دوشنبه 17 بهمن 1401 | Monday 6 February 2023

به دنبال انتشار فیلمی از یک تبعه افغان که به علت عدم موافقت پزشکی با ترخیص همسر و نوزاد تازه متولدشده قصد پرت کردن نوزاد خود در بیمارستان شهید گنجی برازجان داشت، روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان اطلاعیه‌‌ای صادر کرد.

به گزارش دیارجنوب به نقل از روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان دشتستان، درتاریخ ۱۲ مرداد ماه فردی از اتباع غیر مجاز خارجی که فرزندش در بیمارستان گنجی برازجان متولد شده بود، در همان روزی که مادر زایمان کرده اصرار بر ترخیص مادر و نوزاد خود داشته است و حال آن که با توجه به شرایط پزشکی نوزاد از جمله وزن پایین وهیپوگلیسمی ترخیص وی به صلاح نبوده است.
بر همین اساس سوپروایزر شیفت شب بیمارستان گنجی، ضمن راهنمایی این تبعه افغان به او یادآور شده که طبق دستورالعمل وزارت بهداشت مادر و نوزاد باید ۲۴ ساعت پس از وضع حمل تحت مراقبت بوده و درصورت نداشتن مشکل از حیث سلامت، ترخیص شوند و این مادر و‌کودک نیز صبح روز بعد ( پنجشنبه) پس از انجام واکسیناسیون نوزاد و بررسی حال مادر ترخیص خواهند شد.

koodak b
سوپروایز شیفت شب همچنین به این فرد یادآوری کرد که با با توجه به نداشتن هر گونه اسناد هویتی، به مددکار اجتماعی مراجعه کند تا روال اداری ترخیص همسر و‌ کودک وی طی شده و همچنین هزینه زایمان وی با دستور رییس بیمارستان با تخفیف یا رایگان محاسبه گردد.
با وجود توضیحات فوق، این تبعه افغان به مددکار اجتماعی مراجعه نکرده و توضیحات سوپروایزر مبنی بر لزوم حضور نوزاد در بیمارستان با توجه به وضعیت نامساعد جسمی نوزاد را نپذیرفته و اقدام به تهدید ، هیاهو و جنجال کرده است .
با وصف فوق لازم به تاکید است که هزینه مالی زایمان علت عدم موافقت سوپروایزر با ترخیص نوزاد نبوده ومجموعه بیمارستانهای استان بوشهر وخصوصا بیمارستان شهید گنجی دراین گونه موارد همواره با بیماران اتباع بیگانه همراهی ومساعدت لازم رادارد.
گفتنی است در نهایت کارکنان بیمارستان به منظور پیشگیری از هرگونه حادثه احتمالی و به ناگزیر با ترخیص زودتر از موعد مادر و نوزاد این تبعه افغان، موافقت کرده اند.
در عین حال فیلمی که در شبکه های اجتماعی منتشر شده ، تلاش ها وحمایت های نیروهای درمان برای آرام کردن تبعه افغان به منظور پیشگیری از تحقق تهدید و وقوع حادثه را به تصویر نکشیده است.
به لطف خدا این مادر و کودک پس از دریافت خدمات لازم بهداشتی و درمانی به سلامت از بیمارستان ترخیص شده اند.
لازم به توضیح است که مطابق تصمیم دولتِ، حتی اگر مادر بارداری بیمه نباشد، همه هزینه‌های خدمات دوران بارداری و زایمان و همچنین ترخیص او و‌کودکش از بیمارستان رایگان است و مادر شیرده تا دو سال و کودک تا ۵ سالگی بیمه رایگان خواهند بود.

استان بوشهر

Template Design:Dima Group