يكشنبه 19 آذر 1402 | Sunday 10 December 2023

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر از آغاز برداشت گندم از ۱۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی استان خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال ۱۵۰ هزار تن محصول گندم برداشت شود که نسبت به سال قبل افزایش بیش از ۳ برابری دارد.

به گزارش دیارجنوب، علی باستین روز شنبه 19 فروردین ماه در آیین برداشت گندم در بخش شبانکاره دشتستان با اشاره به اینکه امسال وضعیت محصول گندم در استان مطلوب است، اظهار داشت: در سال زراعی جاری 100 هزار هکتار اراضی کشاورزی استان بوشهر تحت پوشش گندم قرار دارد که 85 هزار هکتار آن دیم و 15 هزار هکتار آبی است.
وی وضعیت بارش باران در سال زراعی جاری را مطلوب اعلام کرد و گفت: بارش باران در سال زراعی جاری به 322 میلیمتر رسید که نسبت به سال قبل که 170 میلیمتر ثبت شد بیش از 90 درصد افزایش یافته است.

gandom dashtestan b 1

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر با قدردانی از همکاری دست‌اندرکاران کشت گندم به ویژه کشاورزان و مسئولان جهاد کشاورزی که در تأمین نهاده اقدام کردند افزود: سهمیه کود شیمیایی استان بوشهر در سال زراعی جاری 30 هزار تن بود که 13 هزار تن آن در اختیار مزارع گندم قرار گرفت.
باستین مدیریت خوب کشاورزی در تولید گندم در استان بوشهر را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد امسال 150 هزار تن گندم از مزارع استان بوشهر برداشت شود که نسبت به سال قبل که 40 هزار تن بود افزایش بیش از 3 برابری نشان می‌دهد.
وی از خرید تضمینی محصول گندم از کشاورزان استان بوشهر خبر داد و خاطرنشان کرد: 14 مرکز خرید تضمینی گندم در استان بوشهر راه‌اندازی شده است که اقدام به خرید محصول کشاورزان می‌کنند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر خروج محصول گندم برداشت شده از استان بوشهر را ممنوع اعلام کرد و افزود: در این راستا گروه‌های نظارتی و انتظامی در مبادی مختلف استان بوشهر از خروج گندم از استان جلوگیری می‌کنند.
باستین از فعالیت بیش از 700 کمباین در برداشت محصول گندم استان بوشهر خبر داد و تصریح کرد: از خداوند متعال در نعمت بارش مطلوب باران سپاسگزاری و در این راستا به شکرانه این نعمت از کشاورزان تقاضا می‌شود ضمن برداشت گندم به نحو مطلوب در مدیریت مصرف آرد و نان تلاش کنند.
وی گندم را یکی از محصولات استراتژیک و راهبردی دانست و بیان کرد: گندم علاوه بر استراتژیک بودن آن در بین مردم جنبه تقدس دارد و مورد تکریم و احترام و از جایگاه ارزشمندی برخوردار است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر با قدردانی از اداره کل غله و خدمات بازرگانی و تعاونی‌های روستایی در خرید گندم از کشاورزان گفت: لازم است در پرداخت مطالبات کشاورزان در خرید گندم تلاش تا به موقع وجه خریداری شده واریز شود.
باستین کشت قراردادی گندم را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: در سال زراعی جاری 11 هزار هکتار اراضی گندم آبی استان بوشهر تحت پوشش کشت قراردادی است که کود شیمیایی اراضی کشاورزی تأمین شد و بر این اساس محصول کشاورزان خریداری می‌شود.
وی ادامه داد: امسال بسته‌های حمایتی ویژه‌ای در عرصه تولید محصولات کشاورزی تدوین شده که سطح کشت قراردادی اراضی گندم استان بوشهر افزایش می‌یابد./ تسنیم

gandom dashtestan b 1gandom dashtestan b 1gandom dashtestan b 1gandom dashtestan b 1

 /

استان بوشهر

Template Design:Dima Group