سه شنبه 18 بهمن 1401 | Tuesday 7 February 2023

دکتر جواد لقمان زاده مدیرکل سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری بوشهر یادداشتی با عنوان "موضع مستقل و به دور از هیجان ایران در مورد جنگ اوکراین" را منتشر کرد.

به گزارش دیارجنوب، در این یادداشت آمده است:
جنگ روسیه و اوکراین به دو هفته نزدیک شده است و در این مدت علی‌ رغم توان بالای نظامی روسیه، مقاومت مردم و دولت اوکراین مانع از سقوط کیف شده است. این جنگ آخرین جنگ در قرنی است که ایران بزودی آنرا پشت سر می گذارد.
بی شک این جنگ برای تهران بواسطه همسایگی با روسیه و نزدیکی جغرافیایی به منطقه درگیری، سایه این نبرد بر بازار انرژی، تاثیر آن بر قیمت جهانی نفت، محدوده قدرت نمایی ناتو در منطقه، سنگینی جنگ بر فضای مذاکرات وین و نهایتا آینده روابط تهران با کشورهای قاره سبز، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

loghmanzade j
در روزهای ابتدایی جنگ مواضع کشورهای غربی مشخصا حمایت از اوکراین و محکومیت مسکو بود و در این میان ایران تلاش کرد با هوشمندی ضمن تاکید بر ضرورت آتش بس و حل مناقشه از طریق مذاکره، با قاطعیت نشان دهد که جنگ راه حل هیچ مشکلی نیست.
اما از دید ایران زمزمه های ورود به این جنگ با تحرکات ناتو شکل گرفته و تلاش ناتو برای گسترش نفوذ به شرق و نفوذ در کشورهای حوزه آسیای میانه و قفقاز، برای تمامی کشورهای منطقه نگران کننده و حساسیت زاست.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در آغاز این نبرد صراحتا اعلام کرد که "جمهوری اسلامی ایران با نگرانی عمیق تحولات در اوکراین را پیگیری می‌کند. متاسفانه ادامه اقدامات تحریک آمیز ناتو با محوریت آمریکا منجر به وضعیتی شده است که منطقه اوراسیا در آستانه ورود به یک بحران فراگیر است."
درست در شب اول نبرد، رئیس جمهور کشورمان در تماس تلفنی با همتای روسی خود با بیان اینکه گسترش ناتو به سمت شرق تنش‌زا است، تاکید کرد که "گسترش ناتو تهدیدی جدی علیه ثبات و امنیت کشورهای مستقل در مناطق مختلف است."
این سخنان نشات گرفته از نوعی واقع بینی است چراکه سوابق تلاش های ناتو در خارج از حوزه جغرافیایی تولد خود، چندان مثبت نبود و آنچه بر سر افغانستان آمد و تنش هایی که در بین کشورهای اوراسیا در موافقت با پیوستن به ناتو یا مخالفت با گسترش حوزه نفوذ آن به شرق جاری است و نهایتا آنچه در نبرد اخیر رخ داده، گواه تبعات منفی توسعه طلبی های ناتوست.
البته واقع گرایی ایران و پایبندی به شعار نه شرقی و نه غربی، باعث شد که در همان روزهای ابتدایی نبرد اوکراین، رئیس جمهور پیشنهاد نقش آفرینی در بحران برای بازگشت به صلح را مطرح کند.
آیت الله رئیسی صراحتا اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران براساس اصول اساسی سیاست خارجی خود، با سلطه‌گری و سلطه‌پذیری، مخالف است و از حق تعیین سرنوشت همه ملت‌ها حمایت می‌کند و ضمن درک نگرانی‌های امنیتی نسبت به چندین دهه توسعه‌طلبی ناتو، بر حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت ملی همه کشورها تأکید دارد.
رای ممتنع ایران به قطع نامه مجمع عمومی سازمان ملل در محکومیت روسیه برای حمله به اوکراین نیز معنادار بود؛ نشانی از پایبندی تهران به دور از سلطه جویی و دست اندازی به جنگ، آگاهی از موقعیت اروپا و ضعف آمریکا، توجه به حقوق بین الملل بشردوستانه و هوشیاری نسبت به اقدامات تحرک آمیز ناتو در غرب آسیا.
نکته مهم در این قطع نامه آن بود که فاقد عنصر بی طرفی و مکانیزم های واقع بینانه برای حل و فصل موضوع از طریق ابزارهای صلح آمیز بود و همه اعضای سازمان ملل فرصت مشارکت در تدوین این قطعنامه را نداشتند. از این رو رای ممتنع ایران بازهم گواه هدف گذاری هوشمندانه سیاست خارجی کشورمان است.
تهران بعد از این رای ممتنع، در سازمان ملل رسما اعلام کرد که به یافتن راه حل صلح آمیز، جامع و پایدار برای این بحران از جمله ایجاد آتش بس فوری و آغاز گفتگو و همچنین فراهم آوردن کمک های بشردوستانه به مردم محتاج، ادامه خواهد داد.
برگ برنده ای در مذاکرات:
اما اتخاذ این سیاست هوشمندانه تهران، توام با آینده نگری است؛ جنگ اوکراین این فرصت را در اختیار اروپا قرار خواهد داد تا به فکر تنوع بخشی در منابع تامین انرژی خود باشد. این یعنی برگ برنده برای ایران که دومین دارنده ذخایر گازی جهان و سومین تولیدکننده نفت است.
به نظر می رسد کشورهای قاره سبز تحت تاثیر تحریم های ظالمانه پی در پی علیه ایران به کلی از قدرت انرژی ایران غافل شده اند. تهران با بی طرفی در نزاع اوکراین و تاکید بر مذاکره به جای منازعه، علی رغم حفظ ارتباط اقتصادی و تجاری خود با روسیه، فرصت بهره گیری از دیپلماسی انرژی برای اشباع بازار انرژی اروپا را محفوظ داشته است.
تک تازی روسیه در بازار انرژی اروپا و تامین چهل درصد نیاز گازی کشورهای این منطقه، به خودی خود به واسطه تنش های روسیه با ناتو و برخی نزاع های کلامی میان مسکو و قدرت های غربی، تهدید محسوب میشد اما این بار درگیری اوکراین، اروپا را متوجه خطر بالفعل روسیه برای بازار انرژی خود ساخت.
دیپلماسی انرژی ایران باید دوباره فعال شود. از سوی دیگر عبور از تحریم ها نیازمند توفیق در مذاکرات وین است. البته موضع سیاست خارجی ایران در قبال جنگ اوکراین به گونه ای بوده که خدشه ای به این روند وارد نسازد. ممکن است کشورهای اروپایی به تبعیت از آمریکا، موضع ایران را در برابر حمله روسیه به اوکراین منفعلانه و حتی به سود کرملین قلمداد کرده باشند اما اصرار ایران بر نقش میانجی گری برای حل بحران و بازگشت به مذاکرات و خاتمه نزاع، برای هیچ تحلیلگری جای تردید نمی گذارد که تهران خواهان ادامه این بحران نیست. این در حالی است که جنگ انوکراین می‌تواند به عنوان کاتالیزوری در تسریع توافق در وین و تبدیل آن به بستری برای تامین انرژی اروپا از ایران باشد.
جمع بندی:
اتخاذ موضع مستقل در بحران اوکراین در سیاست خارجی ایران طی روزهای جنگ، مشهود است. تاکید بر مذاکره و تلاش برای نقش آفرینی در میانه دو کشور درگیر و رای ممتنع به قطع نامه مجمع عمومی سازمان ملل در محکومیت روسیه، همه و همه تاکیدی بر این رویه است.
عملکرد ایران در این جنگ، واقع بینانه و در راستای حفظ منافع بوده و جایگاه ایران در منطقه و همزمان شدن جنگ اوکراین با مذاکرات وین و تلاش برای رفع تحریم ها، موضع مستقلانه ایران را تقویت کرده است.
تهران به دور از هیجانات موجود، تحولات را در حوزه اوراسیا رصد می کند و با اتکا بر اصل استقلال سیاست خارجی همچنان بر مذاکره تاکید دارد و هوشمندی و آینده نگری را با نوع عملکرد و مواضع اتخاذ شده خود به نمایش می گذارد.

استان بوشهر

Template Design:Dima Group