دوشنبه 1 بهمن 1397 | Monday 21 January 2019

 رئیس پژوهشکده میگوی کشور مستقر در بوشهر گفت: نخستین بار در کشور با دانش فنی تولید شده درمرکز ملی تحقیقات خلیج فارس دربوشهر 3 هزار جفت میگوی مولد عاری از بیماری تولید شد.

به گزارش دیارجنوب بابک قائد نیا روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: میگوهای مولد عاری از بیماری با همکاری شرکت دانش بنیان 'آبزی پژوهان پیشگام' تولید شده و دارای شناسنامه ژنتیکی هستند.
وی اظهار کرد: برنامه ریزی برای اجرای طرح جامع به گزینی و اصلاح نژاد میگو از جمله تعهدات طرح تولید میگوی عاری از بیماری بود که با انتقال دانش فنی به بخش خصوصی انجام شد.
رئیس پژوهشکده میگوی کشور گفت: مولد های تولیدی با انجام آزمایش های مختلف تایید سازمان دامپزشکی را کسب و هیچ یک از بیماری های خاص ویروسی، قارچی و باکتریایی را ندارند و بدون دخالت عوامل ژنتیکی تولید می شوند.
قائد نیا افزود: طرح تولید میگوی عاری از بیماری با هدف بومی کردن دانش فنی تولید میگوی مولد به عنوان نخستین زنجیره در صنعت پرورش میگو، پیشگیری از شیوع بیماری هایی تهدید کننده این صنعت، کاهش هزینه های تولید و حساسیت نسبت به عوامل زیستی اجرا شده است.
وی با اشاره به اینکه طرح تولید میگوی عاری از بیماری دراواخر دهه 80 کلید خورد اضافه کرد: براساس این طرح در نخستین حلقه از زنجیره تولید میگو باید اقدام به تولید مولدهای عاری از بیماری خاص می شد که از سال 1391 تا 1393 درایستگاه تولید میگوی عاری از بیماری خاص خلیج فارس در بوشهر 2هزار جفت مولد تولید شد و در اختیار مراکز تکثیر این استان قرار گرفت.
رئیس پژوهشکده میگوی کشور بیان کرد: ارائه آموزش های لازم به 50 نفر از پرورش دهندگان میگو از جمله دیگر تعهدات این طرح بود که انجام شد.
قائد نیا اظهار کرد: مولدهای تولیدی به عنوان میگوی های سالم در سال اول تولید قرار دارند.
مرکز ملی تحقیقات میگوی عاری از بیماری خلیج فارس در بوشهر می تواند سالانه پنج هزار جفت میگوی مولد عاری از بیماری و اصلاح نژاد شده تولید کند که این میزان می تواند 30 درصد نیاز پرورش دهندگان میگو را در این استان تامین کند.
استان بوشهر 60 درصد میگوی پرورشی کشور را تولید می‌ کند و سهم 69 درصدی در صادرات این آبزی دارد.

Comments are now closed for this entry

استان بوشهر

Template Design:Dima Group