پنجشنبه 21 فروردين 1399 | Thursday 9 April 2020

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان گفت: تاکنون ۱۲۷ هزار نمونه در بانک عمومی خون بند ناف کشور ذخیره شده که این ظرفیت تا سال آینده به ۲ برابر افزایش می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، مرتضی ضرابی ظهر امروز در جمع خبرنگاران در بوشهر با بیان اینکه دانش سلول‌های بنیادین نقش مهمی در جامعه و سلامتی دارد اظهار داشت: رسانه‌ها در ارتقا فرهنگ استفاده از سلول‌های بنیادین و ذخیره سازی آن نقش تاثیرگذاری دارند.

وی با بیان اینکه از سال 1381 تاکنون نمونه‌های خون بند ناف در بانک خون سازمان انتقال خون ذخیره‌سازی شده است افزود: تاکنون 3 هزار نمونه خون بند ناف در سازمان انتقال خون ایران نگهداری می‌شوند و این در حالی است که این ظرفیت رو به افزایش است.

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان با بیان اینکه ایران بزرگترین مرکز ذخیره سلول‌های بنیادین در خاورمیانه است خاطرنشان کرد: تاکنون 127 هزار نمونه در بانک عمومی خون بند ناف کشور ذخیره شده است و ایران به‌عنوان بزرگترین مرکز ذخیره‌سازی خون بند ناف خاورمیانه شناخته شده است.

ضرابی از افزایش ظرفیت ذخیره بانک خون بندناف خبر داد و بیان کرد: با برنامه‌ریزی انجام شده ظرفیت ذخیره‌سازی خون‌ بندناف در کشور با افزایش 2 برابری از 125 هزار نفر نمونه سال آینده به 250 هزار نمونه افزایش می‌یاید.

وی کاربرد سلول‌های بنیادی خون بند ناف را مورد اشاره قرار داد و افزود: برای درمان بیمارهای خونی و غیرخونی از طریق خون بند ناف 80 بیماری تاکنون شناسایی شده و 400 کارآزمایی بالینی مورد بررسی و تحقیقات قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان با بیان اینکه از سلولهای بنیادی خون بند ناف برای بهبود بیماری فلج مغزی استفاده می‌شود گفت: سال گذشته 120 کودک 4 تا 14 سال فلج مغزی برای درمان آنها از سلول‌های بنیادین خون بندناف استفاده شد که ضمن اینکه تاثیر خوبی داشت به‌زودی نتایج آنها اعلام می‌شود.

ضرابی بیان کرد: در مجموع 30 پیوند برای بیماری‌های خونی و 50 پیوند برای فلج مغزی از طریق خون بندناف استفاده شد.

وی از افتتاح پالایشگاه محصولات زایمانی خبر داد و خاطرنشان کرد: سال آینده پالایشگاه محصولات زایمانی راه‌اندازی می‌شود.

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان با بیان اینکه ضایعات زایمانی زباله نیستند افزود: پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز از بند ناف نه‌تنها امکان نجات بسیاری از بیماران را فراهم می‌کند، بلکه استفاده از سایر ضایعات زایمانی مانند پرده و مایع جنینی در این مسیر کارآمد است.

ضرابی با اشاره به صادرات محصولات سلول‌های بنیادین از جمله خون بند ناف خاطرنشان کرد: به سبب اهمیت خون بندناف در جهان یک روز به همین نام تعیین شده است.

وی به ویروس کرونا پرداخت و با بیان اینکه بیماری کرونا از طریق خون بند ناف درمان می‌شود خاطرنشان کرد: تحقیقات انجام در استفاده از سلول‌های بنیادین در درمان بیماری کرونا نشان دهنده این است که سلول‌های بنیادین خون بند ناف از عوارض ریوی و بیماری کرونا جلوگیری می‌کند و در این راستا تلاش می‌شود با همکاری وزارت بهداشت این مهم مورد توجه قرار بگیرد تا از سلول‌های بنیادی به درمان بیماری کرونا کمک شود.

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان هزینه اولیه برای استفاده از خون بند ناف را 3 میلیون تومان دانست و گفت: هزینه نگه‌داری هر خون بندناف سالانه 160 هزار تومان است و در این راستا خانواده‌هایی که کودک مبتلا به تالاسمی، سرطان خون و دیگر بیماری‌های خونی دارند و مادر اقدام به بارداری برای فرزند بعد کرده باید نسبت به ذخیره‌سازی خون بند ناف اقدام کند.

ضرابی با تأکید بر حمایت دولت در ذخیره‌سازی خون بندناف بیان کرد: جهاد دانشگاهی در این عرصه فعالیت خوبی داشته است که نیاز به حمایت مالی دولت است که بانک عمومی خون بندناف توسعه یابد.

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group