چهارشنبه 30 بهمن 1398 | Wednesday 19 February 2020

پیمایش مسیر تنگ خرسی به طرف بهشت گمشده در استان فارس توسط باشگاه کوهنوردی شاهین دژ برازجان انجام گرفت.

به گزارش دیارجنوب، روستای ساران سفلی یکی از روستاهای استان فارس است که دارای طبیعتی بکر، زیبا و ارتفاع آن از سطح دریا تقریبا ۲۰۵۰ متر می باشد.
این روستا تا اردکان ۴۰کیلومتر و تا شیراز ۱۰۰کیلومتر فاصله دارد و دارای جاده ای آسفالته و پر پیچ وخم می باشد. اما پوشش گیاهی و سرسبز این منطقه باعث می شود در طول مسیر احساس خستگی نداشته باشید. ساران از طرف دیگر با کامفیروز نیز در ارتباط است.
زبان مردم این منطقه فارسی با گویش لری است و دین و مذهب مردم این روستا مسلمان و شیعه می باشد. شغل اکثر مردم این روستا کشاورزی و دامداری است و جاذبه های گردشگری این روستا شامل بوم گردی(روستاگردی)، تنگ گمبیل، طبیعت زیبا و چشمه های زلال و آبشارهای کوچک و خروشان است.

گزارش پیمایش:
باشگاه کوهنوردی شاهین دژ برازجان به سرپرستی مختار هادی نژاد و با تعداد۲۲ نفر از اعضای باشگاه و مهمانان برنامه، روز پنجشنبه مورخه ۹۸/۰۶/۰۷ با استفاده از وسیله نقلیه مینی بوس ساعت ۱۰:۰۰ صبح از برازجان به طرف روستای ساران سفلی از توابع شهرستان سپیدان حرکت و ناهار را در میان راه و در کنار مقبره امامزاده ابراهیم و امامزاده اسماعیل صرف نموده و مجددا حرکت آغاز و پس از گذشتن از شهر سپیدان، ساعت‌ ۱۸:۰۰ به روستای کهکران رسیده و شب را در مجتمع تفریحی هزار چشمه به صبح رساندند.

صبح روز جمعه مورخه ۹۸/۰۶/۰۸ پس از بیدار باش و آماده شدن، نفرات تیم ساعت ۶:۰۰ صبح سوار بر مینی بوس شده و به سمت روستای ساران حرکت و پس از حدود ۳۰ دقیقه به روستا رسیدند و بعد از پیاده شدن از مینی بوس مسیر پیاده روی خود را به طرف دره خرسی و بهشت گمشده که دارای طبیعتی بکر و زیبا میباشد، آغاز نمودند.
اعضای تیم بعد از پیاده شدن از مینی بوس، ساعت ۶:۴۵ پیاده روی خود را آغاز و پس از حدود دو ساعت پیاده روی و گذشتن از کنار روستا، دشت ها و باغ های سیب، در کنار آب روان و زیر درختان سیب برای استراحت و صرف صبحانه توقف کردند. بعد از توقفی کوتاه و خوردن صبحانه ای لذت بخش، تیم حرکت خود را به طرف شرق و دره خرسی از سر گرفت.
بعد از مدتی پیاده روی و گذشتن از دشت ها و باغ های سیب، گروه کم کم وارد دره ای پوشیده از درخت شده و با گذشتن از لابلای انبوه درختان، تیم در ساعت ۱۰:۰۰ با وارد شدن به رودخانه مسیر آب نوردی خود را آغاز نمود.
البته قبل از شروع به آب نوردی بایستی تمام وسایل آب بندی شود چون در بعضی از جاهای رودخانه به علت عمق زیاد ممکن است کوله و وسایل خیس شوند. به علت کدر بودن آب و عمق زیاد رودخانه اگر وسیله ای در آب بیفتد پیدا کردن آن مشکل خواهد بود.
قابل ذکراست که افراد قبل از ورود به رودخانه و شروع به آب نوردی برای جلوگیری از صدمه دیدن به علت لیز بودن سنگهای کف رودخانه باید از کفش های مخصوص آب نوردی استفاده کنند و داشتن باتوم در طول کوهپیمایی و آب نوردی الزامی است.
مسیر آب نوردی حدود ۲ کیلومتر است که بعد از گذشتن از دره خرسی و تنگ بستانک ساعت ۱۲:۰۰ مسیر آب نوردی به پایان رسید. اعضای تیم مسیر را در ارتفاعات دره (که شامل درختانی از قبیل بلوط، ارژن، کل(کیالک)، بادام کوهی، سپیدار، بید، چنار، تاک، انگور، تمشک و زرشک است) و هم جهت با مسیر آب ادامه دادند و ساعت ۱۳:۳۰ به بهشت گمشده رسیده و در کنار رودخانه و زیر سایه درختان به صرف ناهار، استراحت و نوشیدن چای مشغول شدند. پس از توقفی یک ساعته حدود ساعت ۱۴:۳۰ اعضای تیم مسیر خود را به طرف پارکینگ بهشت گمشده ادامه داده و پس از حدود ۷ ساعت دره نوردی ساعت ۱۵:۰۰ به مینی بوس رسیده و ساعت ۱۶:۰۰ از مسیر قلات بطرف برازجان حرکت و پس از حدود ۷ ساعت طی مسیر در ساعت ۲۳:۰۰ به برازجان رسیده و برنامه ای دیگر از برنامه های باشگاه را با صحت و سلامتی کلیه اعضا به پایان رساندند.

نفرات شرکت کننده در برنامه:
مختار هادی نژاد(سرپرست برنامه)، رحیم قاسمیان پور(مسئول فنی)، رضا ملکمی(راهنما)، رضا قاسمیان پور(عقب دار)، امین کمالی(عکاس)، فاطمه احمدزاده(مدیر بانوان)، امید کمالی، عباس جمالی، دکتر احمد قاسمی، شکرالله یزدان خواه، علی الله یاری، حسن اثنی عشری، محمدعلی احمدزاده، وحید حسینی، پری عوض زاده، زهرا تیباش، فرشته کامران، فرزانه کامران، راضیه کامران
و مهمانان برنامه از باشگاه پازنان بوشهر:
جمشید دهقانی، صادق سلیمی(عکاس)، سارا کاردانی

peymayesh tange khersi 1peymayesh tange khersi 1peymayesh tange khersi 1peymayesh tange khersi 1peymayesh tange khersi 1peymayesh tange khersi 1peymayesh tange khersi 1peymayesh tange khersi 1peymayesh tange khersi 1peymayesh tange khersi 1peymayesh tange khersi 1peymayesh tange khersi 1peymayesh tange khersi 1peymayesh tange khersi 1peymayesh tange khersi 1peymayesh tange khersi 1peymayesh tange khersi 1peymayesh tange khersi 1peymayesh tange khersi 1

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group