سه شنبه 18 مرداد 1401 | Tuesday 9 August 2022

رئیس مرکز اقیانوس شناسی بوشهر گفت: با هدف ارتقای سطح طرح های تحقیقاتی و محیط زیست دریایی محل استقرار دائمی شناور کاوشگر خلیج فارس به بندر بوشهر انتقال یافت.

به گزارش دیارجنوب، مریم قائمی روز سه شنبه دراین باره گفت: شناور کاوشگر خلیج فارس که پیش از این در آب‌‎های استان همجوار مستقر بود اکنون محل اصلی و دائمی استقرار آن به بندر بوشهر انتقال یافته است که ظرفیت بزرگی برای این استان بویژه در بخش محیط زیست دریایی و مسائل مرتبط با آن است.
وی افزود: این شناور با گشت‏‎های خود در ساحل و فراساحل پارامترهای متنوعی از جمله شیمیایی شامل زئوپلانکتون‌ها، آلایندگی موادمغذی، فلزات سنگین، آلودگی‌های نفتی و فیزیکی شامل شناسایی جهت جریان، ارتفاع موج در جزر و مد دریا و زیست شناسی، زمین شناختی و هواشناختی را مورد ارزیابی و اطلاعات جامعی از خلیج فارس و تنگه هرمز در اختیار کشور قرار می‎دهد.
رئیس مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس یادآورشد: ادامه داد: شناور کاوشگر خلیج فارس از سال ۹۸ تاکنون ۶ گشت تحقیقاتی انجام داده و هفتمین گشت تحقیقاتی آن نیز از خردادماه از مبدا بندر بوشهر آغاز خواهد شد.
قائمی اظهار داشت: این کاوشگر در گشت فراروی خود به مدت پنج سال به صورت دوره‏‌ای کل پارامترهای آب و رسوب در ساحل(از جمله شناگاه‌‎ها، مناطق حفاظت شده و دهانه رودخانه‌‎ها) و فراساحل از دهانه اروند تا تنگه هرمز و سپس از این تنگه تا مرز آب‏‌های اقیانوس و دریایی عمان را مورد پایش قرار می‌‏دهد.

photo shenavar
وی افزود: در ارتباط با دستاورهای تحقیقاتی این شناور در حوزه خلیج فارس و بویژه استان بوشهر ۲ دستاورد مهم داشته که یکی از آنها شناسایی آلوده‌‏ترین نقطه خلیج فارس در مجاور عسلویه و دیگری نیز شناسایی ۲ نقطه با فقر شدید اکسیژن روبروی بندرهای بوشهر و سیراف (سمت مطاف) است.
قائمی اظهار داشت: در این ارتباط نتیجه پژوهش‌ها به نهادهای بالادستی اطلاع رسانی شده تا در روند تصمیم‌‏گیری و اجرا به ۲ دستاورد یاد شده توجه و اهتمام لازم را داشته باشند.
یکی از ابزارهای پایش در شناخت و اکتشاف پهنه دریاها، برگزاری گشت¬‌های دریایی است که به کمک شناورهای تحقیقاتی میسر می‌شود، به رغم نیاز موسسه‌ها و دستگاه¬‌های مختلف کشور به شناور تحقیقاتی تخصصی، تا چند سال پیش کشور به چنین ابزاری مجهز نبوده‌است.
این نیاز پژوهشگاه ملی اقیانوس¬ شناسی و علوم جوی را بر آن داشت تا در سال ۱۳۸۷ پیشنهاد تهیه و تجهیز یک شناور تخصصی اقیانوس ¬شناسی را در قالب یک طرح جامع به منظور اقیانوس¬ شناسی آب‌های عمیق به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارائه کند، این پیشنهاد با مساعدت این معاونت و توجه ویژه رئیس جمهوری وقت به بار نشست و مقرر شد یک کشتی تحقیقاتی که بتواند پاسخگوی نیاز کشور در این زمینه باشد، تهیه شود.
عملیات ساخت این شناور در موافقت¬ نامه‌ ای بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از اردیبهشت سال ۱۳۹۰ توسط مجتمع شهید درویشی وابسته به سازمان صنایع دریایی کشور آغاز و پژوهشگاه ملی اقیانوس¬ شناسی و علوم جوی به عنوان مجری طرح تعیین شد.
فرآیند ساخت این کشتی چهار سال طول کشید و با ۴۰ درصد صرفه‌جویی ارزی با هزینه‌ای بیش از ۲۷ میلیارد تومان ساخته شد و در اختیار داشتن شناور تحقیقاتی برای هر کشور به منظور انجام مطالعات و آزمایش‌های میدانی در سطح و زیر دریا، زمینه‌ساز پیشرفت در حوزه تحقیقاتی و بهره‌مندی از مزایای آن در صنعت و حفظ محیط‌زیست است، حضور فعال ایران در کاوش‌های دریایی مانند پایش و اکتشاف در اقیانوس‌ها زمینه‌ساز نقش‌آفرینی بیشتر کشور در فعالیت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای خواهد بود.
شناور کاوشگر خلیج فارس به صورت رسمی در مراسمی در بندر عباس در روز سه ¬شنبه ۲۶ بهمن¬ ماه ۱۳۹۵ در خلیج فارس به آب‌اندازی و به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی تحویل داده شد.
این شناور برای نخستین بار شهریور ماه سال ۹۷ در آب‌های بوشهر پهلو گرفته بود./ ایرنا

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group