چهارشنبه 28 ارديبهشت 1401 | Wednesday 18 May 2022

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندر بوشهر گفت: با بررسی‌های کارشناسی ۶ گونه درخت بومی و سازگار با محیط برای جایگزینی درختان کنوکارپوش شهر بوشهر تعیین شد.

به گزارش دیارجنوب ، عبدالمجید ضیاء روز چهارشنبه در گفت‌وگو با ایرنا اعلام کرد: انواع توت، کنار، جامبو، سپستان، نارنج و درختچه‌های گل‌دار گونه‌های گیاهی هستند که علاوه بر جایگزینی با درختان کنوکارپوس برای توسعه فضای سبز شهری انتخاب شده‌اند.

وی افزود: همچنین گل‌های کاغذی، برهان گلی، تیویتیا و تب بویا از درختجه‌های گل‌داری هستند که کاشت آنها در معابر شهری برنامه‌ریزی شده است.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندر بوشهر گفت: کاشت کنوکارپوس از حدود یک دهه پیش در بوشهر آغاز شد و به دلیل اینکه آگاهی نسبت به زیان‌های ریشه‌های تهاجمی این درخت به تاسیسات شهری وجود نداشت، گسترش یافت.

ضیاء ادامه داد: این درخت که در هوای بوشهر رشد بالایی دارد به زیرساخت‌های برق و آب و فاضلاب و تاسیسات شهری و منازل آسیب بسیاری وارد می‌کند.

darakht

وی افزود: ریشه تهاجمی و رشد یابنده این درخت به مبلمان شهری و بافت پیاده‌روها و معابر آسیب می‌زند و منظره نازیبایی را ایجاد می‌کند به همین دلیل جابه جایی این درخت از معابر پر تردد به خارج از شهر آغاز شده است.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندر بوشهر اضافه کرد: بافت تنه این درخت سبب شده است که میزان شکنندگی بالایی هم داشته باشد و تا کنون بارها با افتادن روی خودروها زیان های زیادی به بار آورده است.

وی ادامه داد: علاوه بر این بوی نامطبوع این درخت در دوره گل دهی نیز برای شهروندانی که دچار حساسیت‌ها و مشکلات آلرژیک هستند، آزار دهنده است.

۶ گونه درخت برای جایگزینی کنوکارپوس‌ها در بوشهر انتخاب شد

ضیاء گفت: تا کنون مواردی که از سوی مردم و دستگاه‌ها درخواست و شکایت شده به خارج از شهر منتقل شده است و درخت‌هایی که در معابر پر تردد و پرترافیک قرار دارد نیز جابه جا می‌شود.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندر بوشهر افزود: کنوکارپوس گونه گیاهی است که با جابه جایی در هر اندازه‌ای که باشد، خشک نمی‌شود و در فضای جدید رشد می‌کند.

وی گفت: با این وجود کنوکارپوس‌هایی که در پارک‌ها و میادین است، جابه جا نمی‌شود زیرا در معرض آسیب‌رسانی به تاسیسات شهری قرار ندارد و در جذب گرد و خاک موثر است.

ضیاء تاکید کرد: در توسعه‌های فضای سبز شهر بوشهر در آینده از ۶ گونه گیاهی انتخاب شده استفاده می‌شود.

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group