پنجشنبه 10 مهر 1399 | Thursday 1 October 2020

صادق پورافشار یادداشتی با عنوان "جذب مخاطب یا فعالیت اجتماعی و مطالبه‌گری یا منفعت‌طلبی " منتشر کرد.

به گزارش دیارجنوب، این یادداشت به شرح ذیل است:
در جامعه‌ای که ما در آن زندگی می‌کنیم،فعالیت اجتماعی و مدنی تعاریف جداگانه‌ای دارند.
فعال اجتماعی کسی است که نسبت به حکومت و دولت خود آگاهی کافی داشته باشد. توانایی انتقاد از عقاید و ایده‌های مختلف را داشته باشد. برداشت کلی‌ای که می‌توان از تعریف فعال اجتماعی کرد این است: "از مسائل و مشکلات مختلف آگاه است و "توانایی‌های خود را در مقابل مسئولیت اجتماعی به رخ جامعه می‌کشاند."

فعال مدنی برای مردم هنوز خوب تعریف نشده است. بهتر است اینگونه بگویم؛ هر یکی تصور و تعریف جداگانه‌ای از فعالیت اجتماعی دارند. در واقع فعال مدنی کسی است که از حقوق شهروندی‌اش آگاه و به اتفاقاتی که در جامعه رخ می‌دهد واکنش‌هایی نشان می‌دهد. این واکنش‌ها با در نظر گرفتن منافع عموم و در چارچوب قانون اساسی بایستی نشان داده شود.
بنابراین فعال اجتماعی در مرحله‌ی اول: باید خوب آگاه باشد. یعنی پیش از نشان دادن واکنش به اتفاقات جامعه،ابتدا خوب تحقیق و مطالعه کند. سپس با در نظر گرفتن منافع عموم و در جهت توسعه‌ی جامعه‌ی خود کوشش نماید.

poorafshar
نگارنده معتقد است فعالین به‌خوبی نتوانسته‌اند موفق باشند. عمده‌ی مشکلاتی که وجود دارد،برخی فعال اشتباهی هستند ! که همیشه نظر فقط نظر خودشان است و هر کس مخالفت کند با نظرشان،آن فرد برای همیشه «آدَم بَده» خواهد بود. برخی نیز با تنگ‌نظری‌های خود مشکلات،چالش‌ها و بحث‌های پوچ و بیهوده‌ای را به‌وجود می‌آورند. دقت کنید که اختلاف سلیقه همیشه وجود دارد ولیکن تنگ‌نظری خیلی متفاوت است ! فلذا می‌طلبد مطالعه و سطح فرهنگ خود را بالا برده تا زبان سرخ سر سبز را بر باد ندهد !
برخی دیگر نیز که ماهیت‌شان برای عموم مشخص است آن‌ دسته از فعالین اجتماعی‌ای (شما بخوانید اشتباهی‌) هستند که در فضای مجازی فقط و فقط به‌دنبال جذب فالوور و مخاطب هستند. اکنون در اینجا روشن است که منافع این افراد حرف اول را می‌زند در فعالیت‌شان ! با ریاکاری و محافظه‌کاری خود را دلسوز مردم دانسته و ادعای کنشگری و مطالبه‌گری می‌کنند.
امروزه فردی که می‌خواهد به فعالیت اجتماعی و مطالبه‌گری روی بیاورد بایستی بیشتر از هر چیزی خوب مواظب باشد تا مبادا از راهِ اصلی که همانا دفاع از منافع عموم و تلاش در جهت بهبودی جامعه است منحرف شود. که اگر شود به یک منفعت‌طلب و محافظه‌کار در افکار عموم تبدیل می‌شود.

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group