يكشنبه 22 فروردين 1400 | Sunday 11 April 2021

مدیر کل بهزیستی استان بوشهر گفت: ۱۱ واحد مسکونی مددجویان استان فردا 18 آذرماه بمناسبت گرامیداشت هفته معلولان، همزمان در سطح کشور واگذار می شود.

پایگاه خبری دیارجنوب بمناسبت گرامیداشت هفته معلولان با دکترعلیرضا حاجیونی، مدیر کل بهزیستی استان بوشهر به گفتگو پرداخت که به شرح ذیل است:
دیارجنوب: چند نفر تحت پوشش بهزیستی استان بوشهر هستند و چه خدماتی به آنها ارائه می شود؟
در حال حاضر ۲۴۶۰۰ نفر فرد دارای معلولیت تحت پوشش بهزیستی هستند که از خدمات مختلف این اداره کل استفاده میکنند و حدود ۱۰ هزار نفر از معلولین از خدمات مستمر که شامل کمک هزینه معیشت، مستمری و حق پرستاری بهره مند هستد.
دیارجنوب: چند مرکز آموزشی در استان بوشهر برای معلولین وجود دارد و چه تعداد از معلولین از این خدمات آموزشی بهرمند می شوند؟
۱۵ مرکز روزانه آموزشی و توانبخشی در سطح استان فعال است که به ۴۸۵ نفر خدمت رسانی می کند و در حال حاضر با توجه به شیوع بیماری کووید ۱۹ و همچنین در نظرگرفتن زمان طلایی مداخلات توانبخشی، از فروردین ماه سالجاری تاکنون، از طریق ارائه خدمات توانبخشی از راه دور (تله ریهب) با هدف بازتوانی معلولان و استفاده از انواع فن آوری(صوتی-تصویری-برنامه ها) در فضای مجازی و بدون حضور فیزیکی افراد به ۴۸۵ نفر از توانیابان مراکز روزانه بهزیستی استان بوشهر، خدمات توانبخشی-آموزشی -روانی - اجتماعی و حرفه ای ارائه شده است و در زمان خروج استان از وضعیت قرمز، خدمات بر اساس قانون بیست درصدی حضور توانخواهان و پرسنل اعمال می شود.

