چهارشنبه 6 مهر 1401 | Wednesday 28 September 2022

رئیس سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه زیرساخت‌های لازم برای اجرای طرح «دارویار» دیده شده است و با حمایت سازمان برنامه و بودجه و همکاری بیمه‌ها اجرایی می‌شود، گفت: تمامی ابعاد این طرح برای انتقال یارانه دارو به مردم و عدم افزایش پرداختی از جیب بیماران از طریق بیمه‌ها دیده شده است.

به گزارش دیارجنوب، بهرام دارایی با اشاره به اینکه تا پیش از این مبنای پوشش بیمه‌ای داروها کمترین قیمت دارو بوده است، گفت: در این صورت اگر بیمار از هر شرکت دیگری دارو را تهیه می‌کرد، باید مابه التفاوت نرخ دارو را پرداخت می‌کرد، اما در محاسبات جدید مقرر شد که مبنا به جای کمترین قیمت، روی دارویی باشد که بیش از ۵۰ درصد از نیاز بازار را تامین می‌کند. بنابراین بر مبنای این محاسبه نیز پرداختی از جیب بیمار کاهش می‌یابد.
تمام داروهای فهرست دارویی کشور تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند
وی افزود: فهرست دارویی کشور مشخص است و هر قلم از داروهایی که داخل این فهرست است به رسمیت شناخته می‌شود. باید توجه کرد که مواردی خارج از این فهرست هستند و اینکه بعضا گزارش و اظهار می‌شود که دارو گران شده است، به اقلام خارج از این فهرست برمی‌گردد که اغلب شامل مکمل ها و فرآورده‌های طبیعی و گیاهی بوده که این اقلام مشمول این طرح نیستند، ضمن اینکه افزایش قیمت نیز نخواهند داشت.

darookhane1
دارایی گفت: بودجه مورد نیاز به منظور تحت پوشش قرار گرفتن ۱۱۹ قلم داروی OTC دیده شده و به زودی اعمال می‌شود، همچنین ۳۶۶ قلم کد ژنریک داروی ضروری و پرفروش بیماری‌هایی همچون دیابت، قلبی عروقی و ... که تا پیش از این فاقد پوشش بیمه‌ای بودند، در قالب این طرح در مسیر قانونی خود در شورای عالی بیمه سلامت قرار دارد تا به نحو مقتضی داروهای ضروری انتخاب و در لیست داروهای بیمه قرار گیرد، یعنی بیمار هر مبلغی را که تا قبل از این برای تهیه این داروها پرداخت می‌کرده الان نیز همان قیمت را پرداخت خواهد کرد.
وی خاطرنشان کرد: راهبرد ما پوشش همه داروهای لازم و ضروری در فهرست دارویی کشور است.
مردم نگران پوشش بیمه نباشند/اتباع خارجی نیز در طرح دارویار دیده شدند
وی با اشاره به اینکه مبلغ ۶ هزار میلیارد تومان برای تحت پوشش قرار دادن افراد فاقد بیمه در قانون بودجه ١٤٠١ تصویب شده است، تصریح کرد: سه دهک اول جامعه بالغ بر ۶ میلیون نفر بدون مراجعه حضوری و به صورت رایگان توسط سازمان بیمه سلامت تحت پوشش قرار گرفته‌اند، افراد سایر دهک‌ها می توانند جهت برقراری پوشش بیمه به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند بنابراین مردم نگران پوشش بیمه نباشند. اتباع خارجی نیز در طرح دارویار دیده شدند و اتباع خارجی که مجوز اقامت دارند، می توانند جهت برقراری پوشش بیمه به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند. اتباع غیر مجاز نیز با ثبت مشخصات خود و با تایید وزارت کشور می توانند از بیمه برخوردار شوند، بیمه روی تخت و بیمه در مواقع اورژانسی نیز جهت افراد فاقد بیمه یا مجهول الهویه برقرار است./ ایسنا

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group