چهارشنبه 15 مرداد 1399 | Wednesday 5 August 2020

آیین ها و سنتهای اقوام و سرزمینهای مختلف را می توان آیینه‌ی تمام نمای فرهنگ و اصالت هر قوم دانست زیرا این آیین ها در گذر زمان و و در بستر اندیشه‌ها و فرهنگهای سرزمینی شکل گرفته یا در اثر مبادلات فرهنگی با دیگر اقوام و ملتها وارد فرهنگ سرزمینهای هدف شده و مورد پذیرش عموم مردم قرار گرفته است.

به گزارش دیارجنوب سرزمین عزیز و اسلامی ما ایران نیز با توجه به پیشینه‌ی بلند تاریخی و قومی خود نه تنها از این قاعده مستثنی نیست بلکه مجموعه‌ای از ارزشمندترین جلوه‌های فرهنگی بشر را در خود جای داده و سرآمد بسیاری از اقوام و ملل بوده و همچنان هست. در سرزمین پرافتخار ما ایران، باورها و فرهنگهای تاریخی در تعامل با آیین مقدس اسلام به چنان پیوند مبارکی رسیده‌اند که بدون اغراق می‌توان فرهنگ ایرانی-اسلامی را کلکسیونی از مترقی ترین و انسانی ترین آیینها و سنت‌های فرهنگی نوع بشر قلمداد کرد.
یکی از این آیین‌ها، آیین زیبای شب چله یا به تعبیری شب یلداست. آخرین ساعتهای پاییز زیبا و نخستین ساعات زمستان که در فرهنگ ایرانی فرصتی برای همنشینی با خانواده، خویشان و بستگان است و محملی برای شادی و شکرگزاری. در دشتستان و شهر برازجان نیز بزرگان خانواده به تبعیت از نیاکان خود و همزمان با مردم دیگر شهرها و روستاهای ایران اسلامی در شب چله، سفره‌ای پهن میکنند و همه‌ی اعضای خانواده را دور هم جمع میکنند و زمینه‌ای فراهم میکنند تا سنت حسنه‌ی صله‌ی رحم که مورد تاکید فرهنگ ایرانی-اسلامی سرزمین پرافتخار ما بوده، به بهترین شکل ممکن جلوه‌گری کند.
در این شب زیبا و در میان آیین‌های زیبای شب یلدا باید یادی کرد از هموطنانی که به دلیل موقعیت اجتماعی یا شرایط شغلی خود در چنین ساعاتی در محل کار خود حضور دارند و مشغول خدمت به همنوعان خود هستند یا توان خود را صرف خدمت به کشور عزیزمان در بخش‌های صنعتی می‌نمایند. نیروهای شب‌کار بخش صنعت، پرسنل خدوم بخش درمان و بسیاری مشاغل دیگر که شبها در حال خدمت هستند و نیز جمع بزرگ کارگران پرتلاش و سختکوش شهرداریها که در شبهای سرد زمستان نیز همچون دیگر اوقات سال در عرصه‌ی حفظ پاکیزگی و سلامت محیط زیست شهری به تلاش و خدمت مشغولند. این عزیزان که اکثریت مطلق آنان از اقشار آسیب‌پذیر و کمتر بهره‌مند جامعه به شمار می‌روند در حالی ردای خدمت بی منت به جامعه و دیگر شهروندان را بر تن پوشیده‌اند که گاه از حداقل بهره‌مندیهای اجتماعی و اقتصادی برخوردارند و به همین سبب در دین مبین اسلام و نیز در فرهنگ اصیل ایرانی مورد احترام آحاد مردم قرار دارند. شب چله و بلندای این شب سرد، بهانه‌ی خوبی شد تا شهردار برازجان، معاونین و مشاورین وی و جمعی از مدیران این شهرداری به میان این کارگران زحمتکش رفته و با دور هم جمع کردن این انسانهای زحمتکش، ساعتی را با این عزیزان سپری کنند.
در این حرکت خداپسندانه، مهندس محمدحسن محمدی شهردار برازجان و همراهان وی در شب چله به میان کارگران خدماتی شهرداری رفتند و با گستراندن سفره‌ای ساده با شیرینی و چای از کارگران زحمتکش خدماتی شهرداری که مشغول خدمت در خیابانهای شهر بودند پذیرایی کردند و ساعتی را در جمع کارگران گذرانده، پای درد دل‌ها و دغدغه‌های این عزیزان نشستند و از کارگران زحمتکش شهرداری تقدیر و تشکر نمودند. همچنین شهردار برازجان به معاونت اجرایی و معاونت اداری-مالی شهرداری اختیار داد در راستای به جا آوردن سنت حسنه‌ی صله‌ی رحم ساعاتی را به عنوان مرخصی تشویقی به نیروهای کارگری شب‌کار بخش خدمات شهرداری در نظر بگیرند و زمینه را برای حضور این عزیزان در جمع خانواده‌هایشان مهیا نمایند.

yalda pakban 1yalda pakban 1yalda pakban 1yalda pakban 1yalda pakban 1yalda pakban 1

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group