سه شنبه 18 مرداد 1401 | Tuesday 9 August 2022

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان عسلویه گفت: تعداد مبتلایان شهرستان عسلویه در سه‌ماهه اول سال ۱۴۰۰ تاکنون نزدیک به ۲ برابر کل مبتلایان تا پایان اسفند ۹۹ بوده است.

به گزارش دیارجنوب، روز به روز بر آمار مبتلایان به کرونا در کشور افروده می‌شود و وزارت بهداشت بر رعایت مصوبه‌ها، جلوگیری از تجمع و فراهم نکردن شرایط برای خیزش ویروس کرونا تاکید دارد
توسعه فازهای میدان گازی پارس جنوبی، بسیاری از معادلات و پیش‌فرض‌های تشدید تحریم‌های امریکا علیه صنعت نفت کشور را برهم زد، به‌طوری که صنایع نفت و گاز ایران توانست بر بسیاری از چالش‌های پیش روی صادرات منابع انرژی فائق آمده و با تنوع‌بخشی در این بخش و فروش فرآورده‌های حاصل از پالایش نفت، گاز و محصولات وابسته به آن، مسیر عبور از تنگنای تحریم را هموارتر کند.
مجاهدت‌های خاموش وزارت نفت در کسب درآمدهای نفتی از محل صادرات منابع انرژی، سبب شده است تا اطلاعات رسمی، متقن یا حتی نزدیک به واقعیتی در این زمینه در اختیار بازار انرژی و رسانه‌ها قرار نگیرد، اما ناظران و رصدکنندگان فعالیت‌های اقتصادی ایران در حوزه بین‌الملل معتقدند ایران اگرچه در سال‌های اخیر با بیشترین فشارها برای صدور نفت، گاز و فرآورده‌های مرتبط با آن روبه‌رو بوده، اما موفق شده در یک جنگ تمام‌عیار اقتصادی با امریکا، راه‌هایی هرچند باریک و مویرگی برای کسب درآمدهای قابل قبول صادراتی بیابد.

corona viroos1
در این میان خلق یک تمدن صنعتی در ساحل راهبردی خلیج فارس و سرمایه‌گذاری هنگفت کشور در دوره‌های مختلف تحریم در بخش ایرانی بزرگ‌ترین میدان گازی جهان، سبب شده است تا نام پارس جنوبی همواره به تار و پود اقتصاد کشور گره بخورد و جایگاهی ویژه و قابل تامل در خلق قدرت اقتصادی، سیاسی و بین‌المللی ایران حتی در کوران حوادث ناخوشایندی مانند تحریم داشته باشد.
در روزهای اخیر با سرعت گیری ویروس کرونا هر چند وزارت بهداشت بر رعایت مصوبه ها، جلوگیری از تجمع و فراهم نکردن شرایط برای خیزش این ویروس تاکید دارد، اما برخی اقدامات در منطقه ویژه پارس خلاف این موضوع است. بر اساس بخشنامه منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، تمامی شرکت‌های پتروشیمی و واحدهای زیرمجموعه برای حفظ سلامت کارکنان و پرسنل خود موظف به اجرای دقیق و سخت‌گیرانه مجموعه دستورالعمل‌های تهیه شده از سوی کمیته تدوین مستندات HSE ارشد منطقه ویژه هستند.
علاوه بر این‌ها بیش‌تر نیروهای شاغل در عسلویه از شهرهای مختلف کشور، یا از طریق فرودگاه عسلویه به صورت هوایی و یا زمینی وارد منطقه استراتژیک پارس‌جنوبی می‌شوند و تا این لحظه به نظر می‌رسد که اقدام موثری برای محدودیت تردد صورت نگرفته است و نکته جالب‌تر این که هنوز کارکنان پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها و... به صورت دو به یک (۱۴ روز کار، ۷ روز استراحت) مشغول به کار هستند.
آن سوی ماجرا هم با توجه به شیوع موج چهارم کرونا در سطح کشور و وضعیت قرمز شهرستان عسلویه شرکت‌های مستقر در منطقه شرایطی برای کارکنان و کارگرانی که از مرخصی از بر می‌گردند گذاشته است و آن هم نیازمند انجام تست PCR یا سی تی اسکن است روزانه تعداد زیادی از این نیروها که از شهرهای قرمز و بحرانی بر می‌گردند با حضور در سطح شهر به دنبال انجام تست PCR یا سی تی اسکن هستند و از شبکه بهداشت تا بیمارستان و آزمایشگاه‌های خصوصی سرگردان هستند اگر یکی از این افراد علائم بیماری کرونا داشته باشد یا تست آن مثبت باشد بی شک با حضور در سطح شهر افراد زیادی را آلوده می‌کنند
نبود آزمایشگاه مجهز تشخیص طبی و ویروس شناسی در سطح شهر عسلویه این مشکلات را برای مردم و کارکنان شرکت‌ها به وجود آورده است. منطقه ویژه چندی پیش آزمایشگاه تشخیص طبی و ویروس شناسی را در درمانگاه ابن سینا واقع در شیرینو افتتاح کرد که جا دارد شبکه بهداشت با اطلاع رسانی به موقع به شرکت‌ها مبنی بر نبود آزمایشگاه مجهز ویروس شناسی در سطح شهر عسلویه از حضور افراد مشکوک به کرونا در سطح شهر جلوگیری به عمل آورد.
با توجه به شدیدتر شدن وضعیت شیوع اپیدمی و البته شیوع انواع جهش‌یافته ویروس کرونا انتظار می‌رود که در راستای کنترل شرایط، حفظ بهداشت و تامین سلامت پرسنل مناطق صنعتی واقع در استان‌های جنوبی به طور کلی و به ویژه شرکت‌های مستقر در مناطق جنوب استان بوشهر، و کنگان و عسلویه که رعایت دستورالعمل‌ها را پشت گوش انداخته اند فکر اساسی شود و راه حل ارائه و اجرا شود چرا که این موضوع مستقیم با جان مردم سروکار دارد.
جاسم زارعی در جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی و ستاد کرونای شهرستان عادی انگاری را عامل تغییر وضعیت رنگ کرونایی شهرستان عسلویه دانست و اظهار کرد: پهر زمان شرایط رو بهبود بوده، عادی انگاری شرایط و بی‌توجه به توصیه‌های بهداشتی باعث افزایش آمار مبتلایان شده است.
وی تصریح کرد: آمار بستری‌ها روزانه کرونایی در شهرستان عسلویه در ۴ ماهه پایانی سال ۹۹ وضعیت خیلی خوبی داشته به‌گونه‌ای که آمار صفر و یک بوده اما از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون بیش از ۴۰ روز در وضعیت قرمز بوده‌ایم.
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان عسلویه خاطر نشان کرد: همه تلاش ما رهگیری حداکثری موارد مثبت بوده است اما عادی انگاری‌ها، اصرار بر برگزاری مراسمات، دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی و... باعث افزایش آمار مبتلایان، بستری‌ها و فوتی‌ها شده است.
زارعی عنوان کرد: از شروع واکسیناسیون عمومی گروه‌های هدف تاکنون در کل شهرستان تنها ۳۱٫۴ درصد از سالمندان واکسن دریافت کرده‌اند که این امر نیاز به فرهنگ‌سازی، تشویق و ترغیب سالمندان به تزریق واکسن توسط سفیران سلامت خانواده، رابطین محله، فرهنگیان، نخبگان، ائمه جمعه و جماعات و اصحاب قلم و رسانه اعم از روابط عمومی ادارات، نهادها، شرکت‌ها و دیگر سایت‌ها و کانال‌ها در جهت افزایش ایمنی بدن در برابر ابتلا به کووید ۱۹ است.
فرماندار عسلویه نیز در این نشست ضمن تبریک هفته قوه قضاییه بیان کرد: قوه قضائیه از ارکان مهم نظام است و از تعامل و همکاری کارکنان دادگستری و دادستانی شهرستان عسلویه با حوزه سلامت تقدیر کرد.
یوسفی وضعیت قرمز شهرستان را حاصل ساده‌انگاری‌ها دانست و اضافه کرد: با اعمال محدودیت‌ها و تشدید نظارت‌ها مردم را تشویق به همراهی در رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی نماییم، اگر مردم احساس کنند شرایط عادی است قطعاً با افزایش آمار مبتلایان روبرو خواهیم بود.
وی رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را موضوع مهمی خواند و تاکید کرد: پرهیز از تجمعات، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پیگیری و آموزش به افراد مبتلا و اطرافیان در قطع زنجیره انتقال موثر خواهد بود.
رئیس ستاد مقابله با کرونای شهرستان عسلویه اظهار کرد: اتاق اصناف، اداره صمت و شبکه بهداشت و درمان شهرستان با افزایش گشت‌های مشترک و نظارت بر اصناف بر رعایت ضوابط بهداشتی نظارت مستمر داشته و با متخلفان برخورد کنند./ ایسنا

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group