسازی باید به موضوع رسیدگی کنند.
وی افزود: حدود 80 درصد از کودکان کار خیابان از اتباع خارجی و برخی از این کودکان نیز متعلق به خانواده‌های ایرانی هستند که به سبب مشکلات اقتصادی یا فرهنگی به کار خیابانی روی آورده‌اند.
همه در برابر کودکان کار مسئول هستیم
مرکز حمایت از کودکان کار و خیابانی پناهگاه برای کودکان محسوب می‌شود که مجبور شده‌اند بهترین لحظات زندگی خود را فدا کنند و فارغ از آگاهی نسبت به آسیب‌های ناشی از ورود به این راه، سرنوشت خود را نابود می‌کنند.
به همین علت، لازم است تا مردم نیز با سازمان‌های مربوطه همراهی و از پرداخت کمک‌های مالی به‌ویژه وجه نقد به کودکان خودداری کنند.
قشرهای مختلف مردم استان بوشهر در صورت مشاهده کودک کار، برای ساماندهی و مدیریت این کودکان می‌توانند با شماره تلفن گویای 137 تماس بگیرید.

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group