سه شنبه 8 مهر 1399 | Tuesday 29 September 2020

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: در جدیدترین سرشماری، جمعیت پستانداران شاخص منطقه شاهزاده ابراهیم – تنگ باهوش در شهرستان‌های دشتستان و تنگستان ۱۷ درصد افزایش یافت.

به گزارش دیارجنوب، فرهاد قلی‌نژاد ظهر شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به اهمیت و جایگاه بالای زیستی منطقه شکار ممنوع شاهزاده ابراهیم - تنگ باهوش برنامه ارتقای این منطقه در اولویت برنامه های سال جاری است.
وی اضافه کرد: سرشماری پاییزی پستانداران شاخص منطقه شکار ممنوع شاهزاده ابراهیم – تنگ باهوش در آذرماه به مدت دو روز برگزار شد که نتایج حاصله حاکی از افزایش حداقل ۱۷ درصدی جمعیت پستانداران شاخص این منطقه شامل کل و بز و قوچ و میش دارد.
قلی نژاد تصریح کرد: سرشماری وحوش بویژه گونه های شاخص هر ساله درراستای بررسی وضعیت جمعیت گونه های جانوری و شرایط زیستگاهی در مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست انجام و نتایج این سرشماری ها در جهت بهبود مدیریت منطقه و ارتقا شرایط زیستی گونه ها مورد استفاده قرار می گیرد .بنابراین سرشماری وحوش یکی از مهمترین مسائل مدیریتی زیستگاهها و مناطق تحت حفاظت است که از کلیه محیط بانان و همیاران محیط زیست در برگزاری این سرشماری ها تقدیر و تشکر می‌شود.
خسرو درویشی رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست بوشهر افزود: در این سرشماری افراد به گروه‌های مختلف جهت اجرای برنامه سرشماری تقسیم بندی شده و عملیات آماربرداری از نشخوارکنندگان شاخص منطقه که شامل کل و بز و قوچ و میش هستند را در مسیرها و تنگه های مختلف انجام دادند. حدود ۴۰ نفر شامل نمایندگانی از سمن ها و همیاران محیط زیست و همچنین محیط بانان و کارشناسان اداره کل و سایر شهرستانها در این آماربرداری شرکت داشتند.
منطقه شکار ممنوع شاهزاده ابراهیم – تنگ باهوش برای اولین بار در سال ۱۳۹۰ با تصویب سازمان محیط زیست بعنوان منطقه شکار ممنوع معرفی شد و در سال ۹۵ نیز به مدت ۵ سال دیگر بعنوان منطقه شکار ممنوع تمدید شد.
این زیستگاه به مساحت ۶۰ هزار هکتار در دو شهرستان دشتستان و تنگستان قرار دارد و با دارا بودن رودخانه دائمی باهوش و تعداد زیادی چشمه و پوشش گیاهی مطلوب از اهمیت زیستگاهی بسیار بالایی بر خوردار اسـت . حضور انواع وحوش و پستانداران از جمله گربه سانانی مثل پلنگ و علفخواران بزرگ از قبیل کل وبز و قوچ ومیش از شاخصهای اصلی تنوع زیستی آن است./مهر

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group