پنجشنبه 9 آذر 1402 | Thursday 30 November 2023

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای بوشهر گفت: رهاسازی آب از سد رییسعلی دلواری به‌منظور آبیاری بیش از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار اصله نخل زیر پوشش شبکه آبیاری و زهکشی آبپخش و کلل در حال انجام است.

به گزارش دیارجنوب، عبدالطیف عباسی‌نژاد روز سه شنبه بیان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده و هماهنگی نمایندگان کشاورزان و سازمان جهاد کشاورزی، آبیاری هفت هزار و ۷۰۰ هکتار از محدوده تحت پوشش شبکه‌های آبیاری پایاب سد رییسعلی دلواری در محدوده آبپخش و کلل از ۲۳ فروردین امسال آغاز شده و در حال انجام است.
وی افزود: رهاسازی آب برای تامین نیاز‌های کشاورزی و در عرصه‌ای به وسعت یک میلیون و ۲۰۰ هزار اصله نخل، تا پیش از فصل برداشت محصول ادامه خواهد داشت.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای بوشهر عنوان کرد: تکمیل آبیاری شبکه شبانکاره نیز به صورت مستمر در حال انجام است و تا پایان اردیبهشت به پایان خواهد رسید.

nakhlestan dashtestan
وی گفت: بیشتر محصولات شبکه آبیاری و زهکشی شبانکاره بر اساس الگوی کشت مصوب سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر است.
عباسی‌نژاد با اشاره به اهمیت تامین حقابه‌های محیط زیستی، افزود: حقابه‌های محیط زیستی پایین دست سد رییسعلی دلواری در رودخانه شاپور، رودخانه حله و تالاب حله به عنوان اولویت اول رهاسازی آب و متناسب با حجم ذخیره مخزن سد انجام شده و در طول سال نیز ادامه خواهد داشت.
وی یادآور شد: باوجود وقوع بارندگی‌های مناسب در سال آبی جاری و بهبود وضعیت ذخیره مخزن سد رییسعلی دلوار نسبت به سال‌های گذشته، رعایت الگوی مصرف و بهره‌برداری بهینه در بخش کشاورزی به عنوان یک ضرورت همیشگی در دستور کار شرکت آب منطقه‌ای بوشهر قرار دارد و امید است بهره برداران نیز با آگاهی نسبت‌به شرایط منابع آبی در سال‌های گذشته و توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده، نسبت‌به ان مهم اهتمام ورزند.
سد رییسعلی دلواری تامین کننده اصلی آب بخش زراعت و کشاورزی شهرستان دشتستان است و در خشکسالی‌های دهه اخیر نقش مهمی در جلوگیری از وقوع خسارت به بخش کشاورزی این شهرستان ایفا کرده است./ صداوسیما

استان بوشهر

Template Design:Dima Group