پنجشنبه 10 اسفند 1402 | Thursday 29 February 2024

استاندار بوشهر گفت: با تلاش‌های انجام شده، پیشرفت فیزیکی سد دالکی از مطالبات دیرینه کشاورزان دشتستانی به ۵۳ درصد رسید.

 به گزارش دیارجنوب "احمد محمدی‌زاده " روز پنجشنبه در بازدید از طرح‌های عمرانی در حوزه تامین آب اظهار کرد: عملیات اجرایی سد دالکی در دولت قبل آغاز شد اما پیشرفت مناسبی نداشت که با اقدام جهادی دولت سیزدهم روند اجرای کار با پیشرفت خوبی در حال انجام است.

وی ساخت ۲ سد دالکی دشتستان و دشت پلنگ دشتی را مورد اشاره قرار داد و افزود: سد دالکی با پیشرفت ۲۱ درصد تحویل دولت سیزدهم شد و میزان پیشرفت این سد اکنون به ۵۳ درصد رسیده است.

استاندار بوشهر با بیان اینکه در مدت ۷ سال سد دالکی ۲۱ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، گفت: در مدت کمتر از ۲ سال پیشرفت فیزیکی سد دالکی ۳۲ درصد افزایش یافت و به ۵۳ درصد رسید.

محمدی‌زاده اضافه کرد: بر اساس برنامه‌ریزی و وعده مجری، سد دالکی در سال آینده آبگیری می شود و روند ساخت سد دشت پلنگ نیز سرعت گرفته و با توجه به اینکه منابع این سد از طریق فینانس خارجی تأمین می شود اقدامات مهمی در تامین اعتبارات آن انجام شده است.

وی از واردات ۱۶۰ دستگاه بیل مکانیکی و لودر ویژه سد دشت پلنگ دشتی خبر داد و تصریح کرد: ارزش این تجهیزات که در بندر بوشهر تخلیه شده معادل۲۰ هزار میلیارد ریال است.

استاندار بوشهر با بیان اینکه این ماشین ها در حال انتقال به سد دشت پلنگ برای سرعت بخشی در ساخت این پروژه مهم است، تصریح کرد: سد باغان یکی از سدهای دیگر استان بوشهر است که آبگیری شده و اکنون افزون بر ۲ میلیون مترمکعب آب پشت این سد ذخیره شده است.

محمدی زاده ادامه داد: کاهش بارش باران در استان بوشهر خشکسالی‌ها را تداوم داده به گونه‌ای که تاکنون به‌صورت میانگین ۵۰ تا ۶۰ میلیمتر بارش باران به وقوع پیوسته است اما در سال گذشته به‌صورت میانگین ۲۰۰ میلیمتر و برخی نقاط هم تا ۵۲۰ میلیمتر بارش باران ثبت شد.

استاندار بوشهر یادآورشد : بارش باران بر روی تولید محصولات در بخش‌های مختلف کشاورزی، غذایی، آب شرب و حتی تولید برق اثرگذار است و اکنون بارش کم باران وضعیت آب پشت سدها را بحرانی کرده است.

محمدی‌زاده یکی از برنامه‌های استان بوشهر را استحصال آب مورد نیاز با شیرین سازی آب دریا برشمرد و تصریح کرد: در ساخت طرح‌های آب‌شیرین‌کن با مشارکت بخش خصوصی اقدامات مهم و ویژه‌ای انجام شده است که بر اساس برنامه زمانبندی این طرح‌ها تکمیل و وارد مدار بهره‌برداری می‌شود.

.

استان بوشهر

Template Design:Dima Group