چهارشنبه 22 مرداد 1399 | Wednesday 12 August 2020

مدیر عامل اداره امور زندان بوشهر با بیان اینکه ۸۷ نفر از زندانیان حافظ قرآن هستند بیان داشت که در سالجاری نسبت به سال گذشته ۵ درصد کاهش ورودی به زندان در تمام زمینه های جرم را داشته ایم.

به گزارش دیارجنوب سید قاسم طباطبایی مهر، مدیر عامل اداره امور زندان بوشهر اظهار داشت: بیشتر فراوانی جرم کیفری مربوط به سرقت، مواد مخدر و جرائم علیه اشخاص می باشد.
وی درخصوص جرائم مالی بیان داشت: ۱۲۵ نفر در خصوص جرائم مالی در زندان به سر می برند که از این تعداد ۵۳ نفر به علت مهریه و پرداخت نفقه و ۷۲ نفر دیگر از نوع جرائم غیر عمد مالی مربوط به بدهی چک و خسارت تصادفات می باشند.
طباطبایی مهر بیان کرد: اکنون زندانی امنیتی و سیاسی در بوشهر نداریم.
وی اضافه کرد: یکی از اقدامات خوبی که در راستای کاهش ورودی زندانیان صورت گرفته، کاهش جرائم کیفری می باشد.
مدیر عامل اداره امور زندان بوشهر تصریح کرد: با برگزاری کلاسهای آموزشی در زندان و آموزش به زندانیان تاثیر بسزایی درکاهش ورودی و برگشت مجدد آنها به زندان شده است.
وی اضافه کرد: طی ۵ ماه گذشته از سالجاری نسبت به سال گذشته ۵ درصد کاهش ورودی به زندان در تمام زمینه های جرم را داشته ایم.
طباطبایی مهر افزود: در بخش جنوب استان منطقه عسلویه، یک سوم جمعیت کیفری را تشکیل می دهند که توسعه شهرها، ورود انسانها با فرهنگ ها و سلیقه های مختلف به طبع باعث ایجاد و وقوع این جرائم مختلف شده است.
وی بیان کرد: به دلیل نبود فضای بازداشتگاهی برای شهرهای جنوبی استان به اجبار زندانیان به زندان مرکزی معرفی و منتقل می شوند که این خود باعث ایجاد زحمت و هزینه و بعد مسافت هم برای خانواده های زندانیان و هم باعث ناراحتی و دوری آنها از خانواده ها شده است.
طباطبایی مهر اضافه کرد: با تلاش های مکرر در جنوب استان توانسته ایم در شهرکنگان زمینی را برای احداث بازداشتگاه 250 نفره اختصاص دهیم ولی در راستای کاهش آسیب و تحقق این کار هنوز همکاری های لازم از سمت مسکن و شهر سازی صورت نگرفته است.
وی در خصوص مجموعه انجمن حمایت از زندانیان بیان کرد: در هر شهر یک انجمن تشکیل می شود که تفاهم نامه ای با مراکز دولتی از جمله آموزش و پرورش ، مرکز بهداشت و ...صورت گرفته است.
وی افزود: ۸۷ خانواده از زندانیان، طرح اشتغال دریافت کرده اند.

