شنبه 28 فروردين 1400 | Saturday 17 April 2021

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهرگفت: کانون جدید عامل شیوع ویروس کرونا در این استان مربوط به خانواده‌هایی است که در یک جشن عروسی شرکت کرده اند و یک مورد دیگر نیز مربوط به یک شرکت پیمانکاری است .

به گزارش دیارجنوب دکتر سعید کشمیری افزود: اعضای خانواده های یادشده و افراد شاغل در شرکت پیمانکاری یادشده که آزمایش آنها مثبت بوده است تحت درمان و ایزوله شده اند.

وی با بیان اینکه با فعالیت ۲۰ مرکز سرپایی غربالگری کرونا بیماریابی در استان بوشهر تقویت و افزاش یافته است یادآورشد: فعالیت مراکز سرپایی غربالگری کرونا باعث شده بیمارانی که به بیمارستان مراجعه نمی‌کنند شناسایی شوند.

این مقام مسوول با اشاره به روند افزایشی شناسایی بیماران مبتلا به ویروس کرونا در ۲ روز گذشته در استان بوشهر اضافه کرد: شمار زیاد این بیماران هرچند ممکن است موجب ایجاد اضطراب کند اما جنبه مثبت از طریق غربالگری کرونا افراد بی علامت و کسانی که ممکن است در خطر باشند شناسایی و آزمایش از آنها گرفته می‌شود.

dr.keshmiri

کشمیری ادامه داد: افزون براین آزمایش دیگری نیز روی ایمنوگلوبین افراد در بیمارستان‌های استان در حال انجام است به این صورت که از افراد خون‌گیری انجام و با تست آنتی بادی متوجه می‌شویم این افراد قبلا مواجه شده‌اند و از آنها دعوت می‌شود که آزمایش پی سی آر دهند.

وی گفت: با کمک این آزمایش چند نفر از افرادی را که آنتی بادی آنها مختل بود دعوت به انجام آزمایش پی سی آر کردیم که تست آنها مثبت شد و در بوشهر به این صورت افراد بدون علامت بیماریابی و شناسایی می شوند.

کشمیری اضافه کرد: این آزمایش در سایر شهرستان‌ها و برخی مراکزی که نیاز به آزمایش بیششتری دارند ولی امکانش نیست از طریق خون پی گیری می‌شود.

وی با تاکید براینکه قبل از گسترش بیماری باید افراد را شناسایی و ایزوله کرد افزود:ضدعفونی کردن، رعایت فاصله مناسب، درخانه ماندن، شرکت نکردن در جشن تولد، عروسی، مراسم ختم و هر مراسمی که باعث افزایش جمعیت می شود می‌تواند باعث توقف زنجیره انتقال ویروس خواهد شد.

کشمیری اضافه کرد: براساس مصوبه ستاد استانی کرونا دستگاه قضایی در موارد خطرناک که فردی بیمار و برای ایزوله شدن تمکین نمی‌کند یا فردی مشکوک به بیماری است و حاضر نیست به بیمارستان مراجعه و آزمایش دهد این آمادگی را دارد با مجموعه دانشگاه علوم پزشکی همکاری کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: با این حال فرهنگ عمومی مردم این استان به اندازه کافی قوی است و امید می‌رود نیازی به قوه قهریه نباشد.

وی شایعه آلوده شدن بازار صفا و میوه فروشی‌ها در شهر بوشهر به ویروس کرونا را رد کرد .

کشمیری اضافه کرد: این خبرکه شخصی ماهی فروش که خود بیمار بوده و 72 نفر را با خود آلوده کرده است و تا اطلاع ثانوی به بازار مراجعه نکنید دروغ است.

وی در خصوص مطالبات کادر بهداشت و درمان اضافه کرد: کارکنان بهداشت و درمان قشر مظلومی هستند که با وجود همه کمبودها همچنان در حال خدمت به بیماران هستند و با کیفیت‌ترین کارهایی که می توانستند انجام بدهند را انجام داده و می‌دهند.

کشمیری افزود: حقوق پرستاران و کادر بهداشت و درمان به موقع پرداخت می‌شود اما قسمتی ازمطالبات آنان به صورت کارانه است که در همه سال‌ها همواره با تاخیر حدود یکسال یا کمتر پرداخت می‌شود.

وی ادامه داد: بیمارستان شهدای خلیج فارس باتوجه به اینکه دراین مدت بیمارغیرکرونایی نداشته بیش از ۹۰ درصد کاهش درآمد داشته است و این امر به اقتصاد بیمارستان‌ها ضربه وارد کرده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: امید می‌رود وزارت بهداشت بتواند این ضرر و زیان استان را جبران کند تا امکان پرداخت مطالبات همکاران بهداشت و درمان فراهم شود.

وی در خصوص نمونه گیری در یکی از روستاهای شهرستان بوشهر گفت: با شناسایی کانون بیماری کارشناسان آزمایشگاه به آن روستا اعزام و نمونه گیری‌ها که بالای ۱۰۰ نمونه بود در همان روستا انجام شد./ایرنا

دیدگاه‌ها  

#1 محمدی 1399-02-18 08:49
درود بر شما و خانواده بهداشت،خداقوت
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری دیار جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

استان بوشهر

Template Design:Dima Group