دوشنبه 5 مهر 1400 | Monday 27 September 2021

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: خشکسالی در سال آب گذشته منجر به کاهش ۵۰ درصدی تولید علوفه دام های این استان شد و حدود ۶۶ میلیارد تومان به مراتع این استان خسارت وارد کرده است.

به گزارش دیارجنوب، غلامرضا منتظری روز سه‌شنبه در این ارتباط افزود: مساحت مراتع استان بوشهر یک میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار است و از هر هکتار به صورت میانگین ۵۰ کیلوگرم علوفه خشک در سال تولید می‌شود.
وی بیان کرد: کل علوفه تولیدی از مراتع در سال‌های ترسالی و با بارندگی معمول ۶۵هزار تن است که ارزش اقتصادی و بازاری آن از جنبه تولیدی ۱۳۱میلیارد و ۹۵۰ میلیون تومان است ضمن اینکه ارزش‌های غیربازاری پوشش گیاهی و علوفه مراتع شامل ایجاد تعادل اکولوژیک در زیست بوم و حفاظت از منابع آب و خاک بسیار بیشتر است.
منتظری اضافه کرد: خشکسالی و گرمای شدید در فصل تابستان هزینه آبیاری و مراقبت از جنگل‌های دست کاشت را نیز افزایش داده است به نحوی که با استمرار شرایط خشکسالی و کم بارشی به ناچار آبیاری نهال‌کاری‌های سنواتی در اوایل فصل پاییز نیز استمرار دارد.

khoshksali1
وی گفت: در سال آبی جاری پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای اجرای ۲۵ پروژه مراقبت و آبیاری جنگل‌های دست کاشت به مساحت ۲هزار و ۲۶۸ هکتار از محل اعتبارات ملی و استانی هزینه شد که تخصیص اعتبارات استانی مراقبت و آبیاری تنها حدود سه درصد بود و حجم عمده اعتبارات به دیون تبدیل شده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر اظهار کرد: اجرای پروژه‌های منابع طبیعی و آبخیزداری بویژه طرح‌ها و پروژه‌های بیولوژیک مانند نهال‌کاری، غنی سازی با نهال و بذر، بذرکاری، بذرپاشی و بوته کاری اگرچه متاثر و آسیب پذیر از شرایط خشکسالی هستند، اما در مجموع با هدف بهبود شرایط اکولوژیک، تامین علوفه و حفظ روان آب‌های سطحی برای دام‌داران و بهره‌برداران در سال‌های خشکسالی اجرا می‌شوند./ ایرنا

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group