چهارشنبه 28 مهر 1400 | Wednesday 20 October 2021

مسئول ثبت آثار اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر از تکمیل پرونده ۷ میراث‌فرهنگی ناملموس استان، برای ثبت در فهرست آثار ملی خبر داد.

به گزارش دیارجنوب، سودابه معموری در این ارتباط اظهار کرد: آیین سنتی عزای سرپا، تعزیه روز اربعین و نقش زنان در بوشهر، مراسم حجله حضرت قاسم، اولین نمایش آیینی و سنتی استان، حلوای دارویی برای زنان زائو، درمان سنتی جا انداختن رگ گریچه( رگ کمر) و درمان سنتی ضرب دیدگی و شکستگی با قیر طبیعی، هفت میراث‌فرهنگی ناملموس استان هستند که پرونده آنها برای ثبت در فهرست آثار ملی تکمیل و آماده شده است.
وی افزود: جای جای بوشهر در زمینه‌های آیینی، رسومات مختلفی دارند که هم در عزا و هم در شادی غنی بوده و می‌بینم که از این ۷ پرونده، ۴ اثر آیینی و فرهنگی مربوط به همین رسومات است.

asare namalmoos
مسئول ثبت آثار اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر ادامه داد: تکمیل پرونده‌ها شامل تحقیقات میدانی و کتابخانه‌ای بوده که در کنار مستند نگاری تصویری، انجام شده است.
به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان بوشهر، معموری در پایان هدف از ثبت آثار را اهمیت ماندگاری میراث‌فرهنگی ملموس و ناملموس ارزیابی کرد و گفت: با ثبت آثار، ضوابط حفاظت و حراست از آنها تغییر کرده که با پشتوانه و حمایت قانونی لازم، زمینه حفظ و احیای آنها نیز فراهم می‌شود.

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group