طباطبایی مهر در خصوص بازدید از زندان مرکزی بوشهر بیان داشت: امکانات رفاهی، تسهیلات و خدمات فرهنگی و هنری مناسبی در اختیار مجرمان قرار گرفته است.
وی در این خصوص بیان کرد: صمصام شیروانی کارشناس فرهنگی کتابخانه شهید لاجوردی زندان مرکزی کارشناس اطلاعاتی را در مورد کتابخانه در اختیار ما قرار دادند که 10هزار و 967 جلد کتاب در این کتابخانه موجود است و 460 نفر مشترک داریم که روزانه 70 نفر جهت مطالعه کتاب به امانت می گیرند و ما در نظر داریم کتابخانه توسعه پیدا کند.
وی اضافه کرد در این خصوص با مساجد و اماکن فرهنگی تعامل صورت گرفته که تعداد کتاب های بیشتری در زمینه های مختلف در اختیار ما قرار بگیرد ولی به دلیل مسائل امنیتی، امکان وجود رایانه امکان پذیر نیست.
مدیر عامل اداره امور زندان بوشهر از جمله فعالیت های اجباری برای همه در زندان را ورزش صبحگاهی و سواد آموزی مطرح کرد.
وی اضافه کرد: یک نماز خانه و مکان مذهبی جهت انجام و اجرای فرایض دینی و عقیدتی داریم که در همه مناسبت ها همانند بیرون از ندامتگاه اجرا می شوند
وی از جمله مراسمات را اعیاد، عزاداری ها، شبهای احیا. مراسم تاسوعا و عاشورا و... دانست و بیان کرد: حضور در این مراسمات نه تنها اجباری نیست بلکه جنبه تشویقی و امتیاز برای زندانی محسوب می شود تا در جرم او و مدت زمان حبس او تخفیف داده شود.
طباطبایی مهر بیان داشت: ۸۷ نفر حافظ قرآن داریم که از جز۱ تا جز۱۵ قرآن را از بر دارند.
وی افزود: گنجایش نمازخانه بر حسب برنامه ریزی و آمار و بسته به بند های زندان انتخاب و دعوت می شوند.
مدیر عامل اداره امور زندان بوشهر در خصوص سطح سواد زندانیان اظهار داشت: تسهیلات سواد آموزی از مقطع ابتدایی تا دانشگاهی بدون دریافت مبلغی برای زندانیان فراهم است.
وی افزود: کارگاه خیاطی، فروشگاه مواد غذایی و سوپر مارکت و همه امکاناتی که هر شهروند حق امتیاز آن را دارد در اختیار زندانیان قرار داده ایم.

وی در این خصوص به کارگاه های صنایع دستی اشاره کرد که با ثبت نام در این کارگاه ها همه موارد مورد نیاز در اختیارشان قرار خواهد گرفت و در نهایت با فراگیری این آموزش ها می توانند برای خود کسب درآمد داشته باشند.و درآمد حاصل از فروش محصولات به آنها و خانواده هایشان تعلق خواهد گرفت.

مدیر عامل اداره امور زندان بوشهر بیان کرد: در زندان ازسالن آمفی تئاتر بهره مند هستیم که برنامه های فرهنگی و هنری، همایش ها، جشن ها، جلسات روان درمانی زندانیان و
خانواده هایشان در این سالن برگزار می شود.
وی در این خصوص به برگزاری جشن برای فرزندان زندانیان کم بضاعت اشاره کرد که حدود 360 نفر هستند و لوازم التحریر در اختیارشان قرار می دهیم و تمامی این فعالیت ها زیر نظر میراث فرهنگی قرار دارند.

طباطبایی مهر در خصوص بحث فعالیت های ورزشی به ایجاد گود زورخانه ای اشاره کرد که این دومین گود زورخانه ای در سطح استان می باشد.

وی افزود: در بند روان درمانی کلاس ها آموزشی برای کسانی که کنترل خشونت ندارند و کلاس های آموزشی برگزار و مشاوره برای تامین سلامت روان آن ها صورت می گیرد.
وی هدف از این برگزاری این کلاس های آموزشی را ارتقا سلامت روان افراد دانست تا زمان خروج از زندان و آزادی با مشکل مواجه نشوند.
طباطبایی مهر در خصوص کلاس های آموزشی اضافه کرد: این کلاس ها بین 15 تا 20 نفر ظرفیت دارند که مربیان آنها، از اساتید دانشگاه و مربیان سطح شهر هستند.

مدیر عامل اداره امور زندان بوشهر در خصوص انواع ملاقات های زندانیان بیان کرد: ملاقات کابینها مخصوص خانواده های زندانیان و سالن ملاقات شرعی مخصوص آقایان متاهل می باشد که امکانات یک سوییچ شامل سرویس بهداشتی، حمام، دستشویی و میز لوازم بهداشتی و ... می باشد.

edareh zendan 1edareh zendan 1edareh zendan 1edareh zendan 1edareh zendan 1edareh zendan 1

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید