پنجشنبه 9 آذر 1402 | Thursday 30 November 2023

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در مراسم افتتاح دو پایگاه سلامت در شهر برازجان از اجرای طرح سلامت خانواده در ۱۷ پایگاه این شهر خبر داد.

به گزارش دیارجنوب، حسن ملکی زاده در آئین افتتاح دو پایگاه سلامت خانواده در شهر برازجان اظهار داشت: طرح سلامت خانواده طرح به‌روزرسانی شده جدید و با الحاقیات جدید در حوزه سلامت است که همه مشکلات پزشک خانواده درگذشته بوده را برطرف کرده و با این طرح می‌توانیم اهداف طراحی‌شده در حوزه سلامت را محقق کنیم.
وی اضافه کرد: امروزه جامعه با مشکلات عدیده‌ای در حوزه بیماری‌های غیر واگیر مثل دیابت، فشارخون، بیماری‌های قلبی عروقی، طب سالمندی و مشکلات بارداری بانوان در جامعه دست و پنجه نرم می‌کند و برنامه داریم نقش فعال‌تری در غربالگری تشخیص، تعیین و درمان این حوزه داشته باشیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به اینکه با توسعه خدمات بهداشتی می‌توان خدمات درمانی را از نظر بیماری‌های مختلف ارتقا کیفی داد ابراز داشت: هرچقدر در حوزه بهداشت هزینه کنیم به همان تناسب هزینه‌ها در حوزه درمان کمتر خواهد شد.
وی بخش زیادی از مشکلات درمان در جامعه امروزی را مربوط به بیماری‌های غیر واگیردار عنوان کرد و بیان داشت: اگر بتوانیم با طرح فعال، پویا و قوی به سمت کمتر شدن این بیماری‌ها برویم به اهدافمان در این طرح رسیده‌ایم.

tarh salamat bor 1

وی با اشاره به اینکه طبق ارزیابی‌های انجام‌شده نیاز به ارتقا خدمات برای کنترل بیماری‌ها داریم تصریح کرد: بیش‌ترین معضل در کشورهای پیشرفته بیمارهای غیر واگیردار هست و امروزه سن مرگ‌ومیر و بیماری‌های قلبی عروقی در کشورمان کاهش پیداکرده است.
وی تأکید کرد: در طرح سلامت خانواده با استقرار پایگاه‌های محله محور، جمعیت شهری به صورت هر سه هزار نفر تحت پوشش پزشک مراقب سلامت و ماما از خدمات بهره خواهند برد.
وی در ادامه گفت: در صورت عدم مراجعه فردی به پایگاه‌های سلامت همکاران ما به آن‌ها مراجعه کرده تا آن‌ها را برای مراجعه ترغیب کنند.
ملکی زاده در ادامه بیان داشت: با این اقدام پویا و محله محور حتماً فاکتورهای بیماری‌ها خطرناک استخراج، کشف و پیداشده و برای درمان آن‌ها در قدم‌های ابتدایی برنامه‌ریزی خواهیم کرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به اینکه کشف اولیه بیماری‌هایی مثل سرطان‌ها با یک اقدام ساده صورت می‌گیرد اذعان داشت: با اجرای این طرح بسیار گسترده که دامنه آن در حوزه سلامت فراگیر بوده، جنبه‌های مختلف زندگی فردی و اجتماعی افراد اعم از سلامت روان، باربری، تغذیه و سبک زندگی سالم تحت پوشش قرار خواهد گرفت.
وی یکی از طرح‌هایی که در قالب بحث سلامت خانواده پیگیری می‌شود را طرح جمعیت و افزایش نرخ باربری عنوان کرد و ابراز داشت: این طرح با تبلیغات چهره به چهره در پایگاه‌ها و سطح شهر به عنوان فاکتور مؤثر در حوزه سلامت در نظر خواهد شد.

tarh salamat bor 1

وی نتیجه این اقدامات را جامعه‌ای بانشاط‌تر توصیف کرد و تصریح کرد: درگذشته به مراقب و سلامت محور کمتر توجه شد که در طرح جدید اقدامات اولیه مراقبین سلامت برای رسیدن به اهداف در اولویت قرار دارد.
وی در ادامه گفت: با مراجعه بعدی مردم به مراقبین در صورت تشخیص بر اساس صلاحدیدها بیماران را به سطح بالاتر و پزشک متخصص و نهایتاً فوق تخصص ارجاع دهند.
ملکی زاده از انتخاب 59 شهر در کشور برای اجرای طرح سلامت خانواده خبر داد و گفت: شهر برازجان با توجه به زیرساخت‌های مناسب به عنوان شهر منتخب در استان انتخاب شد.
وی با اشاره به اینکه 125 هزار نفر در شهر برازجان در سامانه سیب ثبت‌شده‌اند بیان داشت: برای اجرای کامل این طرح در برازجان 42 پایگاه سلامت با لحاظ جمعیت 3 هزارنفری با وجود پزشک و ماما باید داشته باشیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از احداث 17 پایگاه سلامت در اجرای طرح سلامت خانواده در شهر برازجان خبر داد و خاطرنشان کرد: در تلاش هستیم که تعداد پایگاه‌های سلامت باقیمانده در شهر برازجان فعال شوند و در سایر شهرستان‌های استان با فراهم شدن زیرساخت‌ها این طرح اجرا خواهد شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در سفر به برازجان دو پایگاه طرح سلامت خانواده را افتتاح و از نزدیک روند اجرای این برنامه را بررسی کرد و از پرستاران و همکاران این پایگاه ها با اهداء شاخه گل تقدیر کرد.


tarh salamat bor 1tarh salamat bor 1tarh salamat bor 1tarh salamat bor 1tarh salamat bor 1tarh salamat bor 1tarh salamat bor 1tarh salamat bor 1tarh salamat bor 1tarh salamat bor 1tarh salamat bor 1tarh salamat bor 1tarh salamat bor 1tarh salamat bor 1tarh salamat bor 1tarh salamat bor 1tarh salamat bor 1tarh salamat bor 1tarh salamat bor 1tarh salamat bor 1tarh salamat bor 1tarh salamat bor 1tarh salamat bor 1tarh salamat bor 1tarh salamat bor 1tarh salamat bor 1tarh salamat bor 1tarh salamat bor 1tarh salamat bor 1tarh salamat bor 1tarh salamat bor 1

.

استان بوشهر

Template Design:Dima Group