چهارشنبه 25 فروردين 1400 | Wednesday 14 April 2021

با اعلام نقشه روزانه‌ وضعیت موجودی خون به تفکیک ادارات کل انتقال خون استان‌ها بر روی درگاه سازمان انتقال خون ایران، استان بوشهر در وضعیت قرمز قرار دارد.

به گزارش دیارجنوب، نقشه روزانه‌ اعلام وضعیت موجودی خون به تفکیک ادارات کل انتقال خون استان‌ها با هدف آگاهی داوطلب‌های اهدای خون از اهمیت و میزان ضرورت حضور در مراکز اهدای خون بر روی درگاه سازمان انتقال خون ایران قرار گرفت.
این نقشه که هر شبانه روز یکبار به روز رسانی می‌شود با هدف اطلاع رسانی به مردم طراحی شده است و حامل سه پیام مختلف بر اساس رنگ بندی قرمز، زرد و سبز است.
رنگ بندی‌های هر استان در این نقشه بر اساس میزان ذخایر خون موجود در مراکز انتقال خون تعریف شده است.
رنگ قرمز در این نقشه حامل پیام «اقدام فوری برای اهدای خون» است و بدین معنا است که ذخایر خون استان کاهش یافته و ضروری است داوطلبان اهدای خون با هدف جبران این ذخایر و افزایش میزان موجودی در اولین فرصت به نزدیک‌ترین مرکز اهدای خون استان مراجعه و خون اهدا کنند.
بر اساس این نقشه اکنون استان‌های بوشهر، گیلان، مازندران، سمنان و سیستان و بلوچستان در وضعیت قرمز قرار دارند.
استان‌هایی که در شرایط مناسبت تری از ذخایر خون قرار داشته باشند در این نقشه به رنگ زرد به تصویر کشیده می‌شوند و این رنگ حامل پیام «اقدام به اهدای خون حداکثر تا ۱۴ روز آینده» است.

khoongiri
اگرچه رنگ زرد بر «اهدای فوری خون» تاکید ندارد، اما از داوطلب‌های اهدای خون درخواست می‌شود که در نهایت در بازه زمانی ۱۴ روزه جهت اهدای خون به مراکز انتقال خون استان خود مراجعه کنند و با هدف کمک به بیماران خون اهدا کنند.
رنگ زرد وضعیت شکننده‌ای از ذخایر خون را به تصویر می‌کشد که در صورت حضور اهداکنندگان خون پایدار و سبز می‌شود.
در نقشه وضعیت ذخایر خون، رنگ سبز حامل پیام «اهدای مستمر خون» است. سقف اهدای مستمر خون برای آقایان ۴ بار و برای خانم‌ها ۳ بار در سال است.
تامین پایدار ذخایر خون در مراکز انتقال خون سراسر کشور تنها با اهدای مستمر خون ممکن است و سازمان انتقال خون همواره مردم را به اهدای مستمر توصیه می‌کند.
خون در کشور در قالب شبکه خون رسانی ملی توزیع می‌شود. چنانچه استانی با کمبود ذخایر مواجه شود خون مورد نیاز را از استان‌هایی که ذخایر خون بیشتری دارند دریافت خواهد کرد؛ بنابراین هیچ کدام از استان‌های کشور با کمبود خون مواجه نمی‌شوند.
این نقشه تنها وضعیت ذخایر گلبول قرمز را نشان می‌دهد و بیانگر ذخایر فرآورده پلاکت خون که طول عمر آن در خارج از بدن تنها ۳ تا ۵ روز است، نیست./ باشگاه خبرنگاران

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group