شنبه 28 فروردين 1400 | Saturday 17 April 2021

صیادان دوست‎دار محیط زیست شهرستان تنگستان استان بوشهر جان دلفین گوژ پشت اسیر شده در تور صیادی را با پاره کردن تورهای خود نجات دادند.

به گزارش دیارجنوب، رئیس اداره محیط زیست دریایی اداره کل حفاظت محیط زیست دریایی استان بوشهر روز یکشنبه در این ارتباط گفت: اقدام صیادان تنگستانی بسیار ارزشمند و جلوه‎‏‌ای از انس و الفت آنها با محیط زیست است.
محمد امین طلاب افزود: بیشترین تلفات گونه‏‎های دریایی برای دلفین‎ها رقم می‌خورد زیرا در بسیاری از مواقع اسیر تور صیادی شده و در زیر آب خفه می‎شوند.
دلفین برای زنده ماندن باید به صورت مکرر خود را به سطح آب رسانده و از این طریق اکسیژن موردنیاز را تنفس کنند.
وی ادامه داد: در جریتا نجات جان دلفین توسط صیادان نگستانی نیز چنانچه این مهم با نیم ساعت تاخیر انجام شده بود دلفین جان خود را از دست می‌داد.

dolfin
طلاب یادآور شد: امسال در ماه‌های مهر و اسفندماه جاری ۲ دلفین در آب‌‎های تنگستان و عسلویه به گل نشستند که براساس بررسی‌‎ها گیر افتادن در تور صیادی، ضربه ناشی از تردد شناورها عمده عامل مرگ دلفین‎ها به شمار می‌‏رود.
وی افزود: آلودگی‌‏های دریایی نیز در دراز مدت بر حیات دلفین‌‎ها تاثیر می‌‎گذارد ولی در عمده موارد دلفین با توجه به هوشیاری خود از محدوده آلوده شده فاصله می‎گیرند.
در آب‌های محدوده استان بوشهر و بویژه پارک ملی دریایی نایبند و خورها، دلفین گوژپشت و پور پویز به صورت دائم وجود دارند و سایر گونه‌‎ها مانند دلفین بینی بطری، چرخنده و معمولی مهاجر محسوب می‎شوند.

دلفین گوژپشت اقیانوس هند از سال ۲۰۱۵ به عنوان گونه در معرض خطر انقراض(EN) در لیست قرمز اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست (IUCN)قرار گرفته است و به واسطه حضورش در زیستگاه ساحلی با عمق کمتر از ۲۵ متر به شدت در معرض تهدید عوامل انسانی مانند ادوات صیادی قرار دارند./ ایرنا

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group