چهارشنبه 25 فروردين 1400 | Wednesday 14 April 2021

معاون سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر با اشاره به کاهش بارش باران و اثرات آن بر میزان عملکرد تولید گندم از مزارع استان بوشهر گفت: بر اساس ارزیابی‌ها کاهش باران به بیش از ۴۰ درصد مزارع گندم استان بوشهر خسارت وارد کرده است.

به گزارش دیارجنوب خسرو عمرانی با بیان اینکه 107.5 هزار هکتار اراضی استان بوشهر تحت کشت گندم آبی و دیم است اظهار داشت: 15 هزار و 455 هکتار مزارع به کشت گندم آبی و 92 هزار هکتار‌‌ به گندم دیم اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه محصول 70 هزار هکتار اراضی گندم دیم استان قابل برداشت است گفت: کاهش باران در فصل زمستان، خسارت فراوانی به اراضی گندم دیم وارد کرده به‌گونه‌ای که از محصول 92 هزار و هکتار اراضی دیم، 40 درصد آن تاکنون خسارت دیده و 70 هزار هکتار آن قابل برداشت است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر از کاهش عملکرد 10 درصدی مزارع گندم آبی خبر داد و بیان کرد: در مجموع محصول گندم 80 هزار هکتار مزارع استان بوشهر قابل برداشت است.

عمرانی با اشاره به اینکه هم‌اکنون مزارع گندم دیم به آب نیاز دارند افزود: اکنون هر روز تاخیر در بارش باران خسارت به اراضی گندم را افزایش می‌دهد.

gandom

وی از آغاز برداشت محصول گندم استان بوشهر از نیمه دوم فروردین خبر داد و تصریح کرد: در راستای برداشت گندم از مزارع استان هماهنگی‌های لازم با کمباین‌داران شده که در این زمینه 30 کمباین استان بوشهر و 429 کمباین از دیگر استان‌ها برای برداشت محصول گندم مزارع بوشهر همکاری می‌کنند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر با اشاره به تعیین مراکز برای خرید محصول گندم‌کاران خاطر نشان کرد: در این راستا 5 مرکز خرید اصلی و رسمی و 9 مرکز خرید تعاون روستایی با هماهنگی اداره کل غله استان بوشهر راه‌اندازی می‌شود.

عمرانی با اشاره به پیش بینی میزان برداشت گندم از مزارع استان بوشهر تصریح کرد: پیش بینی اولیه 110 هزار تن برداشت گندم از مزارع استان بوشهر بود که با کاهش بارش باران و خسارات به مزارع، اکنون پیش بینی برداشت 83 هزار تن محصول گندم شده است.

وی با بیان اینکه گندم‌کاران استان بوشهر سال گذشته 143 هزار تن محصول از مزارع برداشت کردند تصریح کرد: سال 1397 میزان برداشت گندم در استان بوشهر به 160 هزار رسید که این رقم در سال گذشته 143 هزار تن ثبت شد و امسال پیش بینی 83 هزار تن می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر کاهش میزان بارندگی نسبت به 2 سال گذشته و دوره بلند مدت علت را کاهش برداشت گندم از مزارع استان بوشهر دانست./تسنیم

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group