جمعه 11 فروردين 1402 | Friday 31 March 2023

سازمان هواشناسی با اشاره به بارش‌های سیل‌آسا در برخی استان‌ها و صدور هشدار برای ۱۴ استان از ورود سامانه بارشی به کشور طی سه‌شنبه آیده خبر داد.

به گزارش دیارجنوب، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و‌ آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در مرکز، جنوب غرب، دامنه‌های زاگرس مرکزی، دامنه‌های جنوبی البرز، شمال شرق، سواحل دریای خزر، بخش‌هایی از جنوب، غرب و به‌صورت پراکنده در شمال غرب و شرق کشور ابرناکی، بارش باران گاهی همراه با رعدوبرق، وزش باد شدید و در ارتفاعات و مناطق سردسیر بارش برف پیش بینی می‌شود.
بیشینه بارش برای استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، شمال غرب فارس، شمال شرق خوزستان و شرق لرستان است.
شنبه بارش‌ها در شمال شرق، شرق و بخش‌هایی از جنوب شرق کشور ادامه دارد. روز یکشنبه در اکثر مناطق کشور جو پایداری حاکم است. روزهای دوشنبه و سه‌شنبه سامانه بارشی جدیدی دامنه‌های زاگرس مرکزی، جنوب غرب، بخش‌هایی از غرب و جنوب کشور را تحت تاثیر قرار داده و در این مناطق ابرناکی، بارش باران، گاهی رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی ایجاد می‌کند.

hoshdar bareshi
توصیف سامانه: ادامه فعالیت سامانه‌های بارشی
زمان پایان: شنبه 1401/12/20
نوع مخاطره: بارش باران، گاهی رعدوبرق ، ارتفاعات و مناطق با اقلیم سرد بارش برف، وزش باد شدید موقتی و رخداد مه
منطقه اثر:
جمعه 1401/12/19: کردستان، کرمانشاه، مرکزی، قم، اصفهان، نیمه شمالی فارس، یزد، بوشهر، شمال غرب و شمال کرمان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان، دامنه و ارتفاعات در استان‌های مازندران و گلستان.
شنبه 1401/12/20: خراسان جنوبی، یزد، سمنان، گلستان و نیمه شمالی کرمان.
اثر مخاطره: کاهش دید، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل هوایی، احتمال آب‌گرفتگی محدود معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال طغیان رودخانه‌ها، در نواحی کوهستانی کولاک برف.
توصیه: احتیاط در سفرهای برون شهری، به همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، در نواحی سردسیر آمادگی برای برف روبی توسط دستگاه‌های مربوطه.
توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی
زمان پایان: شنبه 1401/12/20
نوع مخاطره: رگبار و رعدوبرق، بارش تگرگ، وزش باد شدید موقت، در نقاط مرتفع و سردسیر بارش برف و کولاک برف
منطقه اثر:
جمعه 1401/12/19: لرستان، همدان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، جنوب و غرب اصفهان، شرق کرمانشاه، ایلام، خوزستان، قزوین، البرز، تهران، خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی.
شنبه 1401/12/20: خراسان شمالی، خراسان رضوی و شمال خراسان جنوبی.
اثر مخاطره: لغزندگی جاده ها، کاهش دید، اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، طغیان رودخانه‌ها، در نواحی کوهستانی کولاک برف و بهمن، خسارت به صنعت کشاورزی
توصیه: اجتناب از سفرهای برون شهری، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل‌ها، در صورت لزوم به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی، پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها در نواحی سردسیر آمادگی برای برف روبی توسط دستگاه‌های مربوطه
توصیف سامانه: افزایش وزش باد و ارتفاع موج
زمان پایان: اوایل وقت شنبه 1401/12/20
نوع مخاطره: افزایش ارتفاع امواج در ساحل بین 1 تا 1.5 متر و در فرا‌ساحل 1.5 تا 2متر
منطقه اثر: شمال خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل استانهای خوزستان و بوشهر
اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناگران، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌های صیادی، احتمال خسارت به شناورهای سبک، تفریحی، نیمه سنگین، اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه‌ها و احتمال آسیب به تأسیسات دریایی در ساحل و فراساحل.
توصیه: اجتناب از عملیات تفریحی، بویژه غواصی و شنا، محدودیت در تردد با شناورهای سبک، نیمه سنگین و قایق‌های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت، جمع‌آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت‌های دریایی در ساحل و دور از ساحل./ تسنیم

استان بوشهر

Template Design:Dima Group