چهارشنبه 28 ارديبهشت 1401 | Wednesday 18 May 2022

با جوجه‌ریزی در مرغداری‌های استان به تعداد ۲۲۰ میلیون قطعه جوجه بیش از ۴۰ هزار تن گوشت مرغ در استان در سال ۱۴۰۰ تولید شد که نسبت به سال ماقبل آن افزایش ۷ درصدی دارد.

به گزارش دیارجنوب، امنیت غذایی یکی از وجوه مهم امنیت ملی در کشورها محسوب می‌شود که ایران نیز از همین قاعده مستثنی نیست و در این راستا یکی از بخش‌های مورد توجه مربوط به تامین پروتئینی مورد نیاز جامعه از طریق پرورش و تولید دام و طیور تأمین است.
این درحالی است که با توجه به سوابق تاریخی پرورش دام و طیور در پیشنه‌ بخش کشاورزی ایران و زیرمجموعه‌هایش نقشی اساسی به خود گرفته و نباید فراموش کرد این روند نه تنها به موضوع تامین خوراک کمک شایانی دارد بلکه موضوع اشتغال‌پایدار در روستاها و ساکن شدن جمعیت روستایی در مناطق بومی خود نیز اثرگذاری بالایی خواهد داشت.

morgh bazar
بیش از 218 واحد مرغداری در استان فعال است
با توجه به پتانسیل‌های موجود استان پرورش دام و طیور در استان یکی از فرصت‌های مناسب تولیدی است که از گذشته‌ها در منطقه رونق داشته و هم اکنون آمارها نشان می‌دهد بیش از 218 واحد مرغداری با ظرفیت‌های مختلف در استان بوشهر فعالیت دارد.
این درحالی است که زنجیره یکپارچه تولید گوشت مرغ شامل کارخانه خوراک دام و طیور، جوجه‌کشی ، واحدهای مرغ مادر، مرغ گوشتی و کشتارگاه صنعتی و شبکه توزیع مرغ و در استان راه‌اندازی شده است و کارشناسان امر تاکید می‌کنند ایجاد زنجیره کامل تولید نقشی مهم در بهبود کیفیت، کاهش قیمت‌ نهایی محصول، افزایش تولید و رونق اقتصادی دارند.
خودکفایی استان در تامین نیاز گوشت مرغ
بررسی‌ها نشان می‌دهد سرانه مصرف گوشت مرغ در استان بوشهر 28 کیلوگرم است که تولید گوشت مرغ در واحد‌های مرغداری جوابگوی نیاز استان بوشهر است.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر با اشاره به تولید بیش از 40 هزار تن گوشت مرغ در سال 1400 در استان اظهار داشت: مرغداران استان بوشهر در سال گذشته بیش از 22 میلیون و 250 هزار قطعه جوجه‌ریزی داشتند که این تعداد جوجه‌ریزی منجر به تولید 40 هزار و 500 تن گوشت مرغ شد.
افشین قطبی با بیان اینکه تولید گوشت مرغ در استان نسبت به سال ما قبل آن بیش حدود 7 درصد رشد داشته است افزود: تولید این میزان گوشت مرغ علاوه بر تأمین بازار استان مازاد آن به استان‌های همجوار ارسال شده است.
100 هزار تن نهاده‌های طیور در استان توزیع شد
وی از توزیع نهاده بین دامداران استان بوشهر خبر داد و بیان کرد در طول دوره زمانی سال گذشته 100 هزار تن نهاده‌های طیور شامل ذرت و کنجاله سویا با قیمت مصوب از طریق سامانه ‌بازارگاه‌ به مرغداران استان تخصیص داده شده است.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: 218 واحد مرغداری با ظرفیت 7 میلیون قطعه در هر دوره و 3 واحد کشتارگاه فعال در استان بوشهر وجود دارد.
قطبی با اشاره به وجود 390 واحد دامداری صنعتی در استان خاطر نشان کرد: در این استان بیش از 10 هزار دامداری سنتی وجود دارد که این دامداری‌ها گوشت مرغ، قرمز، شیر و تخم مرغ مورد نیاز این استان را تولید می‌کنند.
وی جمعیت دامی سبک استان بوشهر شامل گوسفند و بز را 960 هزار راس، دام سنگین شامل گاو و گوساله 43 هزار راس و شتر را 4 هزار و 200 نفر عنوان کرد که امکان تولید 8 هزار تن گوشت قرمز، 40 هزار تن گوشت سفید و 40 هزار تن شیر و یک هزار و 50 تن عسل را دارد./ تسنیم

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group