hajiyooni behzisti
دیارجنوب: در راستای پیشگیری از معلولیت چه اقداماتی انجام داده اید؟
در جهت توانمند سازی معلولین، سالمندان و بیماران روانی مزمن برنامه های مختلفی از جمله، توانبخشی مبتنی بر خانواده وارائه خدمات توانبخشی در منزل در سطح استان توسط سه مرکز ارائه خدمات توانبخشی مبتنی بر خانواده (مراقبت در منزل) و۴مرکز ارائه خدمات توانبخشی در خانواده (ویزیت در منزل) انجام می شود، که در حال حاضر تعداد ۱۸۹ نفر از خدمات مراقبت در منزل و تعداد ۲۹۷ از خدمات ویزیت در منزل بهره مند هستند.
در دوران شیوع کرونا نیز با رعایت پروتکل های بهداشتی و جهت کیس هایی که نیاز فوری (اجتناب ناپذیر) به مداخلات توانبخشی، پرستاری، پزشکی، روان شناسی و سایر موارد دارند، ارائه خدمات به شکل حضوری ودر مورد بقیه کیس ها به صورت تلفنی و غیر حضوری انجام می شود.
خدمات دیگر از جمله خرید وسایل کمک توانبخشی، پرداخت کمک هزینه مناسب سازی منزل و وسیله نقلیه، کمک هزینه ایجاد اشتغال های استاد شاگردی در روستاها و خدمات مالی خرد محلی، پرداخت کمک هزینه شهریه دانشجویان از جمله طرح ها و برنامه های توانمندسازی معلولین است.
دیارجنوب: چند درصد معلولین در استان بوشهر دارای کارت شناسایی هستند؟
با توجه به اینکه ۹شهرستان استان دارای کمیسیونهای پزشکی بوده و سطح دسترسی شهرستانهای استان از سال ۹۲ تاکنون جهت برگزاری کمیسیونهای پزشکی و صدور کارت معلولیت به آنها داده شده و حدود ۸۵درصد معلولین استان دارای کارت معلولیت بوده که در آن علاوه بر مشخصات فردی شدت معلولیت نیز به دو زبان انگلیسی و فارسی قید شده است.
حدود ۱۵درصد دیگر در نوبت کمیسیون پزشکی و یا ثبت در سامانه ارمغان می باشند.
در حال حاضر نیز با توجه به شرایط بیماری کرونا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی( اعلام زمانبندی از قبل، حضور تعداد کمتر و...) کمیسیونهای پزشکی فعال است.
دیارجنوب: تاکنون بستری برای ایجاد شغل در بین معلولین فراهم شده است؟
در سال جهش تولید معاونت اشتغال این اداره کل اقدام به تدوین برنامه عملیاتی اشتغال نموده است که هم از طریق فراهم آوردن بستر آماده سازی های شغلی و هم پرداخت تسهیلات اشتغال و حمایت های بیمه ای سعی در ایجاد اشتغال پایدار گروه های هدف تحت پوشش نموده است که در سال جاری ۹۹۱ شغل جزء تعهد این اداره کل می باشد که با برنامه‌های کارشناسی پیش بینی شده تعداد ۱۳۰۰ شغل پیش بینی گردیده است.همچنین ۳۷ میلیارد تومان برای پرداخت تسهیلات اشتغال در امسال ابلاغ شده که تاکنون بالغ بر ۷۰۰ طرح اشتغال زایی معادل ۳۰ میلیارد تومان آن به بانک های عامل معرفی گردیده که حدود ۴۰۰ طرح آن پرداخت گردیده است که ۲۰۰ طرح آن مربوط به معلولین است.
همچنین بمنظور حمایت از اشتغال های ایجادی معادل ۴۵۰ میلیون تومان بلاعوض بابت حق بیمه سهم خویش فرما و کارفرمایی تخصیص و در حال پرداخت است.
دیارجنوب: معلولینی که با وجود نقص عضو در استان بوشهر افتخار آفریدند؟
بله، بسیاری از معلولین در سطح‌های مختلف آسیایی و جهانی افتخار آفریدند و نشان دادند که معلولیت مانعی برای نرسیدن به توانایی های آنها نیست، از جمله در رشته‌های ورزشی و هنری، در تئاتر و فیلم‌سازی، استان بوشهر یکی از استان های سرآمد در ورزش معلولین است که حرفی برای گفتن دارن عزیزانی مانند آقای سجاد نیک پرست در رشته پرتاب نیزه ، سید عرفان حسینی لیراوی سید حبیب حسینی لیراوی و عذرا مهدوی کیا در رشته دوو میدانی، فریبا زنده بودی و مجید باقری ( در رشته شطرنج)، حسن صفری و ایمان سلیمانی در زمینه فوتبال ناشنوایان و بسیاری از عزیزان دیگر که عضو تیم ملی در رشته‌های مختلف هستند و مدال های مختلفی در سطح جهانی و آسیایی (ریو برزیل و آسیایی جاکارتا) و... بدست آوردند.
دیارجنوب: چه تسهیلاتی برای کمک هزینه و تسهیلات مسکن برای خانواده هایی که دارای بیش از دو عضو معلول هستند در استان درنظر گرفته شده؟
بهزیستی استان در جهت کمک به ساخت مسکن معلولین چه از طریق مشارکت با خود مددجو و چه در قالب تفاهمنامه های موجود با شرکای اجتماعی خود با پرداخت کمک هزینه ساخت تلاش وافری در توانمندسازی آنان نموده است که از اول طرح نهضت ساخت مسکن تاکنون ۲۱۰۰ مسکن مساعدت و واگذار نموده است که از این تعداد ۳۲۷ واحد مربوط به خانواده های دارای حداقل دو عضو معلول بوده که تاکنون ۲۳۴ واحد آن واگذار شده است.ضمنا اعتبار برای ساخت مسکن دو معلولیتی در سال جاری در حوزه شهری از ۶۰ میلیون به ۱۴۰ میلیون و در حوزه روستایی از ۳۶ میلیون به ۸۴ میلیون بلاعوض افزایش پیدا کرده است وهمچنین در جهت کمک به اجاره نشین های تحت پوشش در سال جاری ۵۳۶ میلیون تومان بلاعوض و یک میلیارد و دویست و پنجاه میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه تا سقف ۲۰ میلیون تومان اعتبار تخصیص پیدا کرده است.
در قالب تفاهمنامه های موجود از جمله با قرارگاه خاتم الانبیا ۱۵ واحد در متراژ های ۶۰ متری با هزینه هر واحد ۹۳ میلیون تومان کاملا بلاعوض در دست احداث داریم که تا پایان سال تحویل عزیزان معلول می شود.
همچنین ۱۱ واحد هم بمناسبت روز جهانی معلولین همزمان در سطح کشور فردا واگذار می شود که از این ۱۱ واحدمسکونی ۷ واحد آن متعلق به خانواده های دو عضو معلول به بالا و ۴ واحد مربوط معلولیت عادی می باشد که همزمان در سطح استان افتتاح می شود  و هچنین مبلغ ۳میلیارد ریال بلاعوض در جهت کمک به ساخت این واحدها هزینه و پرداخت شده است.

 /

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group