شنبه 28 فروردين 1400 | Saturday 17 April 2021

دادستان استان بوشهر گفت: به منظور برگزاری سالم سیزدهیمن دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در همه ۱۰ شهرستان‌‎‏ این استان شعبه قضایی ویژه رسیدگی به جرم‌‏های انتخاباتی مشخص شدند.

به گزارش دیارجنوب، علی حسن پور روز سه‏‌شنبه در نشست انتخابات و رسانه استان بوشهر با حضور ستاد پیشگیری و رسیدگی به تخلف‎ها و جرم‎های انتخاباتی استان بوشهر که به میزبانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور نماینده رسانه‌‏ها برگزار شد، افزود: در انتخابات، همه رسانه‌‏‎ها باید برای جلب اعتماد عمومی کمک و شرایط را برای ایجاد فضای مناسب برگزاری انتخاباتی همراه با رقابت سالم فراهم کنند.
وی بیان کرد: رعایت اخلاق انتخاباتی برای ایجاد یک رقابت سالم بسیار حائز اهمیت است و همگان باید در راستای تحقق این مهم گام بردارند.
حسن پور اظهار داشت: ایجاد جو مسموم در انتخابات بسیار راحت است که رسانه‌ها باید از آن اجتناب و با رعایت قانون نسبت به ایجاد جو سالم و ترغیب حداکثری مردم برای حضور پای صندوق‎های رای ایفای نقش کنند.
وی ادامه داد: در انتخابات همگان باید بر مدار قانون حرکت کنند زیرا برای هر انتخاباتی از سوی قانون‎گذار قوانین خاص آن تعریف شده و در قانون ویژه انتخابات برخی فعل‏ ها و ترک‏ فعل ‎ها مورد تاکید قرار گرفته است که رسانه‌‎‏ها، کاندیداها، هواداران باید نسبت به رعایت آن اهتمام جدی داشته باشند.

jalase entekhabati
دادستان استان بوشهر ادامه داد: برخی از قوانین انتخاباتی نیز متوجه مسئولان ادارت و سازمان‏‌های دولتی است که چنانچه از سوی آنان رعایت نشود مرتکب جرم انتخاباتی می‌‏شوند.
وی گفت: در این بین برخی از موضوع‌‎ها نیز به مجریان و ناظران برمی‏‌گردد که باید برای برگزرای انتخاباتی سالم نسبت به رعایت آن دقت لازم داشته باشند.
حسن پور یادآور شد: در سال‏‌های گذشته با توجه به برگزاری مستمر نشست‌‎های پیشگیری، تخلف‎های انتخاباتی استان بوشهر روند کاهشی پیدا کرد و سیاست دستگاه قضایی نیز همین است تا با پیشگیری زمینه ارتکاب جرم از بین برود.
وی افزود: هنوز پرونده برخی از کاندیداهای انتخابات‏‌های گذشته در دستگاه قضایی این استان باز و در انتظار صدور رای است که در صورت اثبات تخلف باید پاسخگو باشند.
حسن ‎پور اظهار داشت: در بحث احراز صلاحیت کاندیداهای انتخابانی نیز رسانه‌‎ها باید ظرافت و دقت لازم را داشته باشد و از پیشگویی در این زمینه اجتناب کنند.
وی افزود: برخی از نظرسنجی‎های انتخاباتی نیز غیر واقعی است در این ارتباط رسانه‌‎ها باید از مراقب باشند.
حسن‎ پور اظهار داشت: در انتخابات شوراهای شهر و روستا فضای رقابتی بالاتری است که این جو رقابتی باید عاری از هرگونه تخریب رقیب باشد.
وی با تقدیر از فعالیت رسانه‌‎های استان بوشهر در برگزاری پرشور انتخابات افزود: در هر انتخاباتی رسانه دیدگاه خاص خود را دارد ولی در اجرا باید تنها ملاک کار قانون باشد و هر کس از قانون تخطی کرد با وی برخورد قانونی خواهد شد.
حسن پور، پایش و رصد مداوم اقدام و فعالیت‌های انتخاباتی و لحاظ تدابیر و تمهیدات پیشگیرانه با هدف پیشگیری از جرایم انتخاباتی، ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌‎ها و نهادهای عضو ستاد، تعیین و تبیین برنامه‌‎های پیشگیرانه و نحوه اجرا در زمینه پیشگیری از جرایم، هماهنگی و تعامل مداوم با هیات‎های اجرایی و نظارت در انتخابات و سایر دستگاه‌‎ها برای برگزاری هر چه بهتر انتخابات و پیگیری از جرایم، توجیه، ارشاد و انذار تشکل‎ها، ستادهای انتخاباتی، افراد حقیقی و حقوقی با هدف بازدارندگی و پیگیری از وقوع جرایم انتخاباتی را از جمله وظایف ستاد پیشگیری و رسیدگی به تخلف‎ها و جرم‎های انتخاباتی عنوان کرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر گفت: هر روز که با نزدیک‌تر شدن به انتخابات شور و نشاط آن بیشتر می‎شود نقش رسانه‌‎ها نیز در این عرصه بیشتر حس خواهد شد.
فاطمه کرمپور افزود: رسانه‎ها نقش تعیین کننده‌‏ای در میزان مشارکت و هدایت افکار عمومی برای مشارکت در انتخابات دارند.
وی ادامه داد: با توجه به نقش پررنگ رسانه‎ها در همه رویدادهای سیاسی و اجتماعی انتظار است آنها همچون گذشته در برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ نیز نقش خود را بخوبی ایفا کنند.
کرمپور اظهار داشت: رسانه‏‌ها باید شور و نشاط و پویایی لازم را ایجاد کنند تا مردم با مشارکت بیشتری برای تعیین سرنوشت خود پیشگام شوند.
وی افزود: رسانه‌‏های استان بوشهر در طول یک سال گذشته با اطلاع رسانی و آموزش عموم جامعه برای مقابله با کرونا نقش خود را بخوبی ایفا کردند و بدون شک در انتخابات فرارو نیز تلاش مضاعف خواهند کرد.
انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر، روستا و عشایر همزمان با سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، دومین میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و نخستین میاندوره‌ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ۲۸ خردادماه ۱۴۰۰ برگزار می‌شود./ ایرنا

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group