چهارشنبه 28 ارديبهشت 1401 | Wednesday 18 May 2022

مربی ورزش های بومی، محلی و همگانی دشتستان به کسب مدال های رنگارنگ در مسابقات مختلف ورزشی در استان اشاره کرد و گفت: مردم در کنار فضای مجازی به ورزش بپردازند.

ندا قاسمیان پور-دفتر پایگاه خبری دیارجنوب میزبان یکی دیگر از ورزشکاران شهرستان بود و این بار گفتگویی ویژه با "مهدی اسفندیاری" مربی ورزش های بومی محلی و همگانی دشتستان که در شرح ذیل، این گفتگو آمده است:
دیارجنوب: به‌طور مختصر خودتان را معرفی کنید.
مهدی اسفندیاری متولد سال 1374، اهل وساکن روستای راهدار از توابع شهرستان دشتستان و دانشجوی رشته حقوق در مقطع کارشناسی هستم.
در حال حاظر نیز عضو شورای اسلامی روستای راهدار و مربی ورزش های بومی محلی و همگانی در شهرستان دشتستان هستم.

goftegoo esfandiyari 1
دیارجنوب: از چه سالی وارد عرصه ورزش شدید و علت انتخاب بازی هفت سنگ چه بود؟
چهار سال است که در رشته های مختلف ورزشی فعالیت میکنم و طی سال های اخیر نیز از طریق نائب رئیس هیئت بازی های بومی و محلی شهرستان دشتستان با بازی هفت سنگ آشنا شدم و بدلیل علاقه ای که به این ورزش داشتم باعث شد که بتوانم پیشرفت خوبی داشته باشم.
دیارجنوب: علت اصلی انتخاب رشته هفت سنگ چه بود و مربی خاصی داشتید؟
تاکنون مربی خاصی در این زمینه نداشته ام و تنها علت انتخاب و پیشرفت در این ورزش علاقه من بوده است.
دیارجنوب: هفت سنگ چه نوع ورزشی است و محدودیت سنی دارد؟
هفت سنگ یک بازی قدیمی سرعتی و مهارتی است که درحال حاضر با قوانینی جدید اجرا و برگزار می شود. این بازی متشکل از 2 تیم و هر تیم دارای 8 نفر بازیکن است که 4 تا بازیکن اصلی درون زمین شرکت میکنند.
زمین بازی در ابعاد 18 متر طول و 15 متر عرض است و در مرکز زمین خطی دایره شکل به شعاع 4 متری دیده میشود. درون این دایره یک دایره کوچک 14 سانتیمتری وجود دارد که هفت سنگ درون این حریم کوچک قرار میگیرد.

goftegoo esfandiyari 1
هفت سنگ به دو رنگ متفاوت است که باید روی هم قرار بگیرد، فاصله پرتاب توپ تا هفت سنگ 7 متر است و باید در نظر داشت که توپ را از زیر زانو پرتاب کرد. تیم ها به صورت مهاجم و مدافع هستند که بعد هر بازی جایگاه تیم ها عوض میشود و به بازیکنان پرتاب کننده به طرف هفت سنگ مهاجم و مقابل تیم را مدافع میگویند.
بازیکنان مهاجم اگر از زمین خارج شوند حذف خواهند شد و همچنین تیم مدافع هم به همین صورت خواهد بود ولی با فرق اینکه اگر توپ از زمین خارج شود برای برگرداندن توپ میتوانند از زمین خارج شوند.
در هفت سنگ 1 سر داور، 2 کمک داور خط، 1 داور منشی که در مجموع 4 داور بر بازی نظارت خواهند داشت. درخصوص محدودیت سنی نیز تا کنون محدودیتی وجود نداشته و همه علاقمندان میتوانند شرکت کنند.
دیارجنوب: این رشته ورزشی از چه سالی در شهرستان فعالیت خود را آغاز کرد و مسئولین در این زمینه حمایت می کنند؟
چند سالی است که این رشته ورزشی در سطح شهرستان راه اندازی شده و مسئولین نیز تا حدودی حمایت کرده اند.
دیارجنوب: چه افتخاراتی برای شهرستان و استان کسب کرده اید؟
در رشته های ورزشی مختلفی از جمله دو و میدانی با مسافت 100 متر و 5 کیلومتر مقام اول، شنا سوئدی مقام اول و هفت سنگ تیمی مقام اول شهرستانی را کسب کرده ام.
در رشته های ورزشی دو و میدانی با مسافت 800 متر و هفت سنگ تیمی مقام اول مسابقات استانی را بدست آوردم و در رشته ورزشی بوکس نیز موفق به کسب یک مقام اول دو مقام دوم و یک مقام سوم طی چهار مرحله از مسابقات استانی شده ام.
با کسب مقام قهرمانی مسابقات استانی و شهرستانی در بازی هفت سنگ تیمی بعنوان یکی از اعضای تیم اعزامی برای مسابقات کشوری انتخاب شدم.
بطور کلی منتخبین دشتستان درمسابقات تیمی هفت سنگ 8 بانو و 8 آقا هستند که به مرحله کشوری راه یافتند.
دیارجنوب: مشوقین اصلی شما در این مسیر چه کسانی بودند؟
در رشته ورزشی بوکس، بیشتر به علت علاقه شخصی بود و در بازی های بومی محلی نیز با حمایت خانواده و خانم شهسواری نائب رئیس هیئت بازی های بومی و محلی شهرستان دشتستان به این ورزش علاقمند و فعالیتم را آغاز کردم.
در حال حاظر نیز دارای گواهینامه فنی، دوره های بازیابی وخان های یک دو و سه از رشته ورزشی بوکس، مدرک مربی گری ورزش های همگانی و مدرک داوری بازی های بومی محلی هستم.
دیارجنوب: آینده ای برای این رشته در سطح شهرستان دشتستان می بینید؟
آینده ی خوبی در انتظار رشته هفت سنگ تیمی است و روستای راهدار در این زمینه هم در بانوان و هم آقایان استعدادهای بی نظیری دارد.
دیارجنوب: دیدگاه شما نسبت به این ورزشی چیست؟
اینکه افراد علاقمند به این رشته بومی محلی باید به طور جدی و با تعصبی که به بازی های قدیمی دارند به این عرصه وارد شوند و تمرینات مداوم داشته باشند.
دیارجنوب: چه توصیه ای برای افراد علاقه‌مند به این رشته دارید؟
توصیه میکنم بجای فضای مجازی به ورزش بپردازند که در روستای راهدار تقریبا این کار در حال انجام است و شبانه گروه 50 نفری به ورزش می پردازند و از این فضا بدور هستند.

 goftegoo esfandiyari 1goftegoo esfandiyari 1goftegoo esfandiyari 1goftegoo esfandiyari 1goftegoo esfandiyari 1

goftegoo esfandiyari 1

/

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group