دوشنبه 17 بهمن 1401 | Monday 6 February 2023

قیمت هر اونس طلا امروز با ۱.۲۲ درصد افزایش به ۱۹۲۰ دلار و ۲۳ سنت رسید.

به گزارش دیارجنوب، قیمت طلا در روز جمعه به بالاترین رقم طی 9 ماه گذشته رسید و به سطح حیاتی 1950 دلار در هر اونس نزدیک شد. پایین آمدن نرخ تورم در آمریکا و انتظار آرام شدن روند افزایش نرخ بهره بانک مرکزی این کشور تمایل به خرید طلا به‌عنوان یک پشتوانه ایمن را افزایش داده است.
قیمت هر اونس طلا امروز با 1.22 درصد افزایش به 1920 دلار و 23 سنت رسید.
قیمت طلا 5 درصد از آغاز سال جدید میلادی، 4 درصد از ماه دسامبر و 7 درصد از نوامبر افزایش یافته است.

tala gheymat
دلیل اصلی افزایش قیمت طلا طی 3 ماه گذشته کاهش تورم در آمریکا بوده که باعث کاهش سود اوراق قرضه بانک مرکزی این کشور و همچنین پایین آمدن ارزش دلار شده‌است. انتظار می‌رود بانک مرکزی آمریکا سیاست‌های پولی خود را در اجلاس آینده آرام‌تر کند و از میزان افزایش نرخ بهره بکاهد.
درست است که همواره از طلا به‌عنوان یک پشتوانه ایمن در زمان تورم بالا یاد می‌شود و قیمت آن معمولاً با بالا رفتن تورم افزایش پیدا می‌کند، اما افزایش نرخ بهره هزینه نگه‌داری این فلز گران‌بها را افزایش داده و تمایل برای خرید آن را پایین می‌آورد.
نرخ تورم در آمریکا در پایان بهار به بالاترین رقم طی 40 سال گذشته رسیده بود. نرخ تورم سالیانه در آن زمان 9.1 درصد بود، درحالی‌که هدف بانک مرکزی 2 درصد اعلام شده بود. بدین‌ترتیب فدرال رزرو آمریکا از ماه مارس، طی 7 مرحله 425 واحد جهت پایین آوردن قیمت‌ها به نرخ بهره اضافه کرد. قبل‌از آن نرخ بهره که به‌دنبال همه‌گیری کرونا تا صفر پایین آمده بود، تنها 25 واحد افزایش داشت. بانک مرکزی آمریکا چهار بار پیاپی نرخ بهره را 75 واحد افزایش داد و بعد در ماه دسامبر این افزایش را تا 50 واحد پایین آورد.
اقتصاددان‌ها انتظار دارند فدرال رزرو نرخ بهره را در اجلاس آینده 25 واحد افزایش دهد.
تحلیلگران عقیده دارند اگر طلا بتواند در سطح 1900 دلار باقی بماند، نشانه‌های خوش‌بینانه‌ای برای ماه‌های آینده وجود خواهد داشت و قیمت این فلز گرانبها می‌تواند تا محدوده 1950 دلار افزایش یابد.
قیمت نقره امروز با 1.53 درصد افزایش به 24 دلار و 37 سنت رسید و پلاتین با 0.17 درصد کاهش 1069 دلار و 21 سنت معامله می‌شود.

 /

استان بوشهر

Template Design:Dima Group