يكشنبه 19 مرداد 1399 | Sunday 9 August 2020

رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: در تمام کشور ٧هزار و ١٤٨ نفر از نامزد‌های انتخابات تایید و ٧هزار و ٢٩٦ نفر تایید نشدند.

به گزارش دیارجنوب، جمال عرف رئیس ستاد انتخابات کشور درباره نکات مهم در تبلیغات نامزد‌های انتخابات در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دیروز شورای نگهبان أسامی نامزدهای انتخابات تایید شده و تأیید نشده را به ستاد انتخابات وزارت کشور اعلام کرد؛ با توجه به اظهارات شورای نگهبان، در تمام کشور ٧هزار و ١٤٨ نفر تأیید و ٧هزار و ٢٩٦ نفر تأیید نشده‌اند.
جمال عرف گفت: بــراساس برنامه‌ریزی و زمان‌بندی‌های ما، لیست نامزدهای انتخاباتی به فرمانداری‌ها ابلاغ شده و تا پایان امروز این موضوع آگهی خواهد شد.
رئیس ستاد انتخابات کشور تصریح کرد: پس از اعلام اسامی نامزدهای انتخاباتی تایید شده، آنها می‌توانند برنامه‌های تبلیغاتی خود را انجام دهند؛ البته تبلیغات از فردا صبح به مدت ۱ هفته مجاز است.
عرف با اشاره به شفافیت و تأمین مالی نمایندگان، یادآور شد: این قانون در ۱۴ بهمن از سوی رئیس جمهور به وزارت کشور ابلاغ شد و ما آن را به تمام ستاد‌های انتخاباتی سراسر کشور اعلام کردیم، همچنین لازم است که نمایندگان تا فردا (۲۴ بهمن) چندین کار مهم را انجام دهند.
او ادامه داد: نمایندگان باید حسابی به نام خود در یکی از بانک‌های معتبر افتتاح کنند، همچنین شماره حساب و یک فرد را به عنوان مسئول مالی خود به ما معرفی کنند، افزون بر این ورود و خروج پول در حسابشان باید روشن شود.
عرف گفت: در قانون شفافیت مالی ۴ منبع دیده شده است که اولین آن پول نامزد مربوطه است، دوم پول احزاب و گروه‌های سیاسی است که در اختیار نامزد قرار می‌دهند، سوم افراد حقیقی که می‌توانند کمک کنند و چهارم اماکن عمومی است که نامزد‌ها می‌توانند از آن استفاده کنند؛ به غیر از این هیچ منبعی وجود ندارد.
رئیس ستاد انتخابات کشور خاطرنشان کرد: منطق قانون مطرح شده این است که وزارت کشور از ورود پول‌های مشکوک و مجهول جلوگیری کند و ان‌شالله وزارت کشور و دستگاه ناظر آن را پیگیری خواهد کرد.
عرف با اشاره به نکات مهم در تبلیغات نامزدها، تاکید کرد: توصیه بنده این است که تمامی نامزد‌ها قانون انتخابات را مطالعه کنند، زیرا جهل به قانون مورد پذیرش نیست؛ همچنین در تبلیغات کسی نباید دست به تخریب بزند و به رقیب خود اتهام وارد کند. ما در ستاد انتخابات کمیته‌ای را به منظور رصد فضای مجازی فعال کردیم که پلیس فتا در این زمینه پیگیر و فعال است، یک مورد تخلف مبنی بر سو استفاده از لوگو انتخابات به پلیس فتا گزارش شده که قطعا شورای نگهبان هم نظارت خاص خودش را دارد.
عرف گفت: قوه قضائیه با تشکیل ستاد پیشگیرانه این مسئله را پیگیری می‌کند و امیدواریم شاهد کمترین تخلفات در فضای مجازی باشیم.
رئیس ستاد انتخابات بیان کرد: امسال ۵۷ میلیون و ۹۱۸ هزار و ۱۵۹ نفر در کشور واجد شرایط رأی دهی هستند و از این مقدار حدود ۲ میلیون و ۹۳۱ هزار و ۷۶۶ نفر رأی اولی هستند؛ همچنین ۲۰۸ حوزه انتخابیه در سراسر کشور وجود دارد که از این مقدار ۵ حوزه مربوط به اقلیت‌ها و ۲۰۳ حوزه برای سایر هم وطنان است البته ۱۷۴ حوزه هم تک نماینده است.
او تاکید کرد: در این دوره از انتخابات، احراز هویت به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و ۵۸ هزار دستگاه احراز هویت برای استان‌ها آماده و ارسال شده است؛ همچنین مرحله شمارش به صورت الکترونیک انجام می‌شود و فقط در این دوره نتوانستیم با دستگاه ناظر برای الکترونیکی شدن صندوق توافق کنیم.
عرف در پایان تاکید کرد: توصیه بنده به نامزدها، رعایت قانون و رفتار قانومند است؛ مردم هم مانند دوره‌های قبل در انتخابات مشارکت کنند تا شاهد این نوار پیوسته مشارکت در این دوره داشته باشیم./ باشگاه خبرنگاران جوان

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group