دوشنبه 11 مهر 1401 | Monday 3 October 2022

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر گفت: براساس برنامه ریزی و پی‌گیری‌های انجام شده قرار است میز ملی خرما ۱۳ مرداد ماه با حضور مسئولان و کارگزاران و متولیان این بخش در دشتستان بعنوان قطب تولید خرمای این استان برگزار شود.

به گزارش دیارجنوب، علی باستین روز پنجشنبه در نشست هماهنگی چگونگی برگزاری میز خرما اظهار داشت: هدف از برگزاری این نشست برنامه ریزی و ایجاد هماهنگی موثر بین دستگاه‌های مسئول برای اجرای رویداد میز ملی خرما و بهره برداری از جشنواره هایی که قرار است برگزار شود.
وی با اشاره به ضرورت بهره گیری از تجربه برگزاری میزملی خرما در سال‌های گذشته اظهار کرد: در میزملی خرمای سال گذشته مصوبه هایی در خصوص گرفتن یک سری مجوزها و موافقت با تامین مالی برای ایجاد زیرساخت‌هایی در بخش کشاورزی در حوزه نخیلات اتفاق افتاده که برخی از مصوبه ها اجرا و برخی دیگر هنوز اجرایی نشده است.
باستین تاکید کرد: باید با هم افزایی، برنامه ریزی خوب و هماهنگی بین مجموعه استان و با دعوت از متولیان امر در سطح ملی بیشترین استفاده و منفعت به مردم استان بوشهر در حوزه نخیلات برسد.
وی تاکید کرد: پیشنهاد می‌شود حوزه های صنعت، کشاورزی، اتاق بازرگانی و بخش خصوصی با جمع بندی پیشنهاداتی موثر در حوزه زیرساختی برای گرفتن یک سری مجوزها به اتفاق نظری در خصوص میز خرما برسند.

neshast miz khorma 1
باستین اظهار کرد: همچنین باید مصوبه های قبلی میز ملی خرما که هنوز اجرایی نشده اند نیز احصا و زمینه اجرای آنها فراهم شود.
وی تاکید کرد: در این شرایط مهمترین دغدغه مسئولان استان بحث خرید تضمینی خرما است که باید با فراهم کردن زیرساختهای مناسب بتوانیم از این فرصت به نفع نخلداران استفاده و کشاورزان نیز کمترین دغدغه را در این خصوص داشته باشند.
نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی گفت: تمام دغدغه و تلاش مسئولان استان این است که نخلداران و فعالان در این حوزه دغدغه سالهای گذشته را نداشته باشند چون در صورت کاهش قیمت، نبود بازار مناسب و متضرر شدن آنها ممکن است فعالان این عرصه کار آبا و اجدادی خود را رها کنند.
ابراهیم رضایی افزود: اگر بازار خرما رونق نداشته باشد همه فعالان این بخش متضرر و اگر مشکلات برطرف و بازار رونق لازم را داشته باشد ادامه این مسیر هم روان تر و پربرکت خواهد بود.
وی تاکید کرد: برای اینکه در آستانه فصل برداشت بتوانیم وضعیت مناسبی در بازار خرما داشته باشیم میز خرما در دشتستان با هدف پی‌گیری و اجرایی سازی مصوبه های سال گذشته وتصمیم گیری برای ماه‌های آینده که خیلی مهم است برگزار می شود.
وی ادامه داد: در همین ارتباط با وزیر صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و معاون وزیر امور خارجه هماهنگی های لازم انجام شده و قرار است تعدادی از مدیران این مجموعه ها در این رویداد ملی که قرار است در دشتستان برگزار شود حضور داشته باشند.
رضایی یادآور شد: پیش بینی شده خریداران و فروشندگان عمده کشور در بخش دولتی و در بخش خصوصی در کنار هم قرار گیرند و برای این میوه گرمسیری برنامه ریزی لازم صورت گیرد.
وی با اشاره به ضرورت حضور فروشگاه‌های بزرگ مصرف از جمله شهروند، رفاه، میدان‌های میوه و تره بار و اصناف تاکید کرد و گفت: اگر این مجموعه ها بعنوان مشتری قطعی خرمای بوشهر شوند بازار رونق می گیرد.
رضایی با اشاره به ظرفیت شهرداری تهران اضافه کرد: با رایزنی که با شهردار تهران انجام شده، این شهرداری اعلام کرده با تمام ظرفیت آمادگی همکاری در خصوص محصول خرمای بوشهر را دارند.
وی ادامه داد: استان تهران ۲۶۰ میدان میوه و تره بار دارد و استفاده از این ظرفیت در کنار فروشگاههای بزرگ موجود در استان ظرفیت در دسترسی هستند که می توانیم از آنها برای خرید محصول خرمای استان بوشهر استفاده کنیم و با حذف واسطه ها بیشترین سود نصیب تولید کننده شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر گفت: از سال ۹۰ مطالعه جامعی در خصوص پیاده سازی مدل توسعه صنعتی و خوشه ای خرما در استان مطرح و نقاط ضعف و قوت از صفر تا ۱۰۰ احصا و برنامه بهبود برای هر مشکلی تعریف شد و درکنار آن پیشنهاداتی مبنایی برای توسعه خرما در سال‌های بعد مطرح شده است.
مهدی صفوی اضافه کرد: همواره تلاش این سازمان این بوده که خرما از سوی بخش خصوصی مدیریت شود و این بخش بتواند مسائل را پی گیری و به دنبال توسعه باشد.
وی تاکید کرد: امروز نیز راهکار همین است و باید تلاش کرد تصمیم‌ها و سیاستگذاری‌ها در بخش خرما از طریق بخش خصوصی دنبال شود چرا که این اقدام منجر شده فعالان بخش خصوصی بازارهای هدف را شناسایی و نسبت به توسعه این بازارها گام بردارند.
وی تاکید کرد: در یک بازه زمانی یکی از مشکلات اساسی محصول خرما شیوه نگهداری این محصول بوده به نحوی که سردخانه ای برای نگهداری وجود نداشت اما امروز این امکان فراهم شده و تولید کننده بدون عجله می تواند در زمان مناسب بسته بندی و محصول را در زمان مناسب به بازار عرضه کنند.
وی اظهار کرد: توسعه سردخانه های در مقیاس کوچک از جمله ضرورتهایی است که برای افزایش ارزش افزوده محصول باید مورد توجه قرار گیرد.
صفوی با اشاره به کارکرد مثبت اتاق بازرگانی و انجمن خرما در خصوص برگزاری جشنواره های مختلف گفت: امروز از فاز تصمیم گیری خرما گذر کرده و۹۰ راهکار مشخص شده و مشکل در بخش اجرا است.
وی ادامه داد: در زمینه صادرات گامهای خوبی برداشته شده اما هنوز هم برای رسیدن به ثبات نیاز است روان سازی لازم صورت گیرد.
صفوی بر ضرورت تقویت صنایع پائین دست و جانبی خرما برای ایجاد تنوع در تولید محصول در راستای ارتقای ارزش افزوده این محصول تاکید کرد./ ایرنا

neshast miz khorma 1neshast miz khorma 1neshast miz khorma 1neshast miz khorma 1neshast miz khorma 1neshast miz khorma 1

/

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group