سه شنبه 24 فروردين 1400 | Tuesday 13 April 2021

رئیس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی دشتستان، میزان برداشت سالانه بادمجان در شهرستان را ۹ هزار تن عنوان کرد و گفت: عدم رعایت الگوی کشت مهمترین عامل ضرر کشاورزان است.

ندا قاسمیان پور- به گزارش دیارجنوب، رئیس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی دشتستان در این ارتباط اظهار داشت: بادمجان در شهریور و مهرماه بصورت نشا در زمین های اصلی کشت می شود و حدودا 300 هکتار از زمین های کشاورزی شهرستان به این محصول اختصاص دارد.
داود عادلیان در ادامه به خبرنگار دیارجنوب گفت: برداشت بادمجان در این شهرستان از آذرماه آغاز شده و تا اردیبهشت ماه ادامه دارد.

adeliyan d dashtestan jahad
وی میزان برداشت سالانه این محصول در شهرستان دشتستان را ۹ هزار تن عنوان کرد و افزود: سطح زیرکشت بادمجان در این شهرستان حدود 300 هکتار و متوسط عملکرد تولید این محصول 30 تن در هکتار است.
رئیس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی دشتستان گفت: میزان برداشت این محصول تا پایان سالجاری بین 8 تا 9 هزار تن پیش بینی می شود.
وی بیش از 95 درصد از کشت این محصول در شهرستان را خارج از فصل عنوان کرد و افزود: حوزه های حومه برازجان، وحدتیه و تنگ ارم از مناطق مهم تولید این محصول در شهرستان هستند.

bardashte bademjan borazjan 1
عادلیان درخصوص الگوی کشت این محصول و راهکارهای ارائه شده برای متضرر نشدن کشاورزان، گفت: سالانه سطح الگوی کشت استان و شهرستان به کشاورزان اعلام می شود که متاسفانه با توجه به اینکه نیمی از کشاورزان چاه های غیر مجاز دارند؛ به این ابلاغ تمکین نکرده و در نهایت بدلیل کشت مازاد در سطح کشور متضرر می شوند.
وی در ادامه به خبرنگار دیارجنوب گفت: متاسفانه سازمان جهاد کشاورزی با توجه به تعداد بسیار زیاد کشاورزان، گستردگی اراضی و نداشتن اهرم قضایی تاکنون به طور قانونی موفق به کنترل این افراد نشده است.

bardashte bademjan borazjan 1
رئیس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی دشتستان در ادامه اضافه کرد: جهاد کشاورزی موظف است به مزارعی که الگوی کشت را رعایت می کنند سرکشی و توصیه هایی در زمینه زراعی، آبیاری، کنترل آفات و بیماری بصورت مشاوره ارائه دهد.
وی در پایان خاطر نشان کرد: کود اوره با نرخ یارانه، کودهای فسفات و پتاس با قیمت نیمه یارانه ای به مزارعی که الگوی کشت را رعایت می کنند توزیع می شود.

/

خبر مرتبط:

تصاویر دیارجنوب از برداشت بادمجان در برازجان

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group