يكشنبه 14 آذر 1400 | Sunday 5 December 2021

رئیس اداره آموزش اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: جزایر و سواحل این استان محل زادآوری و تغذیه لاکپشت‌های دریایی است که برای حفاظت از آنها باید اقدامات لازم انجام شود.

به گزارش دیارجنوب، حیدر فقیه در نشست هم‌اندیشی و کارگاه آموزشی راهکار‌های کاهش صید ضمنی لاکپشت‌های دریایی بیان کرد: بیشتر جزایر و سواحل استان محل زادآوری و تغذیه لاکپشت‌های دریایی به شمار می‎روند و جزایری مانند خان، تهمادون، اُم‌الگُرم و خارکو به عنوان زیستگاه‌های بسیار مهم تخم گذاری لاکپشت‌های دریایی منقار عقابی و سبز قلمداد می‌شوند.
مجری طرح اقدام و عمل لاکپشت‌های دریایی در خلیج فارس و دریای عمان هم با اشاره به قدمت ۲۰۰میلیون ساله زیست لاکپشت دریایی در مناطق خلیج فارس و دریای عمان گفت: ۸گونه لاکپشت دریایی در جهان دیده شده است که ۵گونه در خلیج فارس و دریای عمان زیست می‌کنند و از همین رو سواحل و جزایر جنوبی ایران به عنوان یکی از زیستگاه‌های مهم زادآوری، تخم‌گذاری و تغذیه این گونه محسوب می‌شود.

lakposht
سینایی افزود: به دلیل اینکه لاکپشت‌های دریایی وابسته به خشکی هستند و بخشی از مهم‌ترین دوران زیستشان را در خشکی و سواحل می‌گذرانند، آموزش ساحل‌نشینان و ماهیگیران در زمینه توجه به حفاظت از این گونه‌ها مهم است و به همین علت، طرح اقدام و عمل لاکپشت‌های دریایی به عنوان یکی از بستر‌های مدیریت زیست‌بومی با همکاری و مشارکت جوامع محلی در دستور کار قرار گرفت.
مجری طرح اقدام و عمل لاکپشت‌های دریایی در خلیج فارس و دریای عمان ادامه داد: این طرح در استان‌های ساحلی خلیج فارس و دریای عمان شامل استان‌های بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان، در حال اجرا است.
در نشست هم‌اندیشی و کارگاه آموزشی راهکار‌های کاهش صید ضمنی لاکپشت‌های دریایی تشکل‌های غیردولتی، رسانه‌ها، صیادان و هیات‌های شنا و نجات غریق استان بوشهر شرکت داشتند./ صداوسیما

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group