سه شنبه 30 دي 1399 | Tuesday 19 January 2021

مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: از ابتدای اجرای عملیات هویت‌گذاری دام تا پایان آذرماه سال‌جاری بیش از ۳۰۰ هزار راس دام سبک و سنگین در این استان پلاک کوبی و هویت دار شدند.

به گزارش دیارجنوب، محمد صادق یزدان‌شناس روز دوشنبه دراین ارتباط افزود: در این ارتباط تاکنون تنها پنج عامل هویت‌گذاری دام در استان بوشهر وجود داشت که بتازگی براساس ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی و تفاهم نامه منعقد شده بین مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی کشور سازمان نظام مهندسی نیز به عنوان یکی از مجریان این طرح معرفی شده‌است.
وی ادامه داد: براساس این ابلاغ، سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی باید عملیات هویت‌گذاری در استان بوشهر را رصد کند و سرعت ببخشد و سایر مجریان نیز در کنار فعالیت خود، موظف به همکاری با این سازمان هستند.
یزدان‌شناس اظهار کرد: پیش بینی می‌شود با توجه به دستورالعمل نظارت بر تخصیص و توزیع نهاده‌¬ها که براساس آن تخصیص نهاده به همه دامداران در قبال هویت گذاری دام خواهد بود و برنامه وزارت جهاد کشاورزی برای تولید و توزیع کنسانتره بین واحدهای روستایی و دام سبک، تقاضا برای هویت گذاری نیز افزایش یابد برهمین اساس از شرکت‌-های مجری این طرح در استان بوشهر خواسته شده، عملیات پلاک کوبی را با سرعت بیشتری ادامه داده و به اندازه کافی ذخیره پلاک در استان وجود داشته باشد.

pelakkoboobi dam
وی جمعیت دامی استان بوشهر را یک میلیون و ۱۰۰ هزار راس دام عنوان کرد و گفت: با توجه به الزام در زمینه پلاک کوبی و هویت‌گذاری جمعیت دامی و اهمیت آن در جلوگیری از قاچاق دام و توزیع نهاده‌ها انتظار می‌رود دامداران در این طرح همکاری کنند.
یزدانشناس درباره خرید گوشت قرمز از واحدهای پرواربندی گوساله بیان کرد: براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار کشور، شرکت پشتیبانی امور دام موظف به خرید گوشت قرمز از واحدهای پرواربندی گوساله شده‌است.
وی اضافه کرد: براساس دستورالعمل ابلاغی به استان‌ها خرید گوشت گوساله منجمد کارتنی داخلی از واحدهای دارای پروانه بهره‌برداری بیش از ۲۰۰ راس گوساله پرواری و براساس معرفی نامه سازمان جهاد کشاورزی استان یا مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان‌ها امکان پذیر است.
یزدان شناس گفت: برای این منظور دامداران می‌توانند با مراجعه به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان و دریافت معرفی نامه به شرکت پشتیبانی امور دام استان مراجعه نسبت به انعقاد قرارداد و تحویل گوشت قرمز اقدام کنند و مدت این قرارداد حداکثر ۶ ماه و براساس حجم تحویل گوشت قرمز به صورت منجمد پنج تکه کارتنی قابل اجراست.
وی گفت: قیمت هر کیلوگرم گوشت قرمز تحویلی بدون استخوان، به صورت منجمد پنج تکه کارتنی و تحویل در سردخانه‌-های شرکت پشتیبانی امور دام ۸۲۵ هزار ریال و نقدی است و شرکت نیز به ازای هر کیلوگرم گوشت تحویلی، مقدار سه هزار و ۸۰۰ گرم جو و یکهزار و ۳۴۰ گرم ذرت به صورت مدت دار ۲ ماهه در قبال ضمانت نامه‌های بانکی در اختیار دامداران قرار می‌دهد.
یزدان شناس افزود: اگر متقاضی، دامدار نبود و از طرف جهاد کشاورزی معرفی نشده باشد، امکان تحویل گوشت قرمز بدون تخصیص سهمیه نهاده¬‌های دامی و در قالب عقد قرارداد رسمی و دریافت تضامین مربوطه و دستورالعمل ابلاغی وجود دارد.
تولید ۲ هزار تن خوراک دام در استان بوشهر
مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: براساس ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی تامین نهاده‌های دامی واحدهای روستایی و پرورش دام سبک به صورت خوراک دام و طیور، کار تولید این نهاده در استان بوشهر به میزان ۲ هزار تن، با استفاده از ظرفیت ۲ کارخانه آغاز شد.
وی افزود: برای این منظور، نهاده‌های دامی مورد نیاز کارخانه‌های خوراک دام، تامین و در اختیار آنها قرار داده شده‌است و کارخانه‌ها در حال خرید نهاده و تولید خوراک دام به صورت کنسانتره دامی (خوراک متراکم تشکیل شده از چند نهاده مختلف متناسب با نیازهای دام) به میزان مورد نظر هستند.
یزدان شناس اظهار کرد: دو نوع کنسانتره دامی، شیری متوسط تولید و پرواری متوسط رشد در حال تولید است و اولویت تحویل به واحدهای پرورش دام سنگین روستایی و دام سبک صنعتی و روستایی است ولی دامداران صنعتی دام سنگین نیز در صورت تحویل نشدن نهاده‌های خام دامی می‌توانند از کنسانتره تولیدی بهره مند شوند.
وی افزود: برای واحدهای پرورش دام سنگین با ظرفیت و تولید بالا، امکان خرید نهاده‌ها به صورت مستقیم و تخصیص به کارخانه‌های خوراک دام برای تولید کنسانتره نیز پیش بینی شده‌است.
مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر ادامه داد: همچنین هماهنگی لازم با اتحادیه دامداران این استان برای توزیع کنسانتره بین تعاونی‌ها و تشکل‌های دامداران انجام گرفته است.
یزدان شناس گفت: کنسانتره تولیدی با استفاده از نهاده‌های یارانه‌ای تولید و در اختیار دامداران قرار میگیرد.
وی افزود: هرچند در این طرح دامداران نسبت به نهاد های خام، هزینه بیشتری برای خرید پرداخت می‌‍کنند اما با افزایش تولید و بهره‌وری، درآمد بیشتری عاید آنها خواهد شد که نتیجه آن اقتصادی شدن تولید و پایدار شدن پرورش دام در استان خواهد بود.
وی بیان کرد: عمده مشکل واحدهای پرورش دام استان بوشهر بویژه در روستاها، متعادل نبودن جیره‌های غذایی، کمبود انرژی و پروتئین است که با مصرف خوراک دام به صورت کنسانتره، همه این کمبودها برطرف می‌شود.
یزدان‌شناس ادامه داد: همچنین مشکل اصلی واحدهای پرورش دهنده دام سبک استان بوشهر اعم از گوسفند و بز که از مرتع استفاده می‌کنند، کمبود ریزمغذی‌های مورد نیاز شامل مواد معدنی و ویتامین‌های ضروری است که نتیجه آن، کاهش بازده تولید مثلی، مرگ و میر دام‌های بالغ و نابالغ و در نتیجه کاهش بهره‌وری در پرورش دام سبک استان بویژه در شرایط خشکسالی است که با استفاده از کنسانتره دامی و تامین تمام نیازهای دام، ضمن افزایش بهره وری و بالا رفتن تولید، درآمد دامداران نیز افزایش می‌یابد./ایرنا

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group