شنبه 3 آبان 1399 | Saturday 24 October 2020

معاون امور بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر گفت: سردخانه‎داران و واحدهای بسته‌بندی و فرآوری خرما نرخ مصوب سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف‌کننده را در زمینه نگهداری و بسته بندی این محصول رعایت کنند.

به گزارش دیارجنوب، ابوالقاسم محمدزاده روز سه‎‏شنبه در این ارتباط افزود: براساس قانون هزینه نگهداری هر تن خرما و رطب در سردخانه برای مدت ۶ ماه ۳۰۰ هزار تومان است این درحالی است که اکنون سردخانه‌های استان بوشهر برای نگهداری هرتن خرما بین ۶۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان از نخلداران دریافت می‌کنند.
وی اضافه کرد: سردخانه‎داران مدعی هستند که با افزایش نرخ دلار هزینه تجهیزات آنها بالا رفته است به همین دلیل قیمت مصوب سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده در این ارتباط بسیار پایین است.

mohamadzadeh samt
محمدزاده ادامه داد: با توجه به قرارداد سازمان حمایت با سردخانه‎داران هزینه نگهداری خرما در سردخانه نباید افزایش یابد و سازمان جهاد کشاورزی در این زمینه نظارت کند تا حقوق مردم رعایت و از کشاورز هزینه کمتری برای نگهداری محصول در سردخانه دریافت شود.
وی گفت: گزارش‌هایی نیز از واحدهای بسته‌بندی و فرآوری مبنی بر کسب سود بیش از ۱۵ درصد برای بسته‌بندی خرما دریافت می‌کنند که این مورد نیز به ضرر کشاورز و مصرف کننده نهایی است.
محمدزاده اظهار داشت: در مجموع سردخانه‎داران و واحدهای بسته‎بندی خرما بیش از حق خود کسب سود دارند که این موضوع به حوزه معاونت بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت در بوشهر تاکید شده تا با مراجعه به واحدهای یادشده بر آنها نظارت کند و برای متخلفان پرونده تعزیراتی تشکیل دهد.
وی گفت: اکنون قیمت هر کیلوگرم خرما پای نخل حدود هفت هزار تومان و در بازار ۲۰ تا ۳۵ هزار تومان به فروش می‏‌رسد و در برخی از فروشگاه‎ها محصول بسته‌بندی شده بسیار شیک با قیمت هر کیلو ۳۷ هزار تومان به مصرف کننده نهایی عرضه می‏‌شود.
معاون امور بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر افزود: در شرایط کنونی مصرف کننده نهایی از قیمت بالا و تولید کننده نیز از نرخ پایین محصول خرما شاکی هستند.
محمدزاده اظهار داشت: یکی از دلایل این موضوع رعایت نشدن نرخ سازمان حمایت توسط سردخانه‎ها و واحدهای بسته‌بندی و فرآوری خرما در استان بوشهر است.
در استان بوشهر با بیش از ۶ میلیون اصله نخل سالانه ۱۶۰ هزار تن خرما تولید می‌شود.

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group