چهارشنبه 22 مرداد 1399 | Wednesday 12 August 2020

مدیرکل گمرکات و ناظر گمرکات بوشهر صادرات بیش از ۱۱ میلیون تن کالا در استان را مطرح کرد.

به گزارش دیارجنوب، مدیرکل گمرکات وناظر گمرکات استان در خصوص صادرات با احتساب میعانات گازی اظهار داشت: در پنج ماهه ابتدایی سال 98 حدود 11 میلیون و 501 هزار تن کالا به ارزش بالغ بر 4 میلیارد و 7 میلیون دلار از گمرکات استان صادر شده است.
وی اضافه کرد: صادرات بدون احتساب میعانات گازی در پنج ماهه سال 1398، بالغ بر 10 میلیون و 600 هزار تن کالا به ارزش بالغ بر 3 میلیارد و 539 میلیون دلار از گمرکات استان صادر شده است. سال قبل از نظر وزن 26 درصد افزایش داشته است.

قره بیگی در خصوص کالاهای صادراتی بیان کرد: از عمده کالاهای صادراتی گمرکات استان محصولات پتروشیمی، میعانات گازی، مواد صنعتی، کالاهایی از قبیل سیمان و کلینکر، مواد معدنی، انواع آبزیان، و محصولات کشاورزی از قبیل سبزیجات و صیفی جات بوده است.
وی اضافه کرد: کالاهای صادراتی گمرکات استان بوشهر به کشورهای چین، امارات متحده عربی، کره جنوبی، هند، مناطق ویژه ، قطر ، برزیل، عراق، پاکستان و ترکیه انجام می گیرد.

مدیرکل گمرکات و ناظر گمرکات استان در خصوص صادرات قطعی کالاها بیان داشت: به طور کلی صادرات گمرکات استان بوشهر را می توان به سه گروه میعانات گازی ، محصولات پتروشیمی، و سایر کالاها تقسیم کرد.

وی اضافه کرد: واردات قطعی در پنج ماهه ابتدایی سال 98 ، بالغ بر180 هزار تن کالا به ارزش بالغ بر 432 میلیون دلار از گمرکات استان بوشهر به کشور وارد گردیده است و در خصوص بحث کالاهای ویژه و استراتژیک نه تنها با کاهش مواجه نبوده ایم بلکه با افزایش این موارد مواجه بوده ایم.

بهروز قره‌بیگی‌ در خصوص کالاهای وارداتی استان بیان داشت: عمده کالاهای وارداتی از گمرکات استان شامل؛ کره ، لاستیک ، چای سیاه، خودروی سواری، موز، یراق الات ، قطعات خودرو، تخمه آفتاب گردان، و مبدل حرارتی بوده است و کشورهای چین، امارات متحده عربی، نیوزیلند، هند، فیلیپین، سری لانکا، فرمانیه، ایتالیا، تایوان و کره جنوبی عمده کشورهای مبدا وارداتی گمرکات استان بوشهر بوده اند.

قره بیگی اضافه کرد: با تولید داخلی در بحث کالاهای مصرفی، سعی در جبران واردات داشتیم که با وجود تحریم ها و تنگنا ها موفق عمل کردیم.

وی در بحث درآمد های وصولی اظهار داشت: تا 4 ماهه اول با کاهش مواجه بودیم ولی از آغاز ورود به ماه پنجم سالجاری، با افزایش در آمدهای دولت مواجه شدیم که در طول این 5 ماهه، بالغ بر حدود 5200 میلیارد ریال درآمد در سطح استان وصول کردیم که به لحاظ مقایسه با مرداد سال گذشته ، 4 درصد افزایش داشته ایم که در مجموع روند کاهشی داشته ایم و امید داریم از این پس با توجه به رشد در مردادماه این روند افزایشی را شاهد باشیم.

وی بیان داشت: در سایر رویه های گمرکی در خصوص ترانزیت خارجی، ترانزیت داخلی، ورود موقت، مرجوعی و حتی سایر مسائل گمرکی که وجود دارد نظیر بحث متروکه، بحث کالاهای قاچاق ، مسائل حقوقی و مسائلی ازین دست روبرو هستیم.

قره بیگی در خصوص آمار کشفیات به ویژه مواد مخدر در سطح استان بیان داشت: ما در سطح استان کشفیات مشروبات الکلی در قالب بشکه های جا سازی شده از طریق گمرک نخل نقی داشته ایم که کشف شده و محموله سم نیز به همین صورت بوده است.

وی اضافه کرد: مشروبات الکلی در گمرک دیر، 7 میلیون مواد محترقه در گمرک بوشهر، محموله بزرگ قرص و پودر مواد نیروزا در گمرک گناوه ، همچنین محموله مشروبات الکلی در گمرک گناوه و کشف آب میوه تاریخ مصرف گذشته که با همکاری همکاران حراست و دستگاه های نظارتی و همکاران تلاشگر ما در سطح استان این کشفیات صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: لازم به ذکر است که با برنامه ریزی های مناسب از سوی دولت در سال های گذشته و طی سنوات اخیر که داشتند، گمرک ایران در بین گمرکات کشورهای بین المللی توانسته در سطح بین الملل، حائز رتبه های برتر شود علی الخصوص در بحث مواد مخدر.

قره بیگی اضافه کرد: استان بوشهر در بین گمرکات سراسر دنیا در سال 2016 رتبه نخست را دریافت کرده و در سال 2017 رتبه دوم را نیز کسب نموده است.

وی در ادامه اضافه کرد: گمرک استان توانست رتبه نخست در جشنواره شهید رجایی گمرکات ایران در بحث دولت الکترونیک، در سال 95 و رتبه دوم در بحث تخلفات و قاچاق و رتبه برتر در سال جاری در جشنواره شهید رجایی را کسب کند.

بهروز قره بیگی با بیان اینکه در سطح استان بالغ بر 640 نفر نیرو داریم بیان داشت: این نیرو ها به صورت شبانه روزی درحال خدمت و فعالیت هستند که از این تعداد 191 نفر از همکاران ما ایثارگر و جانباز هستند که موفقیت ها را مدیون آنها هستیم.

وی در بحث تسهیلات تجارت در سطح استان تصریح کرد: از عمده کارهای گمرک استان انجام دادن بحث شفاف سازی بوده که بحث اصلی در ارائه خدمات مطلوب و بحث مبارزه با تخلفات و کاهش تخلفات است و بحث شفاف سازی هم در مقررات، هم در شیوه های انجام کار و هم در رویه ها جریان دارد.

قره بیگی در پایان بیان کرد: 14 رویه در بحث رویه های گمرکی داریم که در قالب افزار و ابزار دستی امکان پذیر نبود و ناگزیر باید با استفاده و بهره بردن از بحث گمرک الکترونیک جهت پیشبرد و شفاف سازی پیش رویم.

gomrokat boushehr 1gomrokat boushehr 1gomrokat boushehr 1gomrokat boushehr 1gomrokat boushehr 1gomrokat boushehr 1gomrokat boushehr 1gomrokat boushehr 1gomrokat boushehr 1

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید