چهارشنبه 1 بهمن 1399 | Wednesday 20 January 2021

مدیر گروه بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به افزایش چند برابری قدرت انتقال ویروس کرونا، گفت : با پنج دقیقه حرف زدن یک فرد مبتلا به کرونا، امکان آلوده شدن سایر افراد وجود دارد.

به گزارش دیارجنوب، سارا شاه آبادی مدیر گروه بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به افزایش چند برابری قدرت انتقال ویروس کرونا، گفت : با پنج دقیقه حرف زدن یک فرد مبتلا به کرونا، امکان آلوده شدن سایر افراد وجود دارد، بنابراین دورهمی شب یلدا می‌تواند زمینه ساز ابتلای بسیاری افراد به کرونا شود.
او با اشاره به درپیش بودن شب یلدا گفت : رسم هرساله در این شب برگزاری دورهمی است، اما مردم باید بدانند که امسال شرایط متفاوت است و به دلیل وجود کرونا امکان برگزاری دورهمی شب یلدا وجود ندارد.
وی افزود: برگزاری دورهمی در این شرایط می‌تواند اپیدمی کرونا را تشدید کرده و موج چهارم کرونا را در کشور و استان به راه بیندازد، بنابراین از مردم می‌خواهیم برای حفظ سلامت و جان خودشان از برگزاری دورهمی و حضور در مراسم این شب به طور جد اجتناب کنند.

koronaviroos
شاه آبادی افزود: موج سوم کرونا که در آن به سر می‌بریم، خانوادگی است و عمده افراد به دلیل قدرت انتقال بالای ویروس در محیط خانواده آلوده می‌شوند و همین امر موجب شده تا بیشتر مبتلایان این موج در دورهمی‌های خانوادگی آلوده شوند.
وی ادامه داد: در این شرایط برگزاری دورهمی شب یلدا می‌تواند بسیار خطرناک بوده و موج دیگر کرونا را در کشور به راه بیندازد.
این مسئول در خصوص برگزاری مراسم دورهمی با رعایت دستورالعمل های بهداشتی گفت: چنین چیزی امکان پذیر نیست و حضور سه تا چهار نفر در فضای بسته کمتر از ۱۸ متر می‌تواند احتمال انتقال ویروس را تا چند برابر افزایش دهد و باید به این نکته توجه داشت که در شب یلدا امکان ایجاد تهویه هوا ممکن نیست و حضور افراد قطعا بیشتر از سه، چهار نفر خواهد بود.
شاه آبادی افزود: برای اینکه افراد متوجه خطر دورهمی شب یلدا باشند، باید بدانند که اگر یک فرد آلوده در دورهمی آن‌ها حضور داشته باشد تنها با پنج دقیقه حرف زدن می‌تواند فرد مقابل خود را مبتلا کند.
مدیرگروه بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه افزود: یک فرد مبتلا در هر دقیقه حرف زدن ۲۰۰ ویروس وارد فضا می‌کند و اگر پنج دقیقه صحبت کند، حدود هزار ویروس وارد فضا شده و به بدن فرد شنونده منتقل می‌شود و با ورود این تعداد ویروس، به کرونا مبتلا می‌شود.
شاه آبادی ادامه داد: بنابراین دورهمی در این شرایط بسیار خطرناک است، چرا که دورهمی‌ها با گپ و گفت و نزدیک هم نشستن و مصرف خوراکی‌ها و ... همراه است و قطعا انتقال کرونا در این شرایط تشدید خواهد شد و با موج مبتلایان بعد از شب یلدا مواجه می‌شویم.
وی از مردم خواست به طور جد از برگزاری دورهمی یلدا اجتناب کرده و برای لذت یک شب دورهمی جان خود و عزیزانشان را به خطر نیندازند. / باشگاه خبرنگاران جوان

